21. märtsil toimunud iPhone SE ja uue ipad PRo pressiüritusel tutvustas Apple ka uut telefone lammutavat robotit liam.

Liam on loodud lammutama tagasitoodud Apple’i telefone kõige mõistlikumal ning säästlikumal viisil, et osa ümber töödelda ning taas kasutusse võtta. Ettevõte loodab Liamit kasutades oluliselt vähendada negatiivset keskkonnamõju ja vältida seadmete sattumist elektroonikajäätmetena prügilatesse.

Ümbertöötlusprogramm on suure tõenäosusega ettevõtte vastus kriitikale, milles väidetakse, et Apple’i seadmete lahtimonteerimine ning taaskasutamine on kolmandate osapoolte jaoks keeruline, mistõttu paljud seadmed visatakse lihtsalt ära. Võrreldes teiste demonteerimismeetoditega on Liami kasutamine väga säästlik. Purustamismeetodil ümbertöödeldavatest seadmetest ei ole võimalik nii täpselt erinevaid metalliosakesi eraldada ja kokkuvõttes jõuab rohkem elektroonikajäätmeid prügimäele.

Praegu oskab robot lahti võtta vaid iPhone 6 mudelit ja seda kõigest 11 sekundiga, kuid tulevaste arendustega on plaanis robot “õpetada” lahti lammutama ka teisi Apple’i toodetud seadmeid. Protsessi käigus eemaldab see telefonist kulla, hõbeda, vase, koobalti jms.

Greenpeace’i aktivisti Gary Cooki sõnul on tore, kui roboti jaoks on telefoni lahtivõtmine lihtne, kuid veelgi parem oleks, kui see oleks lihtne ka inimeste jaoks.

Telefoni lahtivõtmine võiks olla lihtne ka inimese jaoks, ütleb Gary Cook

Liami kallal on tööd tehtud viimased kolm aastat ning täies mahus hakkas robot tööle selle aasta veebruaris.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid