Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Mobiiltelefon on reisidel oluliseks kaaslaseks ja tihti ka andmeside- ja kõneteenused, et olla kontaktis lähedaste ja kolleegide ning klientidega. Enne reisi tuleb rahvusvaheliste teenuste ja hinnakirjadega end kurssi viia. Foto: TeliaSonera

Enne välisreisile minekut tasub meeles pidada, et mobiilsideteenuste kasutamise hinnad välismaal erinevad Eesti hindadest. Vältimaks olukorda, kus välismaal kasutatud mobiiliteenuste eest järgneb ootamatu šokiarve, on igal inimesel võimalik end enne reisile minekut ise hästi ette valmistada.

Laadi alla EMT Travel äpp

  • icon175x175Üks hea ja nutikas abimees välismaal reisimisel on EMT Travel App ehk reisirakendus, mis võimaldab jälgida oma mobiilse interneti kasutust ja muuta limiite, osta reisikindlustust ning tutvuda sihtriigi infoga.
  • Teenus on mõeldud eelkõige EMT ning Diili klientidele, aga ka teiste sideettevõtjate kliendid saavad äppi kasutada (välja arvatud EMT Reisikindlustust ja EMT Roamingu teenuseid).
  • Loe äpi kohta lähemalt ja laadi see endale telefoni tasuta Digitarga rakenduste poest.

Kõne- ja andmesideteenuse maksumus välisriikides sõltub konkreetses riigis roamingu’t ehk rändlusteenust osutava mobiilioperaatori hindadest. Samuti tuleb meeles pidada, et ka kõne vastuvõtmine välisriigis on enamasti tasuline.

Kuidas rändluse ehk roaming’u teenus aktiveerida?

Enne reisile minekut on alati mõistlik üle kontrollida, kas rändlusteenus on konkreetsel numbril aktiveeritud. Kui seda tehtud pole, ei saa ka mobiiliteenuseid reisil olles kasutada. Kui avastad juba välismaal olles, et rändlusteenus jäi aktiveerimata, on üks võimalus leida mõni internetipunkt või internetiühendusega seade (näiteks sõbra oma) ja aktiveerida teenus üle veebi.

Tihtipeale pöörduvad inimesed oma mobiilioperaatori poole küsimusega, kuidas roaming‘u teenus üldse aktiveerida. EMT kliendid saavad seda mõne hiireklõpsuga ise teha. Selleks tuleb minna EMT kodulehele www.telekom.ee ning valida sealt KõnedVälismaa – Helistamine välismaal. Seejärel on kliendil võimalik aktiveerida välismaal helistamise teenus. Roaming’u aktiveerimine on ilma tellimis- ja kuutasuta.

Kui palju välisriigis helistamine maksab?

EMT kliendid saavad kõige parema ülevaate välisriikides kehtivatest hindadest nii kõne- kui ka andmeside poolelt taas www.telekom.ee veebilehelt, kus tuleb valida KõnedVälismaaHelistamine välismaal Helistamise hinnad. Seal avaneb ülevaade roaming‘u ligikaudsetest hindadest, riikide suunakoodidest jne.

Kuidas välismaal olles kõnekulusid kontrollida?

Kõige lihtsam soovitus on ilmselt see, et ise oma kõnede hulgal ja kõnede pikkusel silma peal hoida. Eriti, kui tegu on mõne kaugema või eksootilisema riigiga, kus ka kõne hind näiteks Euroopaga võrreldes mitu korda kallim on.

Näide: kuidas säästa?

Nii näiteks kujuneb tagasihelistamisteenuse hind Ukrainas järgmiselt:

  • vastuvõetud kõne hind Asteliti (mobiilioperaator) Ukraina võrgus 1,417 eurot/min;
  • Ukrainasse tagasihelistamise hind 0,4551 eurot/min.

Kokku maksab Ukrainas Asteliti võrgus tehtud tagasihelistamisteenusega kõne 1,8721 eurot/min. Välja helistades maksaks sama kõne 3,1740 eurot/min.

Kui reisija kasutab ka mobiilset andmesidet, tasub kaaluda, kumb on otstarbekam – kas teha näiteks kodustele telefonikõne või kasutada hoopis mõne veebivestluse (näiteks Skype, Facebook jmt) võimalust. Samuti võib alati kõne asemel kaaluda SMS-i saatmist.

Üks võimalus välismaal viibides oma kõnekulusid kontrollida on tellida endale tagasihelistamise teenus, mis osas riikides tagab soodsama hinna. Euroopa Liidu riikides helistades kehtib nii välja helistades kui ka tagasihelistamisteenust kasutades sama hind.

Tagasihelistamisteenus on roaming’u teenus, kus väljahelistamise asemel tellib klient endale sissetuleva kõne. Seda võimalust saab kasutada välismaal Eesti numbritele helistamiseks. Tagasihelistamisteenusel ei ole tellimis- ega kuutasu ning kõne hind koosneb selle teenuse puhul kahest komponendist: välismaal vastuvõetud kõne hinnast, mis arvutatakse EMT hinnakirja järgi, ning välismaale tagasi helistamise hinnast, mis vastab EMT tagasihelistamisteenuse hinnakirjale.

Ülevaate tagasihelistamisteenuse hindadest saab: KõnedVälismaaHelistamine välismaal – Helistamise hinnad

Kuidas välismaal olles mobiilse andmeside kulusid kontrollida?

Reisides mobiilset andmesidet kasutades kehtiv päevalagi.
Reisides mobiilset andmesidet kasutades kehtib päevalagi.

Kuna paljud inimesed soovivad välismaal reisides kasutada mobiilset andmesidet, tasub ka selle juures meeles pidada, et mobiilse interneti kasutamise hinnad Eestis ja mujal on erinevad.

Kindlasti tasub enne reisile minekut tundma õppida oma nutitelefoni just selles osas, kuidas seadistada telefonis mobiilse andmeside lubamist või mittelubamist. Sest kui tavalise kõne puhul on tegemist inimese teadliku tegevusega, siis mobiilse andmeside puhul on tegu tihtipeale mitteteadliku tegevusega, kuna erinevad nutitelefoni rakendused võivad telefoni ooterežiimis erinevas mahus andmesidet tarbida.

EMT klientidel on võimalik reisidel kasutada päevalagesid, mis garanteerib selle, et mobiilse interneti kasutamine välisriigis ei välju kontrolli alt. Päevalae teenusega saad kindlates riikides igas päevas kasutada 100 MB internetti kindla hinna eest. Vaikimisi on päevalaeks 100 MB, kuid päevalae täitumisel saad mahtu lihtsasti juurde tellida.

Interneti päevalagi kehtib vaikimisi kõikidele EMT klientidele Euroopa riikides ja valitud mitte-Euroopa riikides. Ühtekokku kehtib EMT päevalagi praegu 69 riigis. Nii on klientidel võimalik mugavalt kasutada internetti ka välismaal nutitelefoni, tahvel- või sülearvutiga, muretsemata suurte arvete pärast.

Päevalae täitumisel teavitab EMT klienti SMS-iga ning pakub võimalust mahtu soovi korral juurde tellida. Juhul kui klient mahtu juurde ei osta, piiratakse internetiühendus käesoleva kalendripäeva lõpuni. Täpsema ülevaate mobiilse interneti kasutamise kohta välismaal leiab teenuse veebilehelt.

ehk Digitark R@igo usub, et kuna (digi)tehnoloogia pakub täna võimalust efektiivsemalt tööd teha, mõnusamalt meelt lahutada ja mugavamalt oma igapäevatoimetusi ajada kui kunagi varem, oleks patt seda mitte kasutada.

Kommentaarid