Proovisime Samsung DEX-i nimelist seadet

#samsung #samsung dex station
3 min lugemine

Juba mõnda aega on Samsung oma tipptelefonide lisaseadmete valikus pakkunud DEX-i nimelist seadet. Nimelt saavad kasutajad DEX-i abil oma telefonidest viimast võtta ja lipulaevades (just nendega DEX töötab) leiduva suure mäluhulga ja arvutusvõimsuse uuel viisil ära kasutada. Kuidas täpselt, sellest allpool räägimegi.

 

Esiteks tuleb selgeks teha, millega üleüldse tegemist on: kõige paremini võiks seadme olemuse kokku võtta kui öelda, et DEX on dokkimisjaam. Ehk seade, mille külge ühendatakse ühelt poolt erinevad lisaseadmed ja teiselt poolt telefon.

Lihtsustatult öeldes aga võimaldab DEX omavahel ühendada telefoni ja suure ekraani.

Seega on DEX-i peamiseks eesmärgiks telefoni ja välise ekraani ühendamine ja seadmes olevate rakenduste suurel ekraanil kasutamine.

 

Raudvara

 

Füüsilises mõttes toimib asi nii, et telefon asetatakse dokki ning see omakorda ühendatakse HDMI kaabli abil välise monitoriga.

 

Allikas: Mart Laanemägi

 

DEX-i kasutamiseks peab sellega olema ühendatud ka laadimiskaabel. Seepeale kuvatakse telefonist tuttav pilt suurele ekraanile ning mingit erilist keerukust selle protsessi juures ei ole. DEX ise on varustatud ka ventilaatoriga, mis puhub vajadusel telefonile jahedat õhku ning tagab selle, et seade oleks piisavalt jahe. Veel leiab dokilt kaks USB liidest. Need võimaldavad ühendada näiteks klaviatuuri ja hiire. Ka siin on kõik lahendatud liigse keerukuseta. Peale vastuvõtjate pesasse pistmist töötavad nii väline hiir kui ka klaviatuur koheselt ja väga hästi.

Kui aga eraldi hiirt käepärast ei juhtu olema, saab puuteplaadina kasutada ka telefoni enda ekraani. Sellisel juhul on tegu väga sarnase kogemusega, mida pakuvad sülearvutid. Toimib nii kahe näpuga libistamine, parem- ja vasakklõps kui ka suurendamine.

 

Tarkvara

 

Tarkvara poole pealt on asi samuti lahendatud liigse keerukuseta. Telefon saab aru, kui ta on monitoriga ühendatud ning pakub kasutajale võimaluse oma ekraani hiirena kasutamiseks. Suurele ekraanile aga ilmub töölaua vaade tähtsamate rakenduste ning erinevate valikutega. Kuvatakse ka kellaaega jms. Peamiseks erinevuseks võrreldes tavapärasega on see, et kui rakenduste nimekiri avada, kuvatakse neid tähestiku järjekorras ja mitte nii, nagu telefonis seatud on. Edasi polegi muud kui soovitud äpp avada ning suurel ekraanil kasutada.

Siin peitub aga ka selle seadme suurim probleem. Nimelt ei ole Android-seadmes liiga palju selliseid asju, mida peaks tingimata suurelt ekraanilt vaatama. Internetti ja e-posti on küll nii mugavam kasutada, samuti Office’i programme, aga see on ka kõik. Ülejäänud igapäevaselt arvutites kasutatavad programmid kipuvad olema Androidi tarkvarale kättesaamatud ning arvuti-spetsiifilised, seega neid telefoni ja DEX-iga kasutada ei saa. Ehk arvuti aseainena see komplekt, või õigemini Androidi seadmed, päris lõpuni ei toimi.

 

Kokkuvõtteks

 

Idee poolest on DEX hea asi. See töötab täiesti korralikult ja ilma tõrgeteta ning erilise panuseta installeerimisse. Paraku aga ei ole tõesti eriti palju rakendusi, mida tahaks sellisel kujul suurel ekraani kasutada ja see muudab DEX-i pisut nišitooteks. Ühelt poolt on hea, kui see on olemas, kuid teiselt poolt jääb reaalne kasutatavus tulenevalt Androidi piirangutest siiski pigem tagasihoidlikuks.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.