Septembris leidis Berliinis taas aset üks maailma suurimatest tehnoloogiamessidest ehk IFA. See tähendab, et taaskord näitasid nii suured ja tuntud, kui väikesed ja tundmatud, tootjad uusi seadmeid ning vidinaid.

 

Nagu suurele messile kohane, toimus palju esmaesitlusi, sai näha uskumatult uhkeid bokse ja välja joonistus mitmeid suundi, kuhu tehnoloogiamaailm üldiselt liikumas on. Ja loomulikult leidus suurel hulgal vidinaid, millede vajadus ja otstarve on selge küll vist ainult valmistajale endale. Teeme nüüd meiegi messist väikese kokkuvõtte ja võtame kokku üldised suunad ja huvitavamad tooted, mida käesoleval aastal näidati.

 

Juhtmevabadus

 

Üks kindel trend, mis praegu valitseb, on suund vähendada erinevaid juhtmeid. Klaviatuurid ja hiired on juhtmetest vabad juba ammu. Üha populaarsemaks aga on saamas ka juhtmevabade seadmete laadimine ning kindlasti nii-öelda tõeliselt juhtmevabad kõrvaklapid. Apple AirPods-idest alguse saanud lahendus on nüüd iga endast lugupidava tootja portfellis. Üha uuenevad mudelid pakuvad ka aina kergemat kaalu, paremat helikvaliteeti ning rohkem lisavõimalusi. Olgu selleks siis hääljuhtimine, kiirem laadimine või veekindlus. Tõenäoliselt saavadki seda tüüpi kõrvaklapid õige pea populaarsemaks kui tavapärased juhtmega nööpkuularid. See aga kaotab ka diskussiooni, kas nutiseadmetel peaks kõrvaklapipesa olema või mitte.

 

Nutitelefonid

 

Nutitelefonide osas on IFA alati veidi vaeslapse rollis, seal ei kuulutata tavaliselt välja suuri uudiseid. Nii ka seekord. Apple tutvustas oma uusi iPhone mudeleid eraldi enda korraldatud üritusel ning sama teed läksid ka Huawei (Mate 30 seeria) ja Samsung (uus Note). Samas aga ei tähenda see, et IFA-l nutitelefone ei oleks. Näiteks LG näitas oma versiooni volditavast telefonist, mis erines küll põhimõtteliselt Samsungi ja Huawei sarnastest seadmetest. Nimelt on LG lähenenud asjale lihtsalt nii, et tehtud on küll volditav telefon, kuid seda avades saab kasutaja enda käsutusse kaks eraldi ekraani. Nende vahele on rahumeeli jäetud hing ning nii välditud painduvast ekraanist tulenevaid probleeme. Teisalt aga on kaotatud ka viimaste pakutavas maagilises tundes. Rääkides volditavatest ekraanidest, oli Samsungi boksis näha ja katsuda nende Galaxy Fold. Nii sai tutvuda selle imetelefoni parendatud ja väidetavalt müügivalmis versiooniga. Nokia aga näitas 7.2 nime kandvat mudelit, mille suurimaks uudiseks on tervelt 48 Megapikslit pakkuv kolme objektiiviga kaamera. Lisaks oli nende boksis veel mitmeid lihtsakoelisi ning soodsaid nuputelefone. Sony seevastu tutvustas üsna korralike näitajatega Xperia 5 nimelist seadet.

 

Kantavad nutividinad

 

Endiselt on väga populaarsed nutikellad, aktiivsusmonitorid ja kõiksugu muud kantavad seadmed. Kõikidel suurtel telefonitootjatel on valikus oma nutikellad ning neid toodavad ka mitmed muud ettevõtted. Lisaks veel aktiivsusmonitorid ja spordikellad. Nende valmistajaid on rohkem kui kokku lugeda jõuab ja mustmiljon on ka erinevaid mudeleid. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tavaliste käekellade valmistajatel on ees tõenäoliselt väga rasked ajad ja pole imestada kui need jäävad varsti samasugusteks nišitoodeteks nagu on eraldi kompaktne fotokaamera või gps seade. Seda enam, et üha lisanduvate funktsioonidega on kõvasti paranenud ka kellade disain, ehituskvaliteet ja aku vastupidavus.

 

Nutikodu ja asjade internet

 

Lisaks kantavatele vidinatele, muutuvad targemaks ka statsionaarsed seadmed. Ilmselgelt on tehnoloogiamaailm hetkel liikumas automatiseerimise ja asjade senisest nutikamalt tegutsemise poole. See kehtib ka koduste majapidamiste kohta. Nii ongi sarnastel messidel alati näha lademetes erinevaid nutikõlareid, andureid temperatuuri, õhuniiskuse jms. mõõtmiseks ning palju-palju muid tooteid, mis peaksid meie elu lihtsamaks tegema ning, mis on mingit moodi ühendatud internetiga.

Väga paljud neist toetavad ka erinevaid digiabilisi. Näiteks Amazoni Alexa oli kolinud veelgi rohkematesse seadmetesse aga ka üldpildis võib öelda, et tehisintellektil ja interaktiivsel ehk hääle abil seadmetega suhtlemisel nähakse hetkeseisuga suurt tulevikku ning sinna valdkonda panustatakse. Aga mitte ainult, nutikad võivad olla ka pirnid ning nii oli näiteks Philips edasi arendanud oma Hue seeriat ehk targalt juhitavaid valgusteid ja lisanud retrovälimusega pirnid.

 

Retro

 

Kui juba retrolikust välimusest rääkida, tulebki öelda, et see on hetkel väga populaarne. Vanaaegse ilme, kuid moodsa sisuga tooteid leiab pea igast valdkonnast. Kõlarid ja muud muusikaseadmed, juba mainitud pirnid, telefonid, kodutehnika ja palju muud. Kõiki neid pakutakse retrovõtmes lahendatud välimusega. Isegi Sony vana hea Walkmann, mis tähistas juubelit, võimaldab kaasaegse tehnoloogia ehk suure ekraani abil, oma välimuse vanaaegseks muuta.

 

Telerid

 

Kui möödunud aastal oli tegemist veel suhteliselt uudse nähtusega, siis seekord oli 8K resolutsiooniga ekraan olemas pea kõigil selle valdkonna tegijatel.

 

 

Suur rõhk oli ka OLED tehnoloogial. Seda tüüpi ekraane võis näha nii suuremaid kui väiksemaid ja nii sirgeid kui painutatuna. Eriti silmapaistev oli LG alusesse kokku rulluv ekraan. Konkurent Samsung aga on endiselt truuks jäänud QLED tehnoloogiale ning näitas samuti suurepärase pildiga erinevate mõõtmetega ekraane. Kokkuvõtvalt võib öelda, et kahtlemata saab lähimas tulevikus uueks standardiks 8K formaat ning hoolimata Samsungi jonnakusest on OLED ekraanid need, mis kasutajaid kõnetavad. Loodetavasti langevad õige pea ka nende hinnad.

 

Kokkuvõtteks

 

Loomulikult näidati veel mitut laadi roboteid, suurel hulgal valget tehnikat, jne jne, kuid kõigest sellest ei ole võimalik ühe artikliga kirjutada. Kokkuvõtvalt pakkus aga mess taas suurejoonelisi bokse, hulganisti uusi tooteid ning palju muud huvitavat.

 

 

 

 

 

 

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.