Allikas: Taavi Õmblus

Veidi enam kui nädal aega tagasi tarbijaelektroonika messil CES esitletud uus keskklassi telefon Samsung Galaxy A8 (2018) on jõudnud müüki ja see on parem kui kunagi varem.

 

Alates A-seeria telefonide lisandumisest Samsungi tootevalikusse on need alati nii hinna kui ka tehniliste näitajate poolest paigutunud hierarhias allapoole S-seeria lipulaevadest. Seekord julgen aga öelda, et uue A8 puhul võinuks telefoni nimi vabalt olla ka S8 Mini, sest kuigi sel puuduvad mõned S8-le omased uhkemad funktsioonid, on tal lipulaeva ees ka mõned eelised (teiste seas näiteks kaks SIM-kaardi pesa).

 

Ekraan

 

Telefonil on suurepärane 5,6-tolline Full HD+ (2220 x 1080) Super AMOLED ekraan, kuvasuhtega 18,5 : 9, mis tänu piklikule kujule mahutab ekraanile rohkem infot ning muudab telefoni käes hoidmise mugavamaks. Kuigi resolutsioon on väiksem kui S8-l (2960 x 1440), kuvab ka S8 tegelikult vaikimisi pilti Full HD+ resolutsiooniga, et säästa telefoni akut. Tänu Super AMOLED tehnoloogiale läheb ekraan ülimalt eredaks ning on mugav vaadata ka otsese päikesevalguse käes. Kõik värvid on erksad, valged on lumivalged ja mustad sügavmustad. Loomulikult ei puudu ka always on ekraan, mis näitab lukustusekraanil alati kellaaega, kuupäeva ja saabunud teavitusi.

 

Kuigi tänu 18,5 : 9 kuvasuhtele on telefon piklikum ja mahub paremini kätte, tekitab see ka mõningast ebamugavust. Nimelt on enamik videosisu filmitud kuvasuhtega 16 : 9, mis tähendab, et videote täisekraanil vaatamisel on sul kaks valikut:

 •  lepid ekraani servadesse jäävate mustade aladega, kuid näed 100% ülesfilmitud sisu või
 •  lohistad kahe näpuga video servade poole, mis küll täidab kogu ekraani ilusa pildiga, kuid kaotab ära mõned protsendid kaadri ülemisest ja alumisest servast.

 

Jõudlus ja igapäevane kasutamine

 

Kaheksatuumaline Exynos 7885 protsessor koos 4 GB põhimäluga jooksutab telefoni väga ilusti ning ligi nädalase katsetamise järel ei jooksnud telefon kordagi kokku ega läinud isegi kuumaks multitask’ides või mängides nõudlikke mänge nagu Asphalt 8. Telefoni 32 GB sisemälu on tavakasutajale kindlasti täiesti piisav ning kasutades erinevaid pilvevõimalusi nagu Dropbox, Google Drive/Photos, Online Pilv jne, ei tohiks sellest üldiselt puudu tulla. Sellegipoolest on mälukaardiga võimalik telefoni mälu laiendada kuni 256 GB.

 

Paremale servale sisselülitamisnupu kohale paigutatud kõlar on ideaalse asukohaga nii mängimiseks kui Youtube’ist videote vaatamiseks, kuna heli läheb üllatavalt valjuks ning seda on üsna keeruline käte või sõrmedega kogemata kinni katta. Regulaarseks muusika kuulamiseks soovitan kasutada siiski kõrvaklappe või kõlarit.

 

3000 mAh mahutavusega aku peab keskmise kasutuse puhul kenasti hommikust õhtuni vastu ning kui vahepeal siiski on tarvis telefonile vurtsu juurde anda, aitab hädast välja kiirlaadimine, mis telefoni päris kiiresti jälle täis laeb. Kui plaanid telefoniga rohkelt mänge mängida või videoid vaadata, siis on kindlasti ka akupanga ostmine mõistlik otsus.

 

Loomulikult ei puudu telefonil IP68 standardile vastav veekindlus (max 30 minutit 1,5 meetri sügavuses vees). See tähendab, et vihma kätte jäädes või kraani all rasvaplekke ekraanilt maha pestes ei pea süda lööke vahele jätma. PS. Märga telefoni laadima panna ei ole kindlasti mõistlik ning juhul, kui telefon on maha kukkunud või muljuda saanud, võib ära kaduda ka veekindlus.

 

Allikas: Taavi Õmblus
Allikas: Taavi Õmblus

 

Bixby

 

Samsung Galaxy A8 (2018) on esimene “mitte lipulaev”, mis on endale saanud Samsungi virtuaalse assistendi Bixby. Õnneks ei ole Bixbyl seekord sisselülitamiseks eraldi nuppu (nagu S8-l) ning nüüd aktiveerub abiline lihtsa viipega ekraanil paremale, kuhu saab kokku koondada kõik kalendriteavitused, meeldetuletused, sotsiaalmeediavoo ja palju muud. Lisaks on Bixby integreeritud kaamerarakendusse, kus ta on leitav alt vasakust nurgast nimega Bixby Vision. Sellele vajutades ning kaameraga enda ees olevast objektist (lamp, võileib, kampsun) pilti tehes, otsib Bixby välja vasted internetist. Teoreetiliselt peaks Bixby näitama ka võimalikke poode, kust selliseid tooteid osta saab, kuid minu puhul suunas ta alati Pinteresti. Võib-olla on asi selles, et teenus veel Eestis väga hästi ei tööta, võib-olla selles, et Bixby on alles üsna noor ja muutub ajaga kogenumaks.

 

Turvalisus

 

A8 üheks suureks eeliseks oma tugevama sugulase ees on tema näpujäljelugeja, mis on lõpuks asetatud loogilisse kohta tagakaanel kaamera all. See on kindlasti tuttav mure neile, kes on kasutanud Samsung Galaxy S8-t, sest selle näpujäljelugeja on asetatud kaamera paremale küljele. See tekitab omakorda mitu probleemi, sest väiksemate kätega inimestel on raske selleni küündida ning lisaks on seda ülimalt lihtne segi ajada kaameraga, mis tähendab, et kaameraklaas on pidevalt näpujälgi täis.

 

Kes näpujälge kasutada ei soovi, saab telefoni avada ka mustri, PIN-koodi või näotuvastusega. Näotuvastuse puhul on aga üks põnev erisus võrreldes näiteks Apple’i lipulaeva iPhone X-ga. Nimelt, kui Apple väidab, et nende näotuvastusfunktsioon Face ID on turvalisem kui sõrmejäljelugeja, siis Samsung hoiatab A8-l näotuvastust seadistades, et see on vähem turvaline kui sõrmejälg.

 

Kindlasti on see seotud telefonide hinnaklassist ja kasutatavast tehnoloogiast tulenevate erinevustega (iPhone X maksab loo kirjutamise hetkel 1169 eurot ning Samsung Galaxy A8 2018 eelmüügist ostes 499 eurot. Sellegipoolest töötavad nii sõrmejäljelugeja kui ka näotuvastus uuel telefonil väga hästi. Küll ei toimi A8 näotuvastus pimedas ning seda on võimalik avada ka suletud silmadega (iPhone X-i puhul ei ole silmad kinni avamine võimalik, et vältida pahatahtlikku sissehäkkimist une pealt).

 

Kaamerad

 

Esimest korda Samsungi nutitelefonide puhul saame rääkida kahest esikaamerast: 16 MP ja 8 MP. Loomulikult ei puudu nn portreefoto tegemise võimalus (Samsung kutsub seda Live Photo’ks), kus taust on udune ning pildil olev inimene seetõttu esiletõstetum. Taustaudu hulka on võimalik muuta nii pildistamise ajal kui ka pärast seda ning soovi korral on beautify-funktsiooni abil võimalik pisut mudida ka nahatonaalsust ja näo ning silmade dimensioone kitsamaks või laiemaks.

 

Allikas: Taavi Õmblus Live Focus näide
Allikas: Taavi Õmblus
Live Focuse näide

 

Kuigi telefoni esikaamerad on väga head, ei ole sellepärast halvem telefoni tagumine kaamera (olgugi et ainult üks). 16 MP kaamera teeb värvide- ja detailiderohkeid pilte ning tänu f/1.7 avale suudab ilusaid pilte teha ka pisut hämaramates oludes. Telefonil ei ole küll optilist pildistabilisaatorit, kuid videod on hoolimata sellest üsna sujuvad ega ole liiga rappuvad.

 

Allikas: Taavi Õmblus
Allikas: Taavi Õmblus

 

Numbrihuvilistele:

 • Ekraan: 5,6’’ Super AMOLED
 • Resolutsioon: 2220 x 1080, 18,5 : 9 (kuvasuhe)
 • Protsessor: Exynos 7885 Octa-Core (2,2 GHz Quad-Core + 1,6 GHz Quad-Core)
 • Põhimälu: 4 GB
 • Sisemälu: 32 GB (laiendatav mälukaardiga kuni 256 GB)
 • Esikaamerad: 16 MP ja 8 MP
 • Tagumine kaamera: 16 MP
 • Aku: 3000 mAh
 • Vee- ja tolmukindel: jah (IP68)


ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid