Enne uut nutiseadet ostma asudes tasub erkaanide tüübid selgeks teha. Foto: TeliaSonera

Ostukool: ekraanide eri tüübid ja resolutsioonid nutitelefonidel – mida teada ja tähele panna?

#ekraanid #nutitelefonid #resolutsioon

Nutitelefonide ekraanide terminid võivad tavakasutajale olla pisut ebaselged. Kui sa soovid teada täpsemalt, mida kõik need numbrid ja tähistused tähendavad, siis see artikkel on just sinu jaoks. Mis on iga ekraanitüübi eelised ning mis on põhiliste resolutsioonide vahe?

Kui räägime ekraanidest, siis võtmekohad on neli omadust: ekraanitüüp, ekraani diagonaal (tollides), lahutus (HD, Full HD, QHD, vms) ja resolutsioon (pikslitihedus ehk ppi).

cpuzEkraani lahutusvõime ja resolutsioon on omavahel tihedalt seotud. Teades eelnimetatud omadusi, on ikkagi vaja ka seadet eelnevalt oma silmaga näha, kuna ekraanidel on erinevad vaatenurgad, heledus, kontrast ja muud faktorid.

Enda seadmel kasutusel oleva riistvara saad teada, kui laadid alla CPU-Z rakenduse Google Play poest.

Lahutusvõime ja pikslitihedus

Selles artiklis ei too ma esile iganenud tehnoloogiaid, vaid neid, mis praegu kättesaadavad on – nagu näiteks HD, mida kasutatakse enamikul mobiilidel.

­HD

HD (High Definition) ehk kõrglahutus tähendab pikslimõõtudes 1280 x 720 pikslit. Vaatamata ekraanisuurusele, kui ekraanil on kokkuvõttes eeltoodud arv piksleid, on endiselt tegemist HD-ekraaniga. Teoreetiliselt – mida väiksem HD-ekraan, seda parema pildikvaliteediga see on.

Näiteks 4,3″ ekraaniga on ekraani pikslitihedus 342 ppi, samal ajal kui 4,7″ ekraaniga kukub see 312 ppi (matemaatika!). Mõlemad on siiski HD-ekraanid. Apple’i poolt tulnud info järgi on 300 ppi piir inimese silmale paras, sest sellest rohkem ei pruugi tavainimene nähagi.

FHD

FHD (Full High Definition) on järgmine aste mobiiltelefonide ekraanide lahutusvõimest. Full HD-l mõõdetakse juba 1920 x 1280 pikslit, mis jällegi jaguneb vastavalt ekraanisuurusele laiali. 5″ ekraani peal on ppi 440 ja 5,5″ ekraanil 400 ppi.

QHD ehk 2K

QHD (Quad HD) – nagu ka nimest võib oletada, on neli korda suurem kui HD ehk kõrglahutus. Pikslites on QHD 2560 x 1440 ehk juba palju suurem kui eelnevad kaks. Quad HD displeiga 5,5″ mobiili ppi on 538.

Nimetus 2K, mida laialdaselt kasutatakse, tuleneb ekraani suuremast pikslite arvust (2560). Pisut teistmoodi mõõdetakse HD ja FHD ekraane, millel kasutatakse väiksemat resolutsiooni numbrit – HD puhul 720 p ja FHD 1080 p. Kõige uuema tehnoloogia 4K puhul on piksleid üle nelja tuhande, sellest ka nimetus.

Ultra HD ehk 4K

Esimene 4K-ekraaniga nutitelefon Sony Xperia Z5 Premium.
Esimene 4K-ekraaniga nutitelefon Sony Xperia Z5 Premium.

Kuigi UHD- (Ultra HD) ja 4K-ekraane mõistetakse ühtemoodi, on neil siiski väikesed erinevused tehnilistes andmetes. Ultra HD on 3840 pikslit ja 4K pisut rohkem – 4096 pikslit. Sageli aetakse nad segamini enamlevinud nimetusega 2160 p, mis, nagu eelnevalt teada saime, tuleb resolutsioonist.

 • UHD – 3860 x 2160
 • 4K – 4096 x 2160

Kuigi inimene ei pruugi telefonidel sellise resolutsiooniga displei suurepärast kvaliteeti näha, tegi Sony selle siiski teoks. Sony seni kõige uuem mudel Xperia Z5 Premium sisaldab endas 4K ekraani. Sony on seega ainus mobiiltelefonide tootja, kes on suutnud enda telefonidele 4K resolutsiooni paigaldada. Sony lipulaeva pikslitihedust mõõdetakse lausa 806 ppi-ga.

Ekraanitüübid

Põhilised ekraanitüübid nutitelefonidel

 • LCD
 • IPS
 • TFT
 • OLED
 • AMOLED
 • Super AMOLED
 • Retina

Kui räägime suuremate tootjate parimatest telefonidest nagu Sony Z5, Samsung Galaxy S6, Apple IPhone 6S või LG G4, siis mainitakse alati sedagi, millist ekraani tüüpi kasutatakse.

LCD

LCD (Liquid Crystal Display) ehk vedelkristallekraan. Kõige algsem ekraanitehnoloogia – juba nimest on mõista, et see koosneb vedelast kristallist, mida valgustab ekraani taga olev tuli. Kuna ta kasutab valgustust tagantpoolt, sobib see hästi päikese käes vaatamiseks. Voolutarve on tal ka väike, seega kasutatakse seda enamikus kaasaskantavates seadmetes.

Selle tehnoloogia miinuseks on halb kontrast ehk must tundub hallina jne.

TFT ja IPS

LCD jaguneb omakorda TFT- ja IPS-ekraanideks.

 • TFT puhul on kristallid pisut teise nurga all. Eeliseks LCD ees on parem vaatenurk, kontrast ja värvi esitus.IPS on kõige arenenum LCD-tehnoloogia, millel ei ole pikslite rivistus paika pandud, vaid tänu elektriväljale liiguvad need vabalt soovitud rivistuses.

Milline ekraanitüüp on parim?

 • Tehnoloogiliselt saab sellele vastata, kuid õigeks vastuseks peab iga inimene ise vaatama otse telefoni ekraanile ja saama aru, kui täpselt see vastab tema vajadustele.
 • Siiski tuleb pisut jälgida tehnoloogiat ennast ja mõelda läbi, milline tegevus on sulle tähtsaim ja kuidas oma uut nutitelefoni plaanid kasutada.
 • Kas sinu jaoks on oluline parima kvaliteediga video või piltide näitamine oma sõpradele suurepärase AMOLED-tehnoloogiaga? Või oled pigem tööloom ja vajad vähese akutarbimisega telefoni, millega ka õues ringi liikudes hätta ei jää? Viimase puhul on sinu jaoks parim IPS-ekraaniga telefon.
 • Parima valiku tegemiseks tee pisut eeltööd vajaduste kohta ja pöördu esindusse täpsema info saamiseks ning värskeimate mudelitega tutvumiseks.

LCD üleüldine eelis seisneb tema mõjutamatuses kuvatavast värvist. Seega ei ole oluline, kas vaatad valget, rohelist, sinist või muud värvi – voolutarve on ikka sama.

Seega ei ole oluline, kas vaatad valget, rohelist, sinist või muud värvi – voolutarve on ikka sama.

AMOLED ja SUPER AMOLED

Järgnevate ekraanitüüpide tehniline pool on pisut keerukam, kuid tähtsamad plussid ja miinused toon välja.

OLED

OLED on samm edasi TFT-ekraanist, mille puhul must värv tuleb paremini välja ning lisaks tarbib ka musta tooni esitamine vähem voolu. Heledamate toonide puhul kasutab AMOLED kahjuks rohkem voolu, sest kasutab kõiki piksleid. Peale selle on ka kontrast parem ning Amoled-ekraanid on ka kitsamad kui LCD-ekraanid, mis lubab õhemaid telefone valmistada, kuna ei ole vaja tagavalgustuse kihti.

AMOLED vs Super AMOLED

Lühidalt öeldes on Super AMOLED Samsungi uuendus AMOLED-tehnoloogiast, millega on puutetundlikkust parendatud, vähendatud voolutarvet ning need on paremini kasutatavad päikese käes.

SUPER AMOLED-i peetakse parimaks ekraanitehnoloogiaks, mis siiani on välja töötatud.

RETINA

Retina on ekraanitüüp, mida kasutab Apple. Tal ei ole suuri erinevusi võrreldes teiste parimate tehnoloogiatega. Väidetavalt reguleerib Apple’i toodetud ekraanitüüp pikslitihedust vastavalt ekraanisuurusele ja resolutsioonile inimese silmale parima kvaliteedi pakkumiseks.

 

ehk Digitark Taunz räägib, et kogu pere hüüab teda Taunziks. "Näen igapäevaselt, kuidas inimesed ei julge uute tehnoloogiatega kaasa minna, sest see kõik on võõras või tundub keeruline. Pürgin selle poole, et kõik, kes soovivad, saaksid uuendustega kaasa minna," pajatab Taunz. "Minagi olin tehnikale võõras, kuni avanes võimalus Eesti Telekomiga liituda ja avastasin, et digitaalne maailm pakub mugavust ja mulle tundub see maailm väga kasulik." Praegu ei suudaks ta ette kujutada elu ilma Google'i otsingumootori või nutikellata, mis talle aegsasti meelde tuleb, kui midagi on vaja teha. "Seega annangi endast parima, et iga inimene saaks ka "inimkeeli" aru, kuidas miski rakendus või teenus tegelikult toimib ja elu lihtsamaks teeb."

Kommentaarid