Ärid ja tavatarbijad toetuvad üha enam pilveteenustele, mis aitavad hoida oma hinnalist varandust. Järjest harvemini on olulised failid kodustel kõvaketastel. Pilves olevad failid, meilid ja pildid asuvad sisuliselt kellegi teise n-ö territooriumil – andmekeskuses, serveris, kõvakettal –, kasutades infrastruktuuri, mis asub kuskil eemal.

 

Google’i andmete põhjal on huvi pilveruumi vastu ainuüksi viimasel kümnendil kasvanud 40 korda. Enam ei vaadata imelikult, kui ütled, et hoiad oma faile pilves. Küll aga kuuleb vahetevahel, kuidas kellelgi on pooleliolev reisivideo või olulised doc-failid kadunud, sest sülearvuti varastati. See ei pea nii olema. Vargusi tuleb ikka ette, ka läpaka mahapillamine on lõppude lõpuks inimlik. Küll aga saab oma arvutis olevat vara efektiivselt kaitsta, tõstes selle pilve. Aga millisesse? Toome välja parimad pilved, kus saab enda asjadele ruumi ilma rahata.

 

Google Drive

Pilveteenuse raskekaal, mis on seotud G Suite äppidega.

Tasuta ruumi: 15 GB

Plussid:

  • 15 GB tasuta ruumi
  • G Suite tööriistad
  • Desktopi äpp varundamise ja sünkroniseerimise jaoks

Google’i kasutajad saavad Google Drive’i hüvedest juba niigi osa. Näiteks võimalusega salvestada e-kirjadega kaasas olevad failid. Lisaks saavad kõik, kes soovivad, 15 GB vaba ruumi. Seda isegi siis, kui pole tehtud Gmaili aadressi.

Google Drive on üks lahkemaid tasuta pilveruumi jagajaid. Tegelikult saab ruumi kasutada isegi rohkem, kui arvestada, et Google Photos äppi laaditud fotosid ja videoid mahub sinna teatud kvaliteedis lõputult.

 

pCloud

Nutikas lahendus ja lihtne kasutada

Tasuta ruumi: 10 GB (laiendatav)

Plussid:

  • Lihtne jagamine
  • Nutikas desktop- ja mobiiliäpp
  • Võimalus tasuta ruumi suurendada

pCloud pole kõige tuntum pilveteenus, küll aga hea kaup neile, kes vajavad suuremas koguses tasuta ruumi. Kui mahud kasvavad veelgi suuremaks, siis viie euro eest kuus saab 500 GB ja kümne euro eest juba 2 TB, mis on samuti soodsad pakkumised.

Soovituste kaudu on võimalik tasuta 10 GB-st teha 20 GB. Vähem oluline pole ka mugav desktopi- ja mobiiliäpp, mis lisaks veebiversioonile sobivad omavahel kokku, tehes kasutamise sujuvaks ja muretuks.

Arvestades, et faili suuruste osas piiranguid pole ja jagamine on lihtne, on pCloud hea vahend, jagamaks sõprade ja töökaaslastega suuri faile. Jagada saab ka nendega, kes ei kasuta pCloudi.

 

Microsoft OneDrive

Veel üks väga hea variant,  ennekõike Windowsi kasutajatele

Tasuta ruumi: 5 GB

Plussid:

  • Hea ühilduvus teiste Microsofti toodetega
  • Faile saab muuta online’is, ilma neid alla laadimata

Miinus:

  • Ainult 5 GB ruumi

Arvestades seda, et tegu on Microsoftiga, suurfirmaga, kellel peaks olema peaaegu lõputult raha, et teha pilveteenust, valmistab veidi pettumust, et OneDrive ei paku rohkem tasuta ruumi. Kasutajad saavad tasuta 5 GB. Küll aga on selle suurendamine 50 GB peale küllaltki soodne.

Kellel on Office 365, saavad automaatselt 1 TB ruumi. Siiski, päris kõik ei taha Office’iga liitumist.

Nii nagu Google Drive ahvatleb Google’i kasutajaid, sobib OneDrive eriti hästi neile, kes on pühendunud Microsofti teenuste kasutajad. OneDrive ühildub hästi näiteks meiliteenuse Outlookiga. Muidugi on hea klapp ka Windows 10 ja rea mobiiliäppidega, mis annavad ligipääsu ringi liikudes.

 

Dropbox

Suur nimi ja hea koostöö kolmandate osapoolte äppidega

Tasuta ruumi: 2 GB

Plussid:

  • Toimib paljudel platvormidel
  • Lahedad lisafunktsioonid

Miinused:

  • Ainult 2 GB tasuta ruumi

Dropbox on üks tuntumaid tasuta pilveteenuseid. Selle veebiversioon on lihtsasti kasutatav. Vaatamata populaarsusele on Dropbox üks kitsimaid tasuta gigabaitide jagajaid. Algsest 2 GB-st on võimalik ilma maksmata kasvatada rohkem, kutsudes sõpru liituma või panustades Dropboxi foorumisse, aidates teisi kasutajaid.

Dropboxi erilisus on lisafunktsioonid – ühistööks mõeldud Dropbox Paper, võimalus fotod varundada automaatselt jne. Desktopi äpid on Windowsile, Macile ja Linuxile, mobiiliäpid Androidile, iOS-le ja isegi Kindle e-lugerile. Selles seisnebki Dropboxi võlu. Ainus, mis konkurentide poole paneb vaatama, on teiste antav tasuta ruum.

 

MediaFire

Suurte kogemustega pilveteenuse operaator

Tasuta ruumi: 10 GB (laiendatav)

Plussid:

  • Võimalus tasuta ruumi kasvatada kuni 50 GB-ni
  • Muljetavaldavad jagamisvõimalused

Miinused:

  • Tasuta konto puhul reklaamid

MediaFire on meiega olnud juba üle 10 aasta ning kogemused paistavad välja. Alguses antakse tasuta 10 GB, mida saab soovituste ja MediaFire’i jälgimise kaudu sotsiaalmeedia kontodel kasvatada kuni 50 GB-ni – ja see juba on midagi. Tasuta konto kasutajad peavad küll üle elama reklaamid, kuid see on iseenesest väike ohverdus.

Üles laadida ja jagada saab kuni 20 GB suuruseid faile. Jagamine seejuures on muljetavaldav, lubades jagada ka nendega, kes pole teenuse kasutajad.

Veebiversioon on esmaklassiline, samuti mobiiliäpid Androidile ja iOS-le. Tänu neile saab pilves hoitavatele failidele mugavalt ligi, kirjutab Techradar. Äpist leiab ka automaatse fotode sünkroniseerimise.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.