Screenshot ja Ctrl+f – kuidas neid nutitelefonis ja tahvelarvutis kasutada?


Igapäevaselt arvuteid kasutades on meile sisse harjunud rida funktsioone ja otseteesid, mida oma tegevuste kiirendamiseks kasutame – screenshotid (ehk ekraanipauk, ekraanitõmmis, ekraanipilt, kutsutakse erinevalt), Ctrl + F ehk tekstiotsing, aga ka kopeerimine-kleepimine jms. Kuidas seda kõike aga tahvelarvutitega teha, kus klahvikombinatsioonid puuduvad?

Selleks postitused teen lühiülevaate, kuidas teha ekraanipilte ning kuidas otsida veebilehelt teksti.

Kuidas teha ekraanipilti ehk screenshot’i?

ipad.jpgiPadi ja iPhone kasutajate jaoks on ekraanipildi tegemine lihtne – tuleb üheaegselt vajutada sisse/välja (power) ja menüü (home) nuppe. Ekraanipildi leiad kaameraga tehtud fotode albumist.

Juhendit koos pildinäidisega vaata siit.

Androidi operatsioonisüsteemiga seadmetel on keerulisem. Olenevalt Androidi versioonist on lahendused erinevad. Vanemate versioonide puhul on kõige levinum, samas ebamugavam viis kasutada spetsiaalseid rakendusi. Need nõuavad tihtilugu veel seadme ühendamist ka arvutiga. Erinevate rakenduste kohta on teinud Make Use Of hea ülevaate.

Samsungi seadmete puhul on vanemate Androidi versioonide puhul kasutusel variant, kus ekraanipildi tegemiseks tuleb korraga vajutada “tagasi” nuppu ja menüünuppu (Home).  

Need, kel seadme operatsioonisüsteemiks Android 4 Icecream või uuem, toimub ekraanipildi ehk screenshot’i tegemine nii:
vajuta üheaegselt sisselülitamise (Power) ja heli vaigistamise nuppe.

screenshot-galaxy.jpg

Get Android Stuff on teinud ekraanipiltide tegemisest hea ülevaate.

Kuidas teha tekstist otsingut ehk Ctrl + F?

Arvutikasutajale on väga käepärane abivahend tekstist, veebilehtedelt vajaliku leidmiseks funktsioon Ctrl + F (Apple kasutajad Cmd + F).Sisestad seejärel otsingusõna ja jõuad nt veebilehel kiiresti sobiva kohani. Kas midagi sarnast on võimalik ka nutitelefonide ja tahvlitega?

Kui seadmeteks on iPhone või iPad, siis veebibrauserina Safarit kasutades toimi järgnevalt:

1. Trüki ülemises paremas nurgas otsingukasti otsingusõna
2. Google pakub sulle vasteid, mille all on märge “on this page”
3. Kui teed selle valiku, otsib Safari otsingusõna käesolevalt veebilehelt


Androidi
 seadmete puhul on lahendus sarnane – nii Androidi enda brauseril, kui ka Firefoxi ja Chrome nutiversioonides on lahenduskäik sarnane.

1. Üldjuhul on brauseri ülemises paremas nurgas võimalik avada seadete menüü (ikooniks kolm triipu/punkti teineteise all).
2. Vali sealt “find in page”.
3. Sisesta tekkinud otsingukasti soovitud otsingusõna.

Androidi otseteede kohta loe veel soovitusi The Android State veebilehelt.

Vaata siit ka Digitarga mobiilibrauserite võrdlust.

Millised lahendusi ekraanipiltide tegemiseks ja teksti otsinguks (nt tekstitöötlustarkvarast) sina veel tead? Lisa omapoolset täiendused siia kommentaarina.

 

 

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Kommentaarid