Picasa – lihtne tasuta eestikeelne pilditöötlusprogramm


Iga digikaameraga on kaasas mingi pilditöötlemise programm, kuid harilikult võimaldavad need vaid elementaarset redigeerimist. Eelnevalt olen tutvustanud Digitargas pilditöötlusprogramme Office Picture Manager ja IrfanView, seekord Google pildiprogrammi Picasa.

Picasa on pilditöötluseks väga mugav, sest: 
esiteks on tegemist vabavaraga,
teiseks on programm eestikeelne,
kolmandaks ei nõua programm arvutilt suurt ressurssi – töötab ka vanadel Pentium arvutitel, peaasi, et mälu oleks vähemalt 128 MB ning operatsioonisüsteemiks on Windows.

Milliseid failitüüpe Picasa toetab? 
Pildid, fotod: .jpg, .bmp, .gif, .png, .psd, .tif
Lisaks toetab RAW-formaadis piltide vaatamist ja redigeerimist, mis on salvestatud Canon, Nikon, Kodak, Minolta ja Pentax digikaameratega, aga mitte Sony kaameratega.

Samuti saab töödelda videoklippe, mis on formaatides: avi, mpg, wmv, asf, mov (QuickTime)

Lae Picasa tasuta alla ning määra kaustade seaded
Esmalt tuleb Picasa siit arvutisse laadida.

picasa-algus.jpgProgrammi esmasel käivitamisel küsitakse kasutajalt, millistest kaustadest tarkvara pilte ja fotosid otsib. Ühelt poolt on hea, et pilte ja fotosid ei kopeeritaks olemasolevatest kaustadest uude Picasa enda kausta. Picasa tekitab arvutis leitud piltide-fotode haldamiseks niinimetatud oma raamatukogu, mida on küll lihtne ja mugav hallata, kuid see raamatukogu võtab kõvakettalt vaba mahtu 30 kuni 60 MB, sõltuvalt arvutis leitud fotode arvust.

Raamatukogus kuvatakse kõik kaustad, mis sisaldavad pilte, fotosid või videoklippe, näidates kaustas olevate failide arvu, kausta moodustamise aega ning mahtu.

Picasaga saad vaadata slaidiesitlusena pilte erinevatest kaustadest
picasa-pildivalik.jpgKoheselt on võimalik vaadata slaidiesitlust (slide-show), kirjutada fotodest CD-plaati, printida või saata e-postiga fotod edasi, aga ka lisada fotod koheselt oma blogisse. Ajaline järjestus võimaldab kaustasid vaadata ajalise moodustamise järgi ja koheselt ka slaidesitusena.

Erinevalt Windows Picture Viewerist ja IrfanViews, võimaldab Picasa moodustada slaidesitlusi erinevates kaustades asuvatest piltidest ilma neid ühte kausta kokku korjamata. Vali välja fotod erinevatest kaustadest ja vaata esitlust.

Redigeerimine kolmes astmes – peamised parandused, häälestamine ja efektid
1. Peamised parandused on lõikamine, punasilmsuse eemaldamine, automaatne teravuse ja värvi lisamine, heleduse-tumeduse reguleerimine ning pildi sirgestamine.

2. Häälestuse alt saab valida heleduse-tumeduse ja valgustatuse astet, pildi varju ja värvi temperatuuri redigeerimist.

picasa-parandused.jpg3. Efektide juures saab muuta värvilise foto seepiaks, must-valgeks, saab mängida värvitooni ja fookusega, samuti muuta värvide küllastust ning heledust.

Kui häälestuse ja efektide lisamisega saab tegelikule pildile anda juurde kunstilist poolt, siis enne printimist või veebi ülespanemist tuleks kindlasti kõik pildid üle lõigata ning vajadusel reguleerida kontrastsust ning teravust. Rääkimata punasilmsuse eemaldamisest.

Picasa abil saad pilte Google konto abil tasuta teistega jagada
Picasa pakub fotode jagamiseks tasuta 250 MB kettapinda ehk mahuliselt umbes 1000 fotot. Eelduseks on vaid Google kasutajakonto olemasolu. Aga selle saab luua paari minutiga, kui on olemas üks töötav e-posti aadress. Piltide jagamiseks ava Picasa programm ja vajuta vastaval lingil. Võid siseneda piltide jagamiseks ka internetilehelt http://picasaweb.google.com

Lisaks tuleb piltide ülesriputamiseks arvutisse laadida Picasa Web Albumi täiendus. Selle saad alla laadida siit või oma Picasa kodulehelt pärast sisse logimist. Oluline on mainida, et piltide jagamisega seotud tööriistad ja juhtnöörid on vastupidiselt arvutisse tõmmatud Picasa tarkvarale hetkel vaid inglisekeelsed.

Veebialbumi tegemiseks logi oma kontosse sisse, tee valik fotode hulgast, mida soovid teistele näidata ja vajuta vaid nupule Upload.

Loe kindlasti postitusi “Kuidas teha ise esmast lihtsat fototöötlust?” ja “Kuidas töödelda digifotosid IrfanView eestikeelse programmiga?“.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid