Samsung Galaxy S9. Foto: Taavi Õmblus

25. veebruaril ehk Eesti 100 juubeli õige pisut hilinenud sünnipäevakingitusena, esitles Samsung oma 2018. aasta uhkemaid telefone Galaxy S9 ja S9+. Viimase nädala jooksul olen saanud testida üht esimest Eestisse jõudnud Galaxy S9 mudelit ning alljärgnevalt panen kirja oma mõtted selle aasta potentsiaalsemalt vingeima telefoni kohta.

Galaxy seeria telefonid on Samsungi au ja uhkus. Need konkureerivad otseselt teiste tootjate lipulaevadega ning seetõttu jõuavad enamasti esimesena just neisse kõik vingeimad funktsioonid ja kõige läbimurdelisemad tehnoloogiad, mis ajapikku ka soodsamatesse Samsungi mudelitesse lisanduvad.

JÕUDLUS

Samsung Galaxy S9 jõuallikaks on uue põlvkonna kaheksatuumaline Exynos 9810 protsessor ja kuigi Galaxy S8 ei olnud oma kaheksatuumalise Exynos 8815 protsessoriga mingilgi viisil aeglane, on uue protsessori lisandumine siiski loogiline. Oluliselt võimsamaks on muutunud näiteks kaamera, mis vajab varasemast enam jõudlust. Lisaks, protsessor ei saa kunagi töötada päris piiri peal ehk varu peab alati jääma.

Põhimälu on eelmise telefoniga võrreldes jäänud samaks ehk 4 GB (S9+ saab seda 6 GB), kuid nädalase testimise järel öelduna on seda piisavalt – taustal töötavad rakendused laadisid kiiresti ja kui telefon tundis, et seda võib väheks jääda, optimeerib ja sulgeb ta mõned taustal jooksvad rakendused automaatselt (milliseid võib sulgeda ja milliseid mitte, saab seadistada seadete alt).

Sisemälu on uuel telefonil samuti sarnaselt eelmisega 64 GB, kuid mälukaardi võid telefoni torgata sellise, mis mahutab kuni 400 GB andmeid. See on jaburalt suur mahutavus, sest näiteks minu sülearvuti mälu on “kõigest” 128 GB. Seega, kui sa oled inimene, kes ei usalda ühtegi pilve, olgu see Google, Outlook või Dropbox, siis S9 pakub sulle kokku 464 GB mälumahtu (miinus mõned GB-d, mis kuuluvad operatsioonisüsteemile), millest peaks igal juhul piisama ükskõik millisteks nutitelefoniga tehtavateks tegevusteks. PS! Akut aitab säästa ka nutikas failide tihendamine, mis suudab isegi 4K videod suhteliselt väikesemahuliseks kokku pressida.

Ka aku on võrreldes varasema mudeliga jäänud samaks (3000 mAh) ning nädalase testimise järel jäi mu keskmiseks laadimistevaheliseks ajaks üks päev ehk hommikust õhtuni pidas telefon vastu igasuguste muredeta. Kasutajad, kes aktiivselt telefoni ei testi, kelle ekraan ei ole seatud maksimaalse peale, kes kasutavad mõningaid akusäästmisnippe, on kasutusaeg kindlasti märksa pikem.

Loomulikult on uus telefon IP68 standardile vastavalt vee- ja tolmukindel, kuna selle kaotamine tooks kindlasti kaasa suure pahameeletormi andunud kasutajatelt.

Seadme veekindlus on testitud ja tõestatud. Foto: Taavi Õmblus
Seadme veekindlus on testitud ja tõestatud. Foto: Taavi Õmblus

STEREOKÕLARID

Samsung Galaxy S9 on ettevõtte esimene nutitelefon, millel on stereoheli ehk lihtsustatult öelduna 2 kõlarit. See on kauaoodatud lisandus, mida oli hädasti tarvis, sest siiani Galaxy seeria telefonides kasutatud üsna vaikne ja pisut metalse heliga kõlar näiteks telefonist filme vaadates küll suurepärase ekraaniga ühte sammu ei astunud.

Kõlarid on valminud koostöös AKG-ga ning toetavad Dolby Atmos tehnoloogiat, mis tekitavad muusikat kuulates või filme vaadates ruumilise efekti. Loomulikult ei tasu telefonist oodata elamusi, mida pakuvad kuue ja rohkema kõlariga stereosüsteemid, kuid Dolby Atmos funktsiooni toetavaid videoid vaadates oli efekti selgelt tunda. Ettevõtte sõnul on kõlarid uuel telefonil tervelt 1,5 korda valjemad kui S8-l ning seda on tegelikult ka tunda. Kuigi peamine kõlar telefoni alumises servas on suunaga alla (või küljele, olenevalt sellest, kuidas telefoni käes hoida), siis kuulari sees olev sekundaarne kõlar on alati suunaga vaataja/kuulaja poole, mis parandab helikvaliteeti märgatavalt.

INTELLIGENT SCAN

Intelligent Scan on Samsungi uus turvafunktsioon, mis võimaldab telefoniekraani lahti lukustada oma näoga. Kui varasemates mudelites oleme näinud iirisetuvastust ja näotuvastust, siis S9 kombineerib need mõlemad: avada telefoni kiiremini ning turvalisemalt ja tõenäosus sarnase näoga inimesel sinu telefoni avada on palju väiksem kui varem. Kuigi olen seni olnud igasuguste näo- ja iiriselugejate suhtes üsna skeptiline, avastasin, et selle nädalase testimise jooksul avasin seadet rohkem näo kui näiteks sõrmejäljega. Põhjus on tegelikult ülimalt lihtne: kui telefoni taskust võtsin ja selle kasutamiseks tavapärasele kohale tõstsin, oli ekraan juba avatud.

Selliste funktsioonide kasutuselevõtu võtmeks ongi mugavus ja märkamatus (inglise keeles kõlab pisut paremini “seamless”). Kui S8 või Note 8 puhul tuli telefon tõsta suhteliselt konkreetsesse asendisse ja kaugusele näost, siis S9 suutis enamjaolt kasutaja tuvastada ka pisut rohkem diagonaalis, rohkem ülevalt, küljelt ja tänu infrapunale, töötab isegi pimedas.

PS! Telefoni lukustusest avamiseks ei pea silmad olema avatud nagu iPhone X-l (kui keegi kardab, et telefoni pahatahtlikuks kasutamiseks näidatakse seda sinu magavale näole, siis kasutage ikkagi PIN-koodi), kuid näopildiga minul telefoni lahti lukustada näiteks ei õnnestunud.

EKRAAN

S9-l on sama 5,8-tolline servadest kumer 2960 x 1440 resolutsiooniga Super AMOLED Infinity Display ekraan kuvasuhtega 18,5:9 nagu eelmiselgi aastal, mis ei ole üldse halb, sest igasugused edasised muudatused ekraanikvaliteedis on juba inimsilmale märkamatud. Suurema muudatusena on nüüd võimalik nii S9 kui ka S9+ telefone kasutada landscape formaadis ehk külili asetatuna, mis on nii suurte ekraanidega telefonide puhul vägagi teretulnud muudatus.

KAAMERA

Galaxy S9 valmistamisel läks kõige rohkem töötunde, teadustööd ja arendusi kindlasti kaamera parandamisele, mis on juurde saanud terve rea uusi funktsioone. Telefonil on optilise pildistabilisaatoriga 12 MP kohanduva avaga tagumine kaamera, mis suudab filmida tavakiirusel videoid 4K resolutsioonis ja Super Slow-mo ehk üliaegluubis videoid HD-kvaliteedis tervelt 960 kaadrit sekundis. See tähendab, et 0,2 sekundi pikkune moment muutub 6 sekundi pikkuseks. Lisaks on telefonil täiendatud Bibxy funktsionaalsust, lisandunud on LR-emoji’d ehk liitreaalsus-emotikonid ja suurepäraseid selfisid teeb 8 MP esikaamera.

Kaamera teeb suurepäraseid selgeid pilte. Foto: Taavi Õmblus
Kaamera teeb suurepäraseid selgeid pilte. Foto: Taavi Õmblus

Kohanduva avaga kaamera nutitelefonis on tehnoloogiamaailmas kindlasti suurt kõmu tekitanud uudis, sest seda ei ole kunagi varem juhtunud. S9 (ja S9+) kaamera suudab vastavalt valgusele automaatselt (või manuaalselt, kui oled ekspert) muuta ava suurust f/2.4 pealt f/1.5 peale, et parema pildi saamiseks sisse lasta rohkem või vähem valgust. Vaikimisi pildistab S9 fotosid avaga f/2.4, et vältida fotode ülevalgustamist. PS! Ava muutumist võid kaamerarakenduses ise testida, kui vajutad Pro režiimis ülemise ikoonirea vasakult teist ikooni (vaata samal ajal kaamerasse).

960 kaadrit sekundis filmimine ehk ülim aegluup ehk Super Slow-mo iseenesest ei ole funktsioon, mille Samsung maailma lõi, kuid S9 kaamera suudab seda teha nüüdseks juba pisut rafineeritumalt. Kuna õige hetke tabamine võib osutuda oodatust raskemaks, võimaldab S9 kaamera ekraanil eraldada spetsiaalse ruudukese, mille sees liikumise tuvastamisel see automaatselt need 960 kaadrid ühe sekundi jooksul ära filmib. Nii võib saada ülinaljakaid videoid ülimalt tavapärastest asjadest, alustades vee klaasi valamisest ja lõpetades märja koera kuivaks raputamisega.

Heli sellele aegluubis videole ei jää, mida ei ole ka tarvis, sest nii aeglasel filmimisel on kogu audio moonutatud nii ehk naa. Kõiki videoid saab telefonis endas panna loop’ima ehk korduvalt mängima, kerida üht- ja teistpidi, lisada taustamuusikat ning teha neist GIF-formaadis faile, mida sõpradele näiteks Facebook Messengeris jagada. PS! Nagu ülalpool mainitud, filmib S9 üliaegluubis videoid HD-kvaliteedis, kuid kadunud ei ole ka n-ö tavapärane 240 kaadrit sekundis filmimine, mida S9 teeb jätkuvalt Full HD resolutsioonis.

LR-emoji ehk liitreaalsuse emoji on Samsungi vastus iPhone X-ga tulnud Animoji’dele, mis võimaldab oma näoga juhtida telefonis olemasolevaid armsaid emotikone. Erinevalt Apple’ist, kelle Animoji’d on juba eelnevalt valmis tehtud, saab S9-ga luua päris isikliku oma näoga LR-emoji. Selleks skannib kaamera kiirelt sinu näo ning paneb paika põhilised näojooned, misjärel saad lisada prille, sättida soengut ja ka nahatooni. Minule jäi siiski selgusetuks, kas minu LR-emoji on päriselt kohapeal loodud või sain Samsungi eelnevalt valmistehtud avataride kogust lihtsalt endale kõige sarnasema. Sellegipoolest saab sellega päris palju nalja, sest Samsung loob igast LR-emoji’st automaatselt 18 erinevat emotsiooni väljendavat GIF-i sinu galeriisse, mida saad oma vestlustes kasutada (erinevalt iPhone X-st saab seda kasutada ka kolmandate osapoolte rakendustes nagu Messenger, Hangouts jne). Oma LR-emoji‘ga saad lindistada ka häälega videoid.

BIXBY

Eelmisel aastal Samsung Galaxy S8-ga lansseeritud virtuaalne abiline Bixby on aastaga saanud targemaks ning suudab kasutajaid aidata senisest rohkem. Bibxy on Samsungi jaoks selgelt suur fookus, sest vastakaid arvamusi tekitanud spetsiaalne Bixby nupp telefoni vasakul serval on alles ja paistab, et jäädavalt. Lisaks tavapärastele virtuaalse assistendi baasoskustele (info koondamine erinevatest portaalidest, sotsiaalmeediakanalitest), päevase aktiivsuse kuvamisele jne, oskab Bixby tõlkida võõrkeelset teksti, läbi liitreaalsuse kuvada lähedalasuvaid kohti, lugeda QR-koode ning isegi tuvastada ja pakkuda infot veinide kohta.

Kuna kõik need funktsioonid vajavad kaamerat, on Bixby integreeritud otse kaamerarakendusse ehk kui tahad teada, mis sellele tänavapostile pandud prantsuskeelses kuulutuses kirjas on, piisab kui seda kaameraga pildistad ja Bixby tõlgib selle sinule arusaadavasse keelde. PS! Tõlkeks kasutab Bixby Google Translate’i.

DISAIN

Üldiselt disainilt on S9 väga sarnane eelmise aasta mudeliga, kuid see ei ole absoluutselt halb, kuna minule on Galaxy S7-ga alanud Samsungi disainikeel väga meeldinud. Servast servani ulatuv Super AMOLED ekraan, pea olematud raamid ekraani ümber ja kvaliteetne klaas tagaküljel teevad sellest telefonist suurepärase seadme nii käes hoidmiseks ja kasutamiseks kui ka lihtsalt vaatamiseks.

Kõige suurema muudatusena saab välja tuua näpujäljelugeja, mis on liikunud kaamera kõrvalt kaamera alla, mis minu hinnangul on üks paremaid kohti näpujäljelugejale. Tegemist on kohaga, kus näpp telefoni käes hoides ka loomulikult asub. Seetõttu ei määri rasvane näpp enam ka tagumist kaamerat nagu S8 puhul väga tihti juhtuda võis.

KOKKUVÕTE

Kuigi kasutan juba kolmandat aastat oma igapäevasteks asjaajamisteks iPhone’i, on Galaxy S9 üle pika aja taas üks Android-telefon, mille ostmist tõsiselt kaalun. Mulle meeldib, et Samsung on uuendustes võtnud kuulda oma kasutajaid (näiteks sõrmejäljelugeja asukoht), minimeerinud Samsungi touch’i Androidis, lihtsustanud (disainilt) oma väga võimekat kaameraliidest, parandanud oluliselt näotuvastust sellisele tasemele, et seda on päriselt mugav kasutada ning lõpuks ometi lisanud teise kõlari, mis helikvaliteeti märgatavalt parandab. Ekraanist ei tasu siinkohal enam lisaks rääkida, sest siin Samsungile praegu väga suurt konkurentsi turul ei ole, mida kinnitab ka fakt, et iPhone X ekraanid toodab samuti Samsung.

Samsung Galaxy S9 ja S9+ saab eelmüügist ostes kätte 7 päeva enne teisi ning järelmaksuga ostes on intress 0%. Värvustest on saadaval sinine, must ja lilla.

Vaata veel pilte Samsung Galaxy S9-st!

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid