Puust ja punaseks: kuidas saab Eestis juba täna kasutada 5G-d?

#eeldused #Kristjan Viilmann #paketid #Telia 5G
3 min lugemine

Kuna üha enam inimesi tunneb huvi selle vastu, kuidas saaks juba täna kasutada Eesti esimese 5G võrgu pakutavaid võimalusi, jagab Telia Eesti erakliendiüksuse juht Kristjan Viilmann sel teemal soovitusi.

 

Viilmanni kinnitusel peab Telia 5G võrgu kasutamiseks olema täidetud 3 eeldust:

  • kasutajal peab olema 5G toega telefon;
  • kasutuses peab olema kindla mahuga Telia mobiilse interneti pakett;
  • kasutaja peab viibima 5G levialas.

„Praeguseks on tuhandetel meie klientidel kõik need eeldused täidetud ning osa meie kliente kasutab 5G-d juba igapäevaselt. Selliste klientide arv suureneb pidevalt ning loomulikult arendame ka oma 5G võrku järjest laiemaks. Kevadeks on meil plaanis 5G-d pakkuda juba ligemale poolesajas asukohas,“ sõnas Viilmann.

Nüüd aga lähemalt sellest, kuidas juba praegu 5G-d Eestis kasutada.

Esimene eeldus: kasutajal peab olema 5G toega telefon

Telia kaubavalikust leiab hetkel kolme tootja nutitelefone, millega saab Telia võrgus 5G-d kasutada. Täpsemalt on need telefonid Xiaomi Mi 10T Lite 5G, OnePlus 8 Pro 5G, OnePlus 8T 5G ning Sony Xperia 5 II 5G.

Tõsi, Eestis müüakse täna veel teisigi 5G telefone, olgu selleks siis Apple’i või Samsungi mudelid. Kuid nii nagu iga uue mobiilitehnoloogiaga, tuleb ka 5G puhul kõikidele uutele telefonidele enne lõppkasutajani jõudmist teha tarkvaralisi arendusi ning neid testida. See on vajalik, et tagada seadmete tõrgeteta töö ja arvestada konkreetse 5G võrgu omadustega.

„Seega konkureerime me seadmetootjate arendusressursi pärast sisuliselt kogu maailmaga. Samas käivad meil jooksvalt läbirääkimised mitmete tootjatega. Kuna meie 5G võrk on nüüd avatud, siis on lootust, et see kiirendab ja hõlbustab ka uute 5G telefonide testimist ja kasutuselevõttu,“ selgitas Kristjan Viilmann.


Teine eeldus: kasutuses peab olema kindla mahuga Telia mobiilse interneti pakett

Kui kliendil on sobiv telefon olemas, tuleb üle vaadata, millist mobiilse interneti paketti ta kasutab. Hetkel sisaldub 5G Telia kolmes suurema mahuga paketis nii era- kui äriklientidele. Eraklientidele on 5G võimekus avatud 20GB, 40GB ja piiramatu mahuga paketis, äriklientidele aga 28GB, 56GB ja piiramatu mahuga paketis.

„Kõigile nendele Telia klientidele, kes nimetatud mahuga pakette juba kasutavad ning kellel on ka Telia 5G toega nutitelefon, rakendub 5G tehnoloogia kasutamise võimalus automaatselt. 5G kasutamisega ühtegi lisatasu ei lisandu ning selle kasutamine toimub samade põhimõtete alusel nagu ka 4G puhul,“ lisas Viilmann.


Kolmas eeldus: kasutaja peab viibima Telia 5G levialas

2021. aasta veebruari alguse seisuga on Telia avanud oma 5G levialad 20 erinevas asukohas, sh mitmed piirkonnad Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Selle, kas kliendi telefon on parasjagu ühendatud 5G võrku, tunneb ära võrgutunnuse kaudu, mis kuvab telefoni ekraani ülaservas 5G võrgu tähist. 5G tugijaamade arv kasvab sel aastal pidevalt ning Telia informeerib regulaarselt ka oma kliente lisanduvatest 5G asukohtadest.


Asukohad, kus saab kasutada Telia 5G-d:

Tallinn
Ajakirjandusmaja, Pärnu mnt ja Tatari tänava piirkond
Telia peakontor
Stockmanni kaubamaja ümbrus
Raadiomaja piirkond
Solarise piirkond
Betooni tänav (nn IKEA piirkond)
Kultuurikatla, Linnahalli, Tallink SPA piirkond
Telia Sõle tn kontori piirkond
Endla tänava piirkond
Magistrali keskuse piirkond

Harjumaa
Loo alevik
Jüri alevik

Lääne-Virumaa
Rakvere kesklinn

Pärnu
Rüütli tänava piirkond
Suur-Jõe tänava piirkond

Tartu
Tasku, Kaubamaja ja Kvartali piirkond
Tähe tänava piirkond
Fortuuna tänava piirkond
Kastani tänav ja Aparaaditehase kvartal
Laia tänava piirkond

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.