Online back-up ehk failide varundamine Internetti?


VarundamineVarundamine on alati olnud aktuaalne. Kuid sealjuures kimbutavad pidevalt mured, mainides neist vaid osa: kuhu varundada, kuidas seda kõige õigem oleks teha ja kui tihti seda peaks tegema. Kui sa oled piisavalt laisk, varustatud interneti püsiühendusega ja raatsid ehk ka natuke raha maksta, võib sulle kõige paremini sobida hoopis online-varundamine.

Varundamisest on Digitargas mitmeid kordi juttu olnud, ülevaate neis saab artiklist Milliste programmidega oma faile arhiveerida? ning lisaks on kirjutanud Heigo artikli Kus sina hoiad oma muusikafaile ja fotoarhiivi?

Miks varundada Internetti?
VõrkSelleks võib pakkuda mitmeid eeliseid. Üheks eeliseks saab nimetada antud toimingu automaatsust. Kui valida spetsiaalselt online varundusega tegelev teenuspakkuja, saad enda kasutusse ka nende tarkvara. Viimase abil korjatakse kokkulepitud ajal failid sinu arvutist kokku ja saadetakse arhiivi. Ehk sina ei pea CD- DVD-sid arvutisse sisestama ega ühendama arvutiga välist kõvaketast.

Teine suur eelis on andmeturve laiemas mõistes. Andmed on krüpteeritud, asuvad sinust teises piirkonnas ning on praktiliselt alati kättesaadavad. Teoreetiliselt asuvad andmed ka turvalises füüsilises ruumis (vähemalt nii väidavad teenusepakkujad).

Kolmas, kuid kindlasti mitte vähemtähtsam eelis on sellise varundamise hind. Kui failimahud jäävad mõistlikkuse piiresse (kuni 2GB), on võimalik oma faile suisa tasuta hoida. Kuid väga vähese raha eest on võimalik ka päris suuri andmemahtusid varundada.

Miinuseid? Kindlasti. Enim tekitab muret teenusepakkujate pimesi usaldamine. Selle vastu aitab krüpteerimine. Teisalt, tegemist on eraettevõtetega, mis võivad ühel heal päeval otsa lõppeda. Selle vastu pole paraku mingit kaitset.

Spetsialiseerunud teenusepakkujad
Nagu eelpool mainitud, õnnestub nii mõnegi teenusepakkuja käest saada tasuta “pinda” oma failide hoidmiseks. Üheks selliseks on Mozy. Pärast edukat registreerimist tuleb alla laadida MozyHome Remote Backup nimeline tarkvara. Töötab nii Mac’i kui Windows’i keskkonnas.
Mozy allalaadimine
Pärast tarkvara installeerimist arvutisse palutakse esimese asjana ennast sisse logida (registreerimisel kasutatud andmed). Valida lubatakse ka erinevate krüpteeringute vahel. Eelistus sõltub eelkõige sinust: kas soovid ise krüpteeringu salasõna valida või usaldad teenuspakkujat.

Juba järgmine samm viib sind varunduse tarbeks valitavate failideni. Üldpilt peaks olema kõigile arusaadav.
Mozy failide valimine

Tasub siiski meeles pidada, et 2GB saab ruttu täis, seega pilte, videosid või helifaile siia varundamiseks panna ei soovita. Soovi korral saab sellesse nimekirja ka omalt poolt kaustu lisada, vajutades hiire paremklahvi (Add backup set).

Sõltuvalt sinu internetiühenduse kiirusest ja valitud varunduspaki suurusest võib andmete internetti saatmine päris kaua aega võtta. Siia tuleb lisada ka arvuti poolt tehtav töö, mis kulub failide krüpteerimiseks. Õnneks lubab Mozy krüpteeringu intensiivsust reguleerida, et arvuti võhm päris otsa ei lõppeks.
Krüpteeringu intensiivsus

Järgmisena võib juba näha, kuidas andmete varundamine edeneb. Kindlasti võtab esimene varunduse tegemine üksjagu aega (soovitan arvuti ööseks seda tegema jätta), edasised varundused on juba aga kiiremad. Miks? Sest edaspidi laetakse üles vaid muudetud ja juurde lisatud failid.

Samasugust 2GB suurust varundusruumi pakub ka näiteks www.SpiderOak.com ja www.backup.fabrik.com. Mõlemad pakuvad varundamise läbiviimiseks oma tarkvara ning alati on võimalus raha makstes varundamise mahte suurendada. Ehk valikuvabadust jätkub.

SkyDrive varundamiseks?
Microsoft pakub Live teenuse kasutajatele 25GB andmemahtu erinevate failide hoiustamiseks. Siiani on see olnud küllalt tülikas, sest kõik failid tuleks ametlikult üles laadida kasutades brauserit. See variant on aga uskumatult tüütu ning varundamise kasutamiseks kõlbmatu.

Lahendusena võib näha SDExplorer’i nimelist programmi. Viimane tekitab sinu My Computer’i kausta SkyDrive Explorer’i nimelise kausta, millega pääseb ligi sinu SkyDrive’i kontole. Kuigi varundamiseks pole viimane mõeldud, on 25GB väga suur maht, mis muidu kasutuna seisab.
SkyDrive Explorer

Muidugi, SDExplorer’i eeltingimuseks on Windwos Live (näiteks Hotmail) konto olemasolu, millega SkyDrive kaasa tuleb.  Programm tekitab turvalise ühenduse SkyDrive’i ja sinu arvuti vahel, sina saad oma faile lihtsalt ühest aknast teise tõsta.

Mõned piirangud ka: nimelt ei luba tasuta tarkvara versioon kasutada korraga suuremaid faile kui 50MB. Tasuline SDExplorer kõrvaldab selle vea. Muuseas pakub tasuline SDExplorer SkyDrive’i sisest failide nihutamise võimalust, kaustade teistega jagamise seadmist ja failide avamise võimalust otse SkyDrive Explorer’i kaustas.

http://www.cloudstorageexplorer.com/

Piltide varundamine
Picasa 3Pildifailid on sootuks eraldi jututeema, sest tavaliselt on piltide kogumaht just GB-des mõõdetav. See aga tähendab, et tasuta lahendustest ei kipu piltidest tagavarakoopia loomiseks teps mitte piisama. Siinkohal tuleb appi Google, kes pakub lausa naeruväärselt soodsat hinda.

Google peab 20GB mahu ühe aasta maksumuseks… No kas julgete pakkuda? Ei rohkem ega vähem kui täpselt 5 dollarit! Eesti rahas teeb see praegusel hetkel umbes 60 krooni. 20GB katab umbes 13000 tavalise kvaliteetse seebikarbiga tehtud pilti.

Kõige mugavam viis sellisest võimalusest kinni haaramiseks on kasutada Picasa veebialbumit, mida haldabki Google. Ja Picasa veebialbumi lihtsaks kasutamiseks võiks alla laadida Picasa pildihalduri. Vajalikuks osutub ka Google konto ja krediitkaardi olemasolu.

Picasa kohta saab Digitargast lugeda Picasa – lihtne tasuta eestikeelne pilditöötlusprogramm ja Lihtne pildihaldus ehk Picasa 3. Siiski, kuidas pildid Picasa abil üles laadida? Üsna lihtne, võid luua näiteks kõikide piltide tarvis ühe albumi ja siis selle juures share nuppu vajutada koos sobivate seadetega.
Picasa üleslaadimine

Olgu mainitud, et tegemist ei ole otseselt varundamiseks mõeldud lahendusega. Ent kui pildipank juba kord üles laaditud, siis edaspidi veebialbumeid ja sinu arvuti pilte vaid sünkroniseeritakse.

http://picasaweb.google.com

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid