Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kuidas paroolihaldurite abil oma salasõnasid hallata?


ParoolidSalasõnad peavad olema tugevad ja korralikult kaitstud. Ometi ei ole inimene masin, mis suudab kõike meeles pidada. Arvuti-inimesed on asjast aru saanud ja loonud spetsiaalsed programmid paroolide salvestamiseks ja kaitsmiseks. Sellest täna lähemalt räägingi.

Siinkohal ka väike õpetussõnade pealelugemine tugevate paroolide loomiseks.

Keepass Password Safe
KeepassKeepass on suhteliselt kireva kasutajakeskkonnaga paroolihaldustarkvara. See aga ei takista programmi mugavalt kasutamast. Kui tarkvaraga ära harjuda, võib pärast endalt küsida, et mida ma enne seda küll tegin?

Keepass’i võimalused
Programm võimaldab sul salvestada kõik salasõnad ja võtmed ühte andmebaasi (ehk faili). Selle puuduseks on asjaolu, et andmebaas iseeneses ei ole kuigi hästi kaitstud ja failist tuleks ise koopia teha. Andmebaasi kaitseb nn ülemparool (master password) ning tegemist on tasuta programmiga.

Ülemparool on võimalik salvestada kolmel moel:

  1. valida üks korralik salasõna
  2. valida üks suvaline võtmefail (näiteks mõni pilt või muu dokument)
  3. kehtestada võtmeks mõlemad võimalused korraga

Võtmefaili kasutamine on mugav, sest tõenäoliselt paigutad sa selle faili kaasakantavale meediumile, näiteks mälupulgale (kindlasti võiks kusagil olla ka võtmefaili koopia, sealjuures saab uuemaid telefone samuti “mälupulgana” kasutada).

Keepass suudab ka ise salasõnu genereerida. Seejuures saab kasutada suur- ja väiketähti, numbreid ning isegi tekitada paroolifail hiirt liigutades.

Programmi kasutamine
Keepass tegutsebKeepass’ist saab oma paroolid kopeerida otse vajaminevasse lahtrisse (paremklikk paroolikirjel ning valik Copy Password to clippboard. Paroolilahtris jälle paremklikk ning valik paste).

Kui olete sisestanud ka parooli lisainfo (kasutajanimi ning keskkond, kus seda kasutate), saate ka need otse vajaminevale väljale kopeerida.

Kõik oma paroolid saab kategoriseerida endale meelepärase nimetuse järgi, kahjuks kõiki kirjeid erinevates katekooriates korraga vaadata ei saa.

Mõned miinused
Keepass ei tee varufaile ja nagu eespool mainisin võtmefaili koopia tegemist, siis mõistlik oleks ka andmebaasi failist omale koopia teha. Seda tuleks teha iga kord, kui oled muutnud mõnda oma kirjet.

Programm ei paku ka automaatset salvestamist, mistõttu iga kord peale kirje lisamist või muutmist oleks mõistlik koheselt ka Save nuppu vajutada.

Keepass’i kodulehekülg ning allalaadimine
Olemas on ka eesti keele pakett, mille saab lisada pärast programmi salvestamist

Lihtsam võimalus – LockCrypt
LockCryptKui Keepass tundub olevat liiga keeruline, võib proovida LockCrypt’i. See vabavara programm on ülimalt lihtsa olemusega.

Andmebaas on kaitstud ülemparooliga, kuid kahjuks ei saa võtmena kasutada faili (nagu Keepass’is). Siinkohal tuleks kindlasti valida hea salasõna!

Andmebaasi loomiseks võivad professionaalsed kasutajad valida ka MySQL formaadi tekstiformaadi asemel. Tänu sellele on võimalik andmebaasi fail paigutada serverisse ja nii saab failile ligi mitme arvutiga (näiteks töölt ja kodust).

LockCrypt’i on võimalik väga palju oma tahtmise järgi modifitseerida – lisada kirjele kõikvõimalikku informatsiooni, kirjed kategoriseerida ning otsida neid mõne märksõna järgi, lisada pilte jms.

Programm suudab ka salasõnu genereerida, sealjuures on võimalik kasutada erinevaid sümboleid ning numbreid.

LockCrypt’i saab salvestada ka telefonidele, mis toetavad Java keskkonda ning pihuarvutitele. Kui sul juhtub olema programm näiteks nii telefonis kui ka arvutis, siis on võimalik neid andmebaase omavahel sünkroniseerida.

Programm töötab nii Windows’i, Mac’i kui ka Linux’i platvormil.

LockCrypt kodulehekülg lisainfoga ning allalaadimise link

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid