Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Allikas: Shutterstock

Põnevaid noppeid elektroonikamessilt CES


Aasta üks oodatum elektroonikamess CES on tuure maha võtmas ning aeg on peale vaadata põnevaimatele näidatud toodetele ja tehnoloogiatele, mis elektroonikavaldkonda lähitulevikus suunama hakkavad.

 

Robotkoer Aibo

 

Aibo (jaapani keeles sõber või partner) on 1998. aastal Sony poolt loodud nutikas robotkoer, kes oli mõeldud koduseks seltsiliseks ja meelelahutajaks. Nutikutsa on koha leidnud nii erinevates filmides, ülikoolides kui ka inimese ja roboti suhteid käsitlevates uurimustes. Aastal 2006 tootmisest maha võetud Aibo on nüüd aga tagasi ning armsama ja nutikamana kui kunagi varem.

 

Uus robotkoer on varustatud nutikate sensorite ja autotööstuses isejuhtivates autodes kasutatavate tehisintelligentsuse tehnoloogiatega, tänu millele oskab Aibo peale oma teele jäävate takistuste vältimise imiteerida päris koerakese liigutusi ja käitumist. Kutsika iseloomuga Aibo oskab haukuda, reageerida puudutustele ning vähemalt seni, kuni aku peab, ka energiliselt mööda tuba ringi paterdada. Pisut erinevalt päris koerast aitavad kaamerad ninaotsal ning saba taga Aibol meelde jätta ja ära tunda pereliikmeid ning tuvastada oma asukohta ruumis. Samad kaamerad juhatavad koerakese ka laadimisjaama juurde, kui akud mängimisest väsima hakkavad. Seejärel Aibo “magab” ja laeb akusid umbes kolm tundi.

 

Kui oled kiire eluviisiga, elad väikeses korteris või lihtsalt tehnoloogiavallas eesrindlik ning eelnev pani sind mõtlema robotkoera soetamise peale, siis tea, et praegu on koerakest võimalik osta vaid Jaapanis hinnaga 198 000 jeeni (umbes 1450 eurot). Veel on teadmata, kas ja millal koerake Euroopas müügile tuleb.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=VG-yKLftlrE” width=”800″ height=”400″ align=”center”]

 

 

Robotist koduabiline Aeolus

 

Sõbralik, nutikas ja hoolas robotist koduabiline on paljude jaoks ilmselt üks neist mõtetest, mis tehnoloogia tulevikule mõeldes pähe kargab. Tundub, et “tulevik” hakkab kätte jõudma ja järjest rohkem erinevaid iseteadlikke ja -toimivaid abilisi on meie kodudesse teed leidmas (näiteks robotniidukid ja -tolmuimejad, mis juba üsna tavapäraseks on saanud). Selle nimel töötab ka ettevõte nimega Aeolus Robotics, mis on loonud seni ühe nutikaima koduabilise prototüübi nimega Aeolus. Üsna jõulise välimusega robot oskab üles korjata erinevaid esemeid ja neid edasi ulatada, hoida tolmuimejat ja sellega põrandat koristada, õppida ja meelde jätta, kuhu erinevad asjad käivad ning isegi kodu valvata. Kaameratega varustatud robot on liikuv, jätab meelde pereliikmete näod ning oskab märku anda, kui kodus on midagi valesti. Tänu sisseehitatud virtuaalsele assistendile Amazon Alexa on võimalik koduabilisega ka rääkida.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=oyBRyKr6Pvg&t=8s” width=”800″ height=”400″ align=”center”]

 

Praegu ei ole selge, millal ja kus koduabiline müügile jõuab, kuid eeldatav hind on väidetavalt võrdne perereisiga mõnda sooja ning kaugesse paika.

 

Iseliikuv reisikohver

 

Kottide ja kohvrite ühest kohast teise vedamine on palju reisiva inimese jaoks kindlasti tuttav vaev, mis tihti tekitab stressi juba enne reisile asumist. Hiina ettevõte ForwardX on enda südameasjaks võtnud selle vaeva vähendamise, luues iseliikuva reisikohvri CX-1. Sarnaselt eelkirjeldatud robotkoeraga Aibo on ka robotkohver varustatud sensorite, kaamera, näotuvastuse ning isejuhtivates autodes kasutatavate tehisintelligentsuse tehnoloogiatega.

 

Sensorite ja kaamera abil jälgib kohver oma omaniku igat liigutust ning veereb tema taga kiirusega maksimaalselt ~11 km/h. Kui omanik peaks aga kaamera vaateväljast mingil põhjusel kaduma, aitab kohvril teda uuesti leida käe küljes olev võru, mis ühtlasi toimib ka alarmina, kui keegi peaks tahtma rahumeelset kohvrit ära näpata.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=pwEs4TmIqyA” width=”800″ height=”400″ align=”center”]

 

Kahjuks peavad suured reisisellid veel veidi ootama, sest ettevõte lubas nutika kohvriga turule tulla 2018. aasta jooksul. Hindki jääb praegu veel spekulatiivseks.

 

Allikas: Cnet.com

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid