Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Digitehnika aitab reisi nii ette valmistada kui ka reisil ette tulevaid ülesandeid täita.

Mu ema veetis kunagi Venezuelas kolm nädalat ja lülitas oma telefoni sisse ainult hommikuti sõnumite kontrollimiseks. Saab ka nii ja ka nii on tore! Enamik meist aga ei kujuta ette reisimist ilma GPS-i kasutamise, telefoniga fotode tegemise ega e-kirjade saatmiseta.

Selleks, et tehnikaga reisil sina peale jääda, akud täis hoida ja mobiiliarveid mitte taevani lasta, tuleb enne reisi otsustada, mida kaasa pakkida ja millised äpid alla tõmmata.

Kuidas tehnikat pakkida?

Pakkimise põhitõde on see, et nii palju, kui kotis ruumi on, kasutatakse ka ära. Mõtle läbi, mis on su reisi eemärk ja kas sul on kindlasti vaja nelja paari kollaseid lühikesi pükse, päikeseprille või kolme ühesugust USB-kaablit. Mina lähtun motost, et kui ma ei jaksa oma kotiga rongi peale joosta, siis on seal liiga palju asju.

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Paki tehnika viimasena ja veendu, et kõik kaablid, mälukaardid ja lisatarvikud on olemas. Vaata üle ka vidinad, mis kasutavad samasuguseid kaableid laadimiseks (ilmselt mikro-USB) ja mõtle läbi, kui mitut vaja on, et akud tühjaks ei saaks. Peegelkaamera ilma laadija või SD-kaardita on kasutu. Otsusta, kas suure, mahuka ja raske peegelkaamera kaasavõtmine on üldse asjalik või teeb su telefon vajalikud pildid ära. Ära võta kaasa asju “igaks juhuks”: kui sa pakkimise hetkel ei tea, milleks sul seda vaja võib minna, siis ilmselt tassid sa seda niisama ja kasutamata ta jääbki. Sama kehtib ka riiete ja muu kohta, mida kaasa pakid.

Jäta meelde, et Euroopa mandrialadelt väljas on stepslid tihti teistsugused ja adapterid tuleks kindlasti enne ära osta, sest lennujaamas on need kallimad ja kohapeal on üleminekuid leida peaaegu võimatu. Jäta tehnikale eraldi sahtel või pane see käsipagasisse, siis on kõik ühes kohas ja kergesti leitav.

Igapäevane tehnika – mobiilid, tabletid ja muu

Telefoni valimine vastavalt reisile: nutitelefonid, vanakoolikad, topelt-SIM-id ja akupangad

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

10 telefoni kasutamise võimalust reisil

  • Salvesta lennupiletid PDF-idena telefonisse – mugavam ja keskkonnasõbralikum!
  • Vaata HDMI-kaabli abil hotellis just seda, mida tahad!
  • Kasuta offline-kaarte ja vajadusel GPS-i, nii on väga keeruline ära eksida
  • Korraliku telefonikaamera ja töötlusega saab teha ilusaid reisifotosid
  • Leia Swarmiga üles söögikohad, kus check-in’iga saab tasuta kohvi
  • Kasuta Uberit, et sõita sularahata taksoga
  • Leia AirBnB-ga imeline öömaja
  • Pikemal reisil osta kohalik SIM-kaart, kohalikud on selle üle õnnelikud
  • Kanna kaasas ka akupanka, et aku ei saaks ootamatult tühjaks
  • Helista kodustele!

Olenevalt reisi pikkusest ja asukohast, aga ka sellest, kas telefon on sulle reisil ainult telefon või ka arvuti, fotokas ja kaardilugeja, soovitan kaaluda reisile erinevaid telefone ja ka lisatarvikuid.

Paberkaardid on old school ja GPS on mugavam, seega küllap oled oma nutitelefoni enne reisi juba mõne kohaliku offline-kaardi tõmmanud, küll aga arvesta, et GPS-i seeshoidmine tõmbab aku tühjaks! Lülita GPS sisse ainult siis, kui tahad väga kiiresti teada, kus sa asud. Selleks, et su telefon oleks korraga nii kaart, fotokaamera kui ka arvuti, ilma et aku tühjaks saaks, võta reisile kaasa akupank. Kui paned õhtul nii telefoni kui ka akupanga laadima, siis pole muret, kas aku peab vastu. Kui ei pea, on varu kõrvalt võtta. Loodussõpradele: on ka päikeseenergial töötavaid akupankasid!

Kui oled näiteks matkal või muusikafestivalil ja sul pole pikemat aega võimalik telefoni laadida ning akupanka pole ka käepärast, siis kasuta telefonina hoopis näiteks Nokia 3310-t või mõnda muud sarnast vanakoolikat: aku peab kaua vastu, telefon võib maha kukkuda ja ikka töötab. Muusikafestivalidel lahkuvad telefonid pahatihti ka omaniku juurest, vanemat sorti telefoniga pole kaotusvalu suur.

Sõltuvalt reisi pikkusest ja asukohast tasub mõelda ka sellele, kas hankida endale kahe SIM-kaardiga telefon või võtta kaasa teine telefon, et sinna panna kohalik SIM-kaart. Kui reis on pikem kui kaks nädalat, tasub see tavaliselt ära. Euroopa-siseselt pole see enam vajalik, kuna roaming‘u-hinnad kukkusid 2016. aasta alguseks meeletult, küll aga on kohalik SIM asjalik USA-s, Aasias ja mujalgi.

Tahvelarvutid, sülearvutid ja internet

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Tööreisile minnes otsusta, kas sul on vaja sülearvutit või piisab ka tabletist. Tahvelarvutil trükkimine on aeglasem kui sülearvutil, aga tahvelarvutitele on olemas sulgkergeid eraldi klaviatuure, mis teevad trükkimise palju lihtsamaks. Seega, kui tahad vahepeal lihtsalt e-kirjadele vastata, raamatuid lugeda või filme vaadata, siis kaalu laptop’i tassimise asemel tableti kaasavõtmist – aku kestab kauem ja see kaalub vähem! Ja kuigi see näeb kõrvalt vaadates natuke veider välja, teevad tahvelarvutid tegelikult päris häid fotosid.

Reisiäppe on igasuguseid: otsingumootorid hotellide ja hostelite ning külaliskorterite broneerimiseks, offline-kaardid vaatamisväärsuste leidmiseks ja palju muud.

E-kirjade kontrollimiseks on peale telefoni, tahvli või sülearvuti tarvis ka internetti. Selleks on mitu võimalust – 2016. aastast langesid Euroopa-sisese roaming‘u-hinnad ning seetõttu kannatab rahakott nüüdsest ära lihtsalt data-kasutamise, lisaks leiab enamikust kohvikutest, hotellidest ja hostelitest wifi. Kui oled tihe reisija ja soovid internetti leida igalt poolt maailmas, siis soeta endale wifi-hotspot, millega saab kasutada internetti igal pool, kus on mingigi mobiililevi.

Ajaviite-tehnoloogia

Saksa keeles Simpsonite vaatamine on natuke nüri, kui sa saksa keelt ei oska. Seega kui tead, et pead reisi ajal veetma ka pikka aega hotellitoas ning ei ole soovi teleri abil keelekursusi läbida, siis laadi oma telefoni või tahvelarvutisse filme ja võta kaasa HDMI-kaabel koos üleminekuga USB-ks (tahvelarvuti jaoks) või mikro-USB-ks (telefonile) ja saad oma hotellitoas telefonist kasvõi vana hea “Kevade” laiekraanilt tööle panna.

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Kuna telefoni ega tahvelarvuti kõlarid ei ole parimad, siis võib soovi korral kotti pista ka pisikese USB kaudu laetava kõlari. Neid kõlareid kasutatakse peamiselt festivalide telkimisaladel meeleolu hoidmiseks, aga sobib ka taustamuusikaks muudes olukordades.

Tee oma elu äppidega lihtsamaks

Reisiäppe on igasuguseid: otsingumootorid hotellide ja hostelite ning külaliskorterite broneerimiseks, offline-kaardid vaatamisväärsuste leidmiseks ja palju muud.

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Ööbimise leidmine on tehtud väga lihtsaks. Hotellide ja hostelite broneerimiseks kasuta Booking.com’i või Agoda äppi. Kui sa ei soovi ööbida hostelis ega hotellis, siis saab enne reisi endale lühiajaliselt kortereid üürida AirBnB kaudu vaid telefoni ja krediitkaardi abil.

Tõmba endale enne reisi kindlasti offline-kaart, kus on peal nii sinu saabumise koht kui ka järgmine punkt, kuhu jõudma pead (hotell, hostel). Minu lemmikud offline-kaardid on City Maps 2 Go, kuna need on olemas paljudes suuremates reisisihtkohtades ja väga lihtsasti loetavad ning heade vaatamisväärsuste soovitustega. Selleks, et mitte jääda kinni turisti-radadele, kasutan ka Like a Local äppi: sellega saad tõmmata endale offline-kaardi, millel on märgitud kohad, kus kohalikel käia meeldib. Swarm annab häid ideid restoranide ja baaride valikuks ning vahel saab mõnda kohta registreerides ka tasuta kohvi. Häid ideid saab ka Yelp!-ist. Google Maps on nüüdseks olemas offline’is: kui lähed väiksemasse kohta, millest pole muud offline-kaarti, siis tõmba alla Google’i kaart. Loomulikult hangi endale igaks juhuks taskusse peale kõige selle ka paberkaart. Peale tavalise kaardi püüan alati leida ka kohaliku ühistranspordiäpi, mille abil on palju lihtsam aru saada, millega kuhu minna saab ja mis kellani bussid sõidavad.

Turist on igas riigis taksojuhi parim saak, lennujaamataksod on tihti kallid ja kohapeal on keeruline leida odavamaid. Kasuta takso asemel Uberit, siis pole vaja sularaha ja oma sõidud saab tehtud ilma n-ö turistihinda maksmata, paljudes kohtades on Uber ka odavam kui tavalised taksod.

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Kommentaarid