Uut nutikella soetades saab Gear S3 puhul valida tagasihoidliku S3 Classic'u ning jõulisema S3 Frontier vahel. Foto: Samsung

Ehkki järjepidevalt ilmub siin-seal tehnikaekspertide arvamusi sellest, kuidas nutikellad on mõttetud ning arusaamatud vidinad, mina isiklikult siin küsimust ei näe, sest kasutan nutikella (Apple Watch) edukalt juba üle aasta ning loobuda sellest ei plaani.

Samsung Gear S3

  • 1,3” puuteekraan
  • Sisemine mälu 4 GB
  • 1 GHz Dual-Core protsessor
  • Optiline pulsilugeja
  • Sisseehitatud GPS
  • Tolmu- ja veekindel kuni 1,5 meetri sügavuseni või 30 minutit vee all (IP68).
  • Kestab ühe laadimiskorraga kuni 4 päeva.

Tõsi küll, ma ei ole eriti usin kella rakenduste kasutaja. Mulle piisab, kui kell näitab aega, annab märku sõnumitest, kõnedest jms, mõõdab pulssi, aitab hallata meediat ning vastata kõnedele ja sõnumitele. Lisaboonusena võiks kell ka kena välja näha. Kellaekraanilt uudiseid lugeda või Instagrami pilte vaadata tundub mulle aga lihtsalt jabur.

Kui mulle ühel päeval pakuti arvustamiseks Samsung Galaxy A5 nutitelefoni koos Samsung Gear S3 Classic nutikellaga, siis haistsin õhus põnevat intriigi. Nimelt tekkis mul plaan testida Samsungi nutikella hoopis koos oma Apple iPhone 7 Plusiga, et näha, kuidas sujub põliste rivaalide vaheline koostöö. Veel enam, kas Samsungi nutikast ajanäitajast on üldse konkurenti Apple’i enda kellale? Allpool võrdlengi mõlema kella poolt mulle pakutavat.

Välimus

SM-R770_Classic_004_R_30

Kui Apple Watchi välimus on suhteliselt diskreetne, siis Samsungi kell näeb selle kõrval välja Hummer võrreldes Miniga. Kella korpus on tõeliselt suur ja särav, kahe silma vahele seda juba ei jäta. Paljude jaoks on see kindlasti plussiks, kuid sellisel juhul on tegu personaalse maitse-eelistusega. Mina isiklikult eelistan Apple Watchi silmatorkamatut, kuid stiilset välimust.

Pisut parem lugu on Gear S3 virtuaalsete sihverplaatidega. Ehkki ka seal kipub tooni andma piloodikabiini esteetika, siis leiab juba kellaga kaasasolevate sihverplaatide seas ka mõne viisakama ja esteetiliselt nauditavama. Ehkki oma maitsele sobivama leidmiseks pidin ikkagi Samsungi kontole sisse logima ja endale meeldiva sealt alla laadima.

Gear S3 on Apple Watchi kõrval kui Mini kõrvale pargitud Hummer.

Mis puutub kellarihmadesse, siis minuni jõudis Samsung Gear S3 suhteliselt ilmetu silikoonrihmaga. Tõsi, ka Apple Watchi sain ma originaalis minimalistliku silikoonrihmaga, kuid vahetasin selle peatselt välja mitteoriginaalse metallrihmaga, mis ka pärast pikka kasutamist näeb välja nägusam kui mistahes silikoon. Kuigi Samsungi rihm oli suuruses L, siis vähemalt minu laiale randmele jäi see pisut kitsaks: pidin kasutama praktiliselt kõige viimast rihmaauku ning sellest hoolimata pigistas see mu rannet ning pani selle ebamugavalt higistama.

Apple watch

Kiita võiks samas Samsungi kella suurt ekraani, kuhu mahtus ohtralt infot. Minu silmale jäi seal ruumi isegi üle ehk palju ekraaniruumist jäi veel kasutamata. Huvitaval kombel on Apple Watchil ekraanikinnisvara pisut rohkem (1,5 tolli vs 1,3 tolli), kuigi kell ise on füüsiliselt väiksem. Samas aga mahub Gear S3 ekraanile rohkem piksleid (360×360 vs 340×272). Visuaalselt aga on nauditavad mõlemad ekraanid. Paraku kippus Gear S3 oma suuruse tõttu takerduma riietuse jms taha, mis tekitas mõningast meelehärmi.

Aku

Aku on iga nutiseadme puhul elulise tähtsusega. Siin teeb Samsung Apple Watchile pika puuga, see tähendab päeva või paariga ära. Kellale jagub ühest laadimisest vähemalt kolmeks kui mitte enamaks päevaks.

Aku poolest teeb Samsung Apple Watchile pika puuga ära.

Samas pole selles minu jaoks praktilist vahet, sest kellad võtan ma ööseks nagunii käelt maha ning kella laadimisalusele asetamine pole enam teab mis raske või tüütu protseduur. Küll aga võib heast akust olla kasu sellel, kes tahab muu hulgas ka oma une kvaliteeti kontrollida. Kuigi iseenesest saab une kvaliteeti mõõta ka Apple Watchiga, siis reaalsuses võib see kella laadimise muuta keerukamaks ja ebamugavaks.

Funktsionaalsus

Kella funktsionaalsust vaadates meenuvad Samsungi  nutitelefonide algusaastad, kus need olid täistuubitud kõige kummalisemaid rakendusi ja funktsioone. Kuigi oma telefonide juures on Samsung suutnud leida funktsionaalsuses piisava tasakaalu, siis kella puhul on ilmselt emotsioonidele voli antud. Keskmisel kasutajal on suhteliselt raske leida kasutust kõrgusmõõdikule või õhurõhu mõõtjale. Sellele disainerile, kes istutas kella meediamängija koos kõlariga, tuleks vitsa anda. Nüüd saavad need, kellele telefonikõlarid juba piisavalt ebameeldivat heli ei tee, Gear S3-e kasutada ka muusika kuulamiseks. No ei ole hea mõte, ei ole.  Apple Watchi abiga saab hallata telefonimeediat, mis on minu arvates märksa mõistlikum mõte.

Kasutamine

iPhone’iga ühendus Samsungi kell kiirelt ja probleemideta ning erilist sätestamist ei vajanud. Telefoni tuli lihtsalt eelnevalt sikutada Samsung Geari rakendus, ennast seal oma Google’i kontoga sisse logida ning kellake hakkas nagu võluväel mulle edastama teateid saabuvatest sõnumitest, kõnedest ning sotsiaalvõrgustikus sündivast. Nutikella abil saab kõnedele vastata ja ka välja helistada, kuid selle funktsiooni käivitamine sarnanes vähemalt minu jaoks pigem maagilise protseduuriga. Nimelt peab helistamiseks looma kella ja telefoni vahel kaks (!) ühendust. Nagu eelpool mainitud, kulges esimese ühenduse loomine probleemideta. Teise ühenduse loomiseks nägin korduvalt vaeva, kuid tulemuseta. Lõpuks see mingitel väljaselgitamata asjaoludel siiski tekkis. Seega peab helistamisfunktsiooni aktiveerimiseks varuma veidi kannatust. Helistamisfunktsioon on oma helikvaliteedilt mõlemal kellal üpris sarnane ehk mitte kõige valjem ning eeldaks kindlasti mingit vaiksemat keskkonda. Numbrite valimine on tiba mugavam Samsungi kella ekraanilt.

Üllataval kombel tundus mulle, et peale Samsungi kella ühendamist muutus aktiivsemaks teavitajaks ka Apple Watch. Igatahes võbelesid nad mõlemad minu käte peal võidu. Samsung suutis mind teavitustega pisut isegi üllatada.

Peale igat teavituse sulgemist kandis kell püüdlikult või siis idamaise viisakusega ette, et ülesanne on täidetud.

Küll aga häiris mind aja jooksul see, et isegi kui kell värinasignaaliga andis teada saabuvast sõnumist, siis kätt näo ette tõstes jäi ekraan tihtipeale mustaks. Tegelikult isegi lihtsalt kella vaadates ei reageerinud see üllatavalt sagedasti. Apple Watchiga juhtus seda ka, kuid märgatavalt harvemini.

Kella puutetundlik ekraan on piisavalt tundlik ning tarkvara üsna intuitiivne. Gear S3 lahendus, kus erinevate rakenduste vahel saab liikuda ekraaniraami keerates, tundus mulle ka intuitiivsem kui Apple Watchi pisikesed küljenupud.

Kokkuvõtteks

Tegelikult peaks mõlema kella detailseks võrdluseks kirjutama keskmise paksusega manuaali. Selle asemel püüan mõlema eelised võrreldes konkurendiga võimalikult lühidalt kokku võtta. Arvestades mõlema seadme pakutavate võimaluste rohkusega, piirdun vaid nendega, mida ise oluliseks pidasin. Tuletan meelde, et mõlemad kellad olid testi ajal ühendatud Apple iPhone 7 Plusiga ning Android-telefoniga ühendatuna oleks Samsung Gear S3 testitulemused ilmselt teised.

Samsung Gear S3 Classic

+ ühildub nii Androidi kui ka iOS seadmetega – kui sul on näiteks kaks telefoni, mis kasutavad erinevaid opsüsteeme, siis võiks soovitada pigem Gear S3-i

+ kasutajaliides pakub by default rohkem võimalusi kui Apple Watchi oma – samas muudab see kasutamise pisut keerukamaks

+ wifi võimalus – minu demomudelil see paraku aktiveeritud ei olnud

+ parem aku kui konkurendil – Samsungi enda sõnul kuni 4 päeva, milles ma oma isikliku kogemuse põhjal pisut kahtlen

+ mugavam liikuda erinevate rakenduste vahel – ekraaniraami keerates on rakenduste ja vaadete vahetamine lihtne

+ saab kasutada ka kinnastega (see võimalus tuleb eraldi aktiveerida)

+ kellaga tuleb kaasa mugav laadimisdokk

Apple Watch

+ disain – Apple Watch sobib hästi ka ülikonna või piduliku kleidiga

+ kasutajaliides on lihtsam ja intuitiivsem

+ kell reageerib paremini (ja kiiremalt) kui konkurent

+ avab ka kasutaja MacBooki ilma parooli sisestamata

+ suurem ja parem valik rakendusi

Lõpetuseks võiks öelda, et Samsung Galaxy Gear S3 kasutades ei tundnud ma, nagu oleks selle funktsionaalsus mingil moel piiratud võrreldes Apple Watchiga. Erinevused tulevad sisse pigem detailides, välimuses ning füüsilistes gabariitides. Ehkki Samsung Gear S3 Classic tundub olevat avaramate võimalustega kui Apple Watch, ei oska mina nendest funktsioonidest esialgu veel puudust tunda. Nagu öeldud, ei kasuta ma ära ka suurt osa Apple Watchi pakutavatest rakendustest. Minu jaoks on Apple Watch eeskätt siiski mitme mõnusa lisafunktsiooniga kell, mitte polüfunktsionaalne vidin. Kellele aga just seda viimast vaja on, võib Gear S3 Classicut soojalt soovitada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid