Kui juba aastaid oleme telerite ostmisel harjunud selliste lühenditega nagu OLED ja QLED, siis nüüd on neile lisandunud ka QNED. Kuna tegemist on päris sarnaste tähekombinatsioonidega on siin segadus kerge tekkima. Samas aga tähendab iga lühend siiski erinevat tehnoloogiat ning seetõttu ongi paslik uustulnuka olemust pisut rohkem lahti seletada.

 

OELD ja QLED

 

Vanad tuttavad OLED ja QLED tähendavad tehnoloogiaid, mida on juba üsna pikalt kasutatud.

OLED on lühidalt orgaaniline valgusdiood. Sellise ekraani iga piksel kiirgab ise valgust ning seega puudub vajadus taustavalgustuse järele. Positiivse poole pealt on sellised ekraanid äärmiselt õhukesed ning kuna iga pikslit on võimalik eraldi juhtida, saavutatakse väga hea kontrastsus ja must värv ongi täitsa must. Negatiivse aspektina aga esineb pildi sissepõlemist (ekraanile püsivalt jääv kujutis) ja valgustugevus ei ole samal tasemel võrreldes muud tüüpi paneelidega.

QLED on tegelikkuses aga vana hea LCD, millel on LED taustavalgustus ning paneelile lisatud erilised vahekihid, et saavutada parem pildikvaliteet. Võrreldes OLED-iga ei ole siin probleeme pildi sissepõlemisega ning ka heledustugevus on tänu taustvalgustusele parem. Küll aga on sellised ekraanid pisut paksemad. Nimetuse QLED on kasutusele võtnud Samsung. Teistel tootjatel võib sarnane lahendus kanda erinevat nime. Näiteks LG-l on see NanoCell.

 

QNED

 

Kahe eelpool toodu kõrvale on nüüd aga ilmunud uus lühend QNED. Tegemist on LG poolt oma teatud tehnoloogiat omavatele paneelidele pandud nimega. Mis põhjusel peab see niivõrd sarnane olema Samsungi OLED-iga, teab vaid LG ise, kuid nii see hetkel on.

 

 

Olemuse poolest aga on siin samuti tegemist LCD paneeliga, millel on LED taustavalgustus. Kuid antud juhul loetakse ekraani valgustavaid dioode kümnetes tuhandetes. Seega on LED-id paigutatud ühtlaselt ekraani taha ning kuna neid on niivõrd palju, võimaldab see valguse suunata just täpselt sinna kus seda parasjagu vajatakse. Selle tulemusena on võimalik valmistada ekraane, mille kontrastsus on äärmiselt kõrge. Ehk pildil on suur heledustugevus ning selle vastukaaluks must, mis on tõesti must.

Seega on QNED kokkuvõttes justkui OLED-i või NanoCell-i edasiarendus. Koos suurenenud taustavalgustuse valgusdioodide arvu ja nende juhtimisega kasutatakse endiselt pilti parendavaid vahekihte ning parimaid saadaolevaid protsessoreid ja pildiparanduse algoritme. Seega on QNED-i näol tegemist LCD tehnoloogias üsna tõsise arenguhüppega ning tõenäoliselt vastavad ka teised tootjad LG-le õige pea sarnaste lahendustega.