Samsungi äsja avalikustatud uus tipptelefon Galaxy Note 9 on jõudnud müüki. Olles mõnda aega Samsungi poolt lahkelt katsetamiseks antud telefoni kasutanud, saab teha esimesed kokkuvõtted ning öelda, et tegemist on tõepoolest absoluutse tippseadmega, mis rahuldab ka kõige nõudlikumate kasutajate ootused.

 

Samsung ise on Note 9 iseloomustuses kasutanud sõna äritelefon, pidades ilmselt silmas seadme võimekust ja asjalikku olekut koos puutepulga kasutamise võimalusega ning tuleb tõdeda, et see peab päris hästi paika. Samas aga võiks seda telefoni minu meelest ka iseloomustada kui multimeediale orienteeritut. Seda seetõttu, et suur ja kvaliteetne ekraan koos valju häält tegevate kõlarite ning omamoodi juhtpuldiga, viivad mõtted just sellistele radadele. Aga nüüd kõigest järgemööda.

 

Suur

 

Olgu kohe öeldud, et Note 9 on suur telefon. Näiteks Samsung S8-ga kõrvutades on suuruste vahe ikka märkimisväärne.

 

 

Diagonaaliks on nüüd 6,4 tolli ning olgugi, et seade on venitatud hästi piklikuks, annavad selle mõõtmed ikkagi tunda. Üks asi on see, et sõrmed ei ulatu enam kogu ekraani ulatuses toimetama, kuid lisaks ei mahu Note 9 ka enam väga hästi normaalsesse püksitaskusse. Pigem kipub selle ülaosa ikka poolenisti välja jääma ning istudes püüab telefon sealt hoopis põgeneda. Sellele, mis tagajärjed säärase triki õnnestumisel ja seadme kõvemat sorti põrandaga kohtumisel olla võivad, ei taha mõeldagi. Seega saavad edumeelsemad omale võimaluse koos uue telefoniga ka uue ja suuremate taskutega garderoobi soetamiseks. Lisaks nõuab Note 9 sinna juurde ka eriti korraliku püksirihma, sest oma 212 grammise kaaluga ei jää ta üheski taskus märkamatuks. Positiivse poole pealt aga kasvatab selline kaalukategooria ehk kasutamisel omaniku musklit. Eeltoodu on aga ka enam-vähem ainuke kriitika, mida selle aparaadi kohta teha võib. Lisaks hinnale muidugi. Ja seegi on kahe otsaga asi, kuna hind on lihtsalt tipptelefonile kohane ning suuruse osas on ju ost kastaja teadlik valik.

 

Ekraan

 

Ekraan ja selle mõõdud on aga see, millest tuleb alustada, kui rääkida Note 9 positiivsetest omadustest. Super AMOLED tehnoloogiat kasutav display pakub resolutsiooni 2960×1440 ning 516 ppi suurust pikslitihedust ja ulatub pea igas küljes päris servadeni. Lisaks on see Samsungile omaselt külgedelt kaardus ehk edge ja tõesti ilusa ning kvaliteetse pildiga ehk ekraan on terav ning värvid kirkad. Mulle meeldib ka, et kaasa ei ole mindud viimase aja moega ning tekitatud ekraani ülaossa nii-öelda kühmu. Viimane muudab ekraani küll näiliselt suuremaks, kuid telefoni kasutades tavaliselt midagi juurde ei anna. Seega on Note 9 ülaserv kenasti sirge ning ulatub hoolimata sinna paigutatud kaamerast ja sensoritest ikkagi peaaegu servani. Kui eelnevalt sai räägitud multimeediast, siis 6,4 tolli on juba selline suurus, et sellelt video vaatamine ei olegi enam eriline piin, vaid täitsa tehtav ja ei nõua silmadelt suuremat pingutust. Tõenäoliselt on sellises mõõdus ja omadustega ekraan, koostöös suure jõudlusega, päris hea ka mängimiseks. Sinna juurde esitavad viisakat heli veel stereokõlarid, milledest üks on põhjapistiku juures ning teine ekraani ülaosas.

 

S-pen

 

S-Pen ehk puutepliiats on ikka Note seeria telefonide juurde kuulunud ning saanud seekord ka suuremate uuenduste osaliseks. Peitudes kasutamise välisel ajal diskreetselt seadme korpusesse, omab see nüüd madala energiaga bluetooth tuge ning võimaldab telefoni kaugelt juhtida. Nii saab S-peni abil näiteks kaamera käivitada ja pilti teha. Samuti panna eemalt youtube video pausile või vahetada Powepoint-is slaide. Eriti mugav aga on puutepulk peenemat lähenemist nõudvates toimingutes. Näiteks Exceli kasutamisel on vahe võrreldes sõrmedega kolossaalne. Loomulikult saab pulga abil ka ekraanile kirjutada ning selleks ei pea telefoni isegi lukust lahti tegema. Nii saab kohe kiirelt ekraanile midagi olulist kirja panna ja märkmepabereid pole vaja otsida. Hoolimata väga kompaktsest suurusest, on S-pen-i sisse mahutatud aku, mida laetakse sel ajal kui pliiats on oma pesas ning üllatavalt suure leviulatusega bluetooth. Umbes 10 meetri kauguselt õnnestus telefoni juhtimine veel igati edukalt, samas kui liiga kaugele minnes teavitas telefon pulga kadumisest. Hajameelsematele igati tänuväärt omadus.

 

Kaamera

 

Kaamera on endiselt kahe objektiiviga, mõlemad 12Mpix, ning teeb väga häid pilte. Päevasel ajal ja heades tingimustes ei saa sellest kohe arugi, kuid hämaras tuleb konkurentidega võrreldes vahe paremini esile.

 

 

Müra on küll nähtav aga telefoni kaamera kohta on pildid ikkagi väga-väga head. Kaamera on nüüd ka selles suhtes targem, et saab aru kui pildil on midagi valesti. Näiteks liigsest käevärinast põhjustatud hägusus või kellegi kinnised silmad fikseeritakse ning sellest antakse teada. Nii saab kohe uuesti proovida ja tulemust parandada. Samuti saab telefon aru mida pildistatakse ning kohandab vastavalt sellele kaamera sätteid. Samsungi digiabilisel Bixby-l on võimalik lasta seda, mida ta enda arvates näeb ka öelda, ehk pilti tehes saab jooksvalt infot pildistatava objekti kohta. Olgu see siis lihtsalt lilleõis või näiteks mõni vein. Kaamerate kõrvalt nende alla on nüüd liigutatud ka sõrmejäljelugeja ning see on hea otsus. Esiteks ulatub sõrm sinna paremini ning teiseks ei määri nüüd eksinud näpuots enam objektiive. Eesmine kaamera pakub 8Mpix ning muudab kõik selfie sõbrad oma kenade piltidega rõõmsaks. Rõõmsamaks muudab eesmine kaamera ka ülejäänud kasutajad, kuna pakub näotuvastuse abil võimalust telefoni lahtilukustamiseks. Seda funktsiooni on aga soovitatav kasutada Intelligent scan režiimis, ehk samaaegselt koos silmaiirise skanneriga. Nii lukustatakse telefon lahti kiiremini kui ainult ühte või teist funktsiooni kasutades.

128GB on see number mis kirjutatakse telefoni mälumahtu iseloomustavale reale. See on suur number, millest peaks enamikele kasutajatele piisama. Olemas on veel ka 512GB mudel aga seda mitte meie mail. Kel siiski väheks jääb, saab kasutada kuni 512GB suurust mälukaarti. Suuri numbreid saab Note 9 parameetritest välja lugeda teisigi. Näiteks põhimälu suurus on 6GB, mis koos Exynos 9810 protsessoriga pakub piisavalt rammu igaks tegevuseks. Aku mahutab nüüd 4000 mAh ning see kestab muretult terve päeva. Pisut muretsedes ka kaks. Loomulikult saab seda tühjaks saades laadida kiiresti ja juhtmevabalt. Note 9 on õnneks endiselt ka veekindel ning kahe SIM kaardi toega ja omab kõiki teisi uute telefonide häid omadusi. Olgu selleks siis alati sees ekraan, USB-C või kena üleni klaasist korpus, mis loodetavasti kriimude tekkele edukalt vastu peab. Endiselt on olemas ka vana hea kõrvaklapipesa. Alles on ka Bixby nupp, mis avab digiabilise, kuid tõenäoliselt eriti keegi ei pahandaks kui seda enam poleks.

 

Kokkuvõtteks

 

Note 9 on üks parimaid, kui mitte kõige parem hetkel saada olev Android telefon. Kuigi tõeliselt suuri uuendusi see ei paku, on enam-vähem kõik seda kirjeldavad näitajad tippklassist. Alates mälumahust ja ekraanist ning lõpetades suuruse ja hinnaga. Lisaks näeb see ka hea välja ning omab puutepulka, mis teatud olukordades muudab seadme kasutamise kordi mugavamaks.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid