GoPro Hero5 Black sobib suurepäraselt unikaalsete hetkede talletamiseks. Foto: loo autor

GoPro on juba aastaid olnud seikluskaamera sünonüümiks ja seda põhjusega – ükski teine tootja pole suutnud teha nii vastupidavaid, tehniliselt kõrgel tasemel ja mugavaid kaameraid, mille iga järgmine seeria tõstab latti kõrgemale. Kas te olete näinud mõnda profisportlast, kes kasutaks mõnda muud kaamerat? Mina ka mitte. Nii nagu iPod polnud lihtsalt tavaline MP3-pleier, nii on ka GoPro eraldiseisev kvaliteeditähis.

Hiljuti tuli GoProl välja kaks uut lipulaeva – GoPro Hero5 Black ja pisike kuubikukujuline Hero5 Session. Lisaks kergitatud tehnilistele näitajatele on lisandunud ka mitmed märkimisväärsed uuendused, näiteks hääljuhtimine ja sisseehitatud GPS.

Hero5 Black  veekindel ja ekraaniga

GoPro Hero5 Black omab korralikku sisseehitatud ekraani. Foto: Telia.ee
GoPro Hero5 Black omab korralikku sisseehitatud ekraani. Foto: Telia.ee

Hero5 Blackil on varasematest mudelitest tuttav korpusekuju. Nüüd on see aga kuni kümne meetri sügavuseni veekindel. See tähendab, et enam ei pea mässama plastkorpustega. Kui aga läheb tõsisemaks sukeldumiseks, siis on vastavad korpused saadaval.

Ekraan on juba kaamerat ostes sisse ehitatud. Mõnel varasemal mudelil oli see korpuse külge kinnitatava lisaseadmena. Kahetolline puutetundlik ekraan on oma väiksusele vaatamata ometi täpne ja suurepäraselt toimiv. Näiteks snorgeldades tasub ekraan enne vetteminekut välja lülitada, sest esiteks see ei tööta vee all ja teiseks võib kokkupuude veega seadeid soovimatult muuta.

[customvideo url=”https://youtu.be/iExkzsjpD6c” width=”650″ height=”500″ align=”center”]

Kaamera esiküljelt on kadunud nupp, mis seni kõigil mudelitel on olnud, kuid selle asemel on seadete-nupp küljel ja filmimise alustamise ning lõpetamise nupp üleval. Seega on võimalik ka vee all kõiki seadeid muuta. Siin näitab GoPro erinevalt Apple’ist, et on küll võimalik minna disainis paremaks, samas jättes kasutajale alles harjumuspärased võimalused.

Kaamera reageerib häälkäsklustele

GoPro kui suhtluspartner kõige ekstreemsemates oludes – jah, uue mudeliga saab esmakordselt rääkida. Nii et kui ei leia reisile kaaslast, siis on täitsa arvestatav variant olulisemad jutud ära rääkida oma väikese kaameraga. Kui anda suusõnaline käsklus: “GoPro, start recording!“ hakkab seade videot filmima. Samamoodi saab salvestust lõpetada ja fotografeerida.

Hüüatades “Oh shit!” märgib seikluskaamera automaatselt antud koha, sest tõenäoliselt see väga igav moment pole, kui selline reaktsioon juba üle huulte tuleb. Hiljem videot monteerides on see hetk videoreal juba markeeritud.

Seitsme erineva keele hulgas eesti keelt kahjuks pole. Kuigi häälkäsklused teevad kasutamise tunduvalt mugavamaks, pole see veel täiuslikult töötav funktsioon. Nii näiteks pidin pärast lumelauatamist vaatama kaadrit, kus kaamera on kiivri küljes ja hüüan korduvalt “GoPro – stop recording!“, kuid video muudkui jätkub. Tuulevaiksetes oludes seda praktiliselt ei juhtu.

Parem pilt  pildistabilisaator ja videotöötlus

Pildikvaliteet pole läinud oluliselt paremaks kui eelmisel mudelil ja sellel on hea põhjus – see oli juba varem väga hea! Lisandunud on pildistabilisaator, mis annab eriti tunda, kui filmida mitte fish-eye (kalasilma-efekt, kus kogu kaader on hästi lai ja servadest ümar) režiimis, vaid n-ö realistlikumas režiimis (linear mode). Varem oli käest filmides värinat kõvasti.

Maksimaalne resolutsioon on endiselt 4K, sealt järgmine 2,7K ja kõige kasutatavam FullHD ehk 1080p. Aegluubi fännidel on võimalik filmida 240 kaadrikut sekundis (väga aeglane!), seda küll madalama, 720p kvaliteediga.

GoPro Hero5 Black. Foto: Telia.ee
GoPro Hero5 Black. Foto: Telia.ee

Sisseehitatud Protune annab professionaalsematele kasutajatele laiemad võimalused videotöötluseks pärast filmimist ja näiteks teiste kaamerate piltidega ühildamiseks. Esimeste mudelite puhul oli GoPro pilt selgelt äratuntav oma laia nurga automaatse säriga. Nüüd on võimalik peita ekstreemkaamera pilt näiteks peegelkaameraga tehtud video vahele: nii ei ole erinevust märgata. Fotograafe rõõmustavad kindlasti RAW-pildid, mida varem selle pisikese, kuid võimeka kaameraga teha pole saanud.

Mikrofon teeb heli salvestamise paremaks

Tegelikult võiks sellest kaamerast rääkida veel pikalt, kuid kõik põhiline sai ära mainitud. Päris suur asi on ka mikrofon, mis uuel mudelil saab juba paremini aru, millal vihiseb tuul ja millal on vaikne keskkond, muutes salvestamisparameetreid, nii et ka lärmakas ümbruses on lõpptulemus heliliselt täitsa hea.

Kokkuvõttes on kõik läinud paremaks, aga õnneks pole sellest saanud põhjust hinnatõusuks – nimelt on Hero5 Black eelkäijast Hero4 Blackist 100 eurot odavam, mis teeb ta kättesaadavaks tavakasutajatele oma koera filmimiseks ja samas piisavalt heaks ka nõudlikule profisportlasele ja -fotograafile.

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid