Appi! Sääsed on väljas ja ründavad. Mida teha? Üks kindel sääsetõrjevahend on võrk, kuid see pole pooltki nii lahe kui äpp, mis sääski peletab. Äpipoes on kümneid sääskede peletamiseks mõeldud rakendusi nii Androidile kui ka iOS-le. Tegin enda peal inimkatse, et nende tõhusus järele proovida.

 

Peaaegu kõik need äpid on sarnase logoga, kujutades sääske, keelumärki ja kandes nime Anti Mosquito. Kirjelduse järgi tunduvad need igati mõistlikud: äpp hakkab tegema häält, mida ainult sääsed kuulevad. Mitte ainult ei kuule, vaid ka vihkavad, nii et otsustavad pigem eemal püsida ja lähedale mitte tulla.

Idee iseenesest pole midagi uut. Enne nutitelefone oli võimalik osta kas patareidega või vooluvõrku ühendatavaid väikseid karpe, mis pidid sama töö ära tegema. Neid võib siiani leida ja endale osta. On isegi tehtud eraldi raadiojaam, mis mängib sääsetõrje sagedust. Ma ei tea, mis selle nimi oli, kuid väga tõenäoliselt “Sääse FM”.

Probleem on aga selles, et neid seadmeid ja äppe on testitud, kuid siiani pole need positiivseid tulemusi andnud.

Mõnel juhul on mängitud sagedused vastupidiselt soovitule hoopis sääski ligi tõmmanud!

Seejuures on neid katseid päris raske teha, sest sääskede verejanulisust mõjutavad ilm ja temperatuur, aga ka katseisiku parfüüm. Lisaks on sääseliike erinevaid, nii et raske on öelda, mis kokkuvõttes tulemust rohkem mõjutab. Täitsa võimalik, et muidugi ka õige pinisev sagedus, mida äpp mängis. Kommentaare lugedes leidub kasutajaid, kes on ülirahul, ja ka pettunuid, nii et tuleb ikka ise järele proovida.

Olen testi alustades skeptiline, kuid samas ka lootusrikas, sest äkki on digitehnoloogia juba piisavalt edasi arenenud ja nüüd, aastal 2018, kui isesõitvad elektriautod valmistuvad autojuhtide tööd ära võtma, on jõutud sinnamaale, et osatakse sääsed inimesest eemal hoida.

 

Tõmban kolm äppi

 

  • Anti Mosquitos
  • Anti Mosquito
  • AntiMosquito

 

Nagu nimed, on ka väljanägemised väga sarnased. Kõik pakuvad võimalust valida hertsides sagedus ning suurt nuppu, mis heli käima tõmbab. Enamik sagedusi, mis putukaid peletama peaks, on inimkõrvale kuuldamatud, kuid mõned ka selgelt valjud ja häirivad pininad.

Linnaäärses metsatukas, kus vereimejad mind leiavad ja üha kasvava uljusega katmata nahale maanduvad, nendest äppidest kahjuks abi pole.

Luban endalt verd võtta, ise samal ajal närviliselt äppe ja sagedusi vahetades. Kes teab, võib-olla mõni sääsk tõesti pööras otsa ringi, kuid juba maandunutest ükski oma “söögilauast” minu kõrgtehnoloogilise kihutustöö peale ei lahku. Neid on nii käsivartel kui ka jalgadel ning tuleb aina juurde. Mõne minuti jooksul saan aru, et äpid mind ei aita, vaid pigem kiired jalad, sest muid tõrjevahendeid peale nutitelefoni laetud kolme äpi mul kaasas pole. Torman läbi võsa tagasi tsivilisatsiooni poole. Inimkatse on lõppenud. Tulemusega 3 : 0 sääskede kasuks.

Kõik need äpid on täidetud tüütute reklaamvideotega, mis äpi töötamise vähemalt viieks sekundiks halvavad, et seejärel peale pisikesele x-märgile vajutamist saaks jätkata. Kokkuvõttes jääb mulje, et need üksteisest eristamatud rakendused on loodud lootuses, et keegi neid ikka katsetab ja ehk jääb ka kasutama ning see on reklaamipinna müümiseks juba piisav tulemus.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.