Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
«Kui nutiseade katki läheb või levi tõrgub, võib öelda, et meie elu jääb praktiliselt seisma ja me ei teagi enam, mis edasi saab,» räägib EMT raadiovõrgu juht Ermo Polma, kuidas viimase aastakümnega oleme suutnud kõik oma igapäevased kohustused ja harjumused kujundada mobiilse elu ümber. Nii peabki Polma oma töös aga ka laiemalt põnevaks ja oluliseks väljakutseks tagada erinevate tehnoloogiate omavaheline jätkusuulik ühenduvus tõrgeteta. Foto: Rain Uusen / Eesti Telekom

Raadiovõrgu juht Ermo Polma: 5G saab olema tõeliseks väljakutseks ja suunajaks asjade interneti arengus

#5G #5G internet #emt #ermo polma #levi kvaliteet #mobiililevi #mobiilne internet #raadiovõrk

«Ükski võrk ei ole kunagi valmis, alati saab minna paremaks,» ütleb pea 20 aastat Eesti Telekomis EMT raadiovõrgu töökindluse ja arengute eest vastutav Ermo Polma, kinnitades, et tehnoloogia raketitempokas areng hoiab töökirge ikka veel kuumalt lõõmamas.

Lugemissoovitus lisaks:

Internet jõuab samm-sammult kõikjale meie ümber paiknevatesse seadmetesse ja asjadesse. Illustratsioon: Hardi Brenner
Internet jõuab samm-sammult kõikjale meie ümber paiknevatesse seadmetesse ja asjadesse. Illustratsioon: Hardi Brenner

Järgmisel aastal tähistab EMT raadiovõrgu osakonna juht Ermo Polma oma kahekümnendat tööaastat Eesti Telekomis ja selle seaduslikes eelkäijates – nende tehnoloogiast tulvil tööaastate jooksul on ta püsti pannud tuhandeid seadmekappe ja koordineerinud nende omavahelist ühendamist tuhandetes kilomeetrites kaablite ja sadade antennidega.

«Kokku oleme loonud ühe päris ilusa ja stabiilselt areneva mobiilivõrgu,» noogutab ta rahulolevalt. «Isegi kui töötan mitu päeva järgemööda kontoris, siis kui ma silmad kinni panen, on kaablid ja metallkapid kohe jälle siinsamas, ma ei peagi neid kogu aeg füüsiliselt nägema,» naerab Polma.

Tarbijaid tuleb järjepidevalt harida

Selleks, et meie taskutes olevates nutiseadmetes või kasvõi makseterminalides ja valvesüsteemides meie ümber oleks stabiilne levi, tuleb igapäevaselt korraldada keeruliste tehnoloogiate omavahelist suhtlemist, värskendusi ja hooldust. «Eks siin ole tõesti vaja tarbijat rohkem harida,» ütleb Polma, «sest mõnikord on tarbija ootused suuremad kui reaalsed võimalused.»

Polma peab seetõttu tehnoloogiaettevõtte üheks oluliseks ja igapäevaseks ülesandeks rääkida ka sellest, kuidas asjad tegelikult töötavad ning kuidas mobiilne levivõrk toimib, kuidas telefonid võrguga suhtlevad ja millised on reaalsed võimalused saada paremat ja stabiilsemat levi oma seadmes.

«Tegeleme tehnoloogiatööde kõrval nendele küsimustele inimlikult mõistetavate vastuste otsimise ja väljapakkumisega iga päev ka oma tiimis. Põnev on sõnastada keerulist tehnoloogilist terminoloogiat ümber nii, et sellest ka naabrinaine aru saaks. Reaalse olukorra kirjeldamine ja klientide koolitamine on meie jaoks üks tähtis ülesanne.»

Internet asjades ööpäev ringi

«Oleme tarbijatena harjunud sellega, et elame internetis 24/7, et saame igal hetkel minna vaatama, mis meie ümber toimub, rääkimata sellest, et oleme igal hetkel ka kättesaadavad oma lähedastele, kolleegidele või klientidele,» selgitab Ermo Polma, et enamjaolt ongi suhtlusvahendiks mobiil.

«Kui nutiseade katki läheb või levi tõrgub, võib öelda, et meie elu jääb praktiliselt seisma ja me ei teagi enam, mis edasi saab,» räägib raadiovõrgu juht, tõdedes, et viimase aastakümnega oleme suutnud kõik oma igapäevased kohustused ja harjumused kujundada mobiilse elu ümber.

«Seda on mõistetud ka riigi tasandil, et mobiilside ja kommunikatsioon laiemalt on elutähtsad teenused, sellele on nii meie ettevõttes kui ka riiklikul tasandil pandud väga suurt rõhku, selle võimaluse pakkumisele ja arendamisele pöörame iga päev oma töös väga palju tähelepanu detailideni välja.»

Mobiilset sideteenust tarbivad lisaks meie nuhvlitele, nutitahvlitele ja muudele netiühendust nõudvatele koduseadmetele ka paljud juhtimissüsteemid ja kontrollseadmed. «Kõik see põhineb ju meie mobiilsel võrgul – andmesidemaht on neis süsteemides üüratu ja just seetõttu tuleb aasta-aastalt katsetada Polma sõnul uusi tehnoloogiaid ja liikuda edasi näiteks 5G võrgu arendamise suunas.

5G muudab maailma veel kord

Selleks, et meie taskutes olevates nutiseadmetes või kasvõi makseterminalides ja valvesüsteemides meie ümber oleks stabiilne levi, tuleb igapäevaselt korraldada keeruliste tehnoloogiate omavahelist suhtlemist, värskendusi ja hooldust, selgitab Polma intervjuus Digitargale. Foto: Rain Uusen
Selleks, et meie taskutes olevates nutiseadmetes või kasvõi makseterminalides ja valvesüsteemides meie ümber oleks stabiilne levi, tuleb igapäevaselt korraldada keeruliste tehnoloogiate omavahelist suhtlemist, värskendusi ja hooldust, selgitab Polma intervjuus Digitargale. Foto: Rain Uusen

Mobiilsed tehnoloogiad tervikuna arenevad Ermo Polma sõnul ääretult kiiresti. «Andmeside – internet – läheb ju asjadesse meie ümber, kõik meile tuttavad asjad hakkavad varem või hiljem omavahel ja meiega suhtlema interneti kaudu ja see nõuab ka ääretult suurte läbilaskevõimetega uusi võrke, et see suhtlus oleks veatu ja katkematu.»

Nii peabki Polma oma töös, aga ka laiemalt põnevaks ja oluliseks väljakutseks tagada erinevate tehnoloogiate omavaheline jätkusuutlik tõrgeteta ühenduvus, leides samas uusi võimalusi ja lahendusi. «Me ju peame mõtlema oma töös, meie tiimis juba ka nendele tehnoloogiatele ja teenustele, mida me täna tegelikult veel ei tunne, aga mis kuskil juba vaikselt podisevad ja küpsevad ja mis ilmselgelt nõuavad sujuvaks tööks tohutult suuri kiirusi – see kõik on meie tulevik,» teeb Polma kätega suure ringi.

Selle kõrval on raadiovõrgu juhi töös ka täiesti argised tegemised, läbirääkimised ja tehnoloogiate arengute juhtimine, et olemasolevad mobiilivõrgud 2G, 3G ja 4G täieneksid ning katvus veelgi paraneks. «4G-ga on täna kaetud 97% Eesti territooriumist, oleme ideaalile juba väga-väga lähedal,» noogutab Polma rahulolevalt. «Tegelikult on 4G alles oma arengutsükli keskel, aga 5G tehnoloogia on juba tööd alustamas.» Tehnoloogiate niivõrd kiire areng ei lase raadiovõrgu eest vastutaval Polmal päevagi igavust tunda. «Ei ole tõesti olnud sellist hetke, et mul oleks tööl igav.»

Ta kiidab oma tiimi, mis on stabiilsena püsinud peaaegu kõik need 20 tööaastat – üksteist tuntakse ja usaldatakse, mistõttu ei jää ükski hea idee ega vajalik töö tegemata isegi siis, kui Polma näiteks puhkab. «Meil on avatud kontor, me teame kõik üksteiste kohustustest ja käimasolevatest tööülesannetest kõike,» viipab Polma kontori poole. Telefon heliseb – on aeg tööga jätkata.

 

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid