Foto: Scanpix

Naistepäeval toimus Äripäeva korraldatud Pilvekonverents, kus Tarmo Kärsna rääkis uuematest pilvetrendidest ning pilvekasutuse eripäradest.

Alustuseks rääkis Tarmo globaalsetest trendidest. Avalikest kasutatavatest pilvedest on endiselt liider Amazon. Tema kõrval kogub jõudu ka Azure. Neile järgnevad VMWare, IBM, Google ja Oracle. Nii suureks, kui on Amazon, ei saa ega taha Telia kunagi saada – see pole meie ambitsioon. Meie eripära seisneb selles, et saame kliendile pühendada oma aega ja arvestada iga konkreetse ärikliendi väga personaalsete vajadustega.

Kui Telia kliendid kaaluvad oma andmetega pilve minemist, siis esimese asjana küsib Tarmo sõnul enamik kliente kuluefektiivsuse kohta, kuid sellest saab rääkida vaid juhul, kui ettevõte alustab nullist. Kui aga hakata pilve kolima, siis on esimene küsimus ikkagi turvalisus, millele kliendid piisavalt tähelepanu ei pööra. “Tegelik äririsk peitub selles, millist SLA-d (teenusleping) sulle pakutakse, kes sinu andmetele ligi pääseb, kui hästi on keskkonnad eraldatud ja kas oskad erinevate pilvede vahel vahet teha.”

Kulude kokkuhoid tuleb kõige lõpus, alles teisel, kolmandal või neljandal aastal. Ennekõike peab kliendiga läbi käima turvalisuse aspektid: mis andmed kliendil on ja kuidas neid kõige paremini hallata. “Kõige tähtsam on klienti tunda, sest muidu ei oska õigeid keskkondi soovitada. Lisaks, klient peab kõigepealt enda jaoks läbi mõtlema, mis on tema äririsk, alles siis saab hakata leidma lahendusi,” lisas Tarmo.

Kulude kokkuhoid tuleb teisel, kolmandal või neljandal aastal.

Pilv on kogum erinevaid pilvekeskkondi, mida ettevõte kasutab. Osa ettevõtteid kasutab avalikke, teised privaatpilvi. Kuna ettevõtted kasutavad erinevaid pilvi, siis üks asi on see, mida teenusepakkuja oma lehel pakub, teine asi on need keskkonnad ise järele proovida. Kuid kindlasti ei tohiks panna kõiki andmeid ühte pilve.

15% Telia Eesti äriklientidest kasutab pilve erinevate rakenduste majutamiseks. Võrdluseks võib tuua Leedu, kus on pilve kasutajad rohkem, Lätis ollakse aga meist tsipake maas. „Oma asjade viimine pilvekeskkonda on veel suhteliselt algusjärgus,” ütles Tarmo.

Pikas perspektiivis saab ettevõte pilve kasutamisel vähendada oma kulusid, samuti lisab see paindlikkust. Kui asjad on turvaliselt pilves, siis ei pea ettevõte enam võitlema, et saada majja hea kompetentsiga IT-inimesi.

ehk Inkatrinka usub, et kõik uued tehnoloogilised vidinad pole elu mõte, vaid need on meile loodud ja antud selleks, et elu mugavamaks teha. «Tark on neid mõistlikult kasutada,» kiidab ta. «Ma pole eriti originaalne – minu nutitelefon, iPad ja head kõlarid aitavad mu töö- ja argielu teha mugavamaks, aga ka meeleolukamaks,» selgitab Inkatrinka, kes meenutab, et aastal 1994 läks ta oma elu esimesele arvutikursusele. «Ohh, kes seda enam mäletab,» muigab ta, ja julgustab Digitarga vahendusel teisigi leidma neid tehnoloogiaimesid, mis põneva argieluga hästi klapivad. «Taaskord – tehnoloogia abil on võimalik oma elu lihtsamaks teha ning võita rohkem vaba aega meelistegevusteks – sportimiseks, matkamiseks, looduses viibimiseks,» julgustab ta.

Kommentaarid