Kui tekib lillesordis kahtlus, saab alati nutiseadme appi võtta ja järele kontrollida. Foto: ekraanitõmmis

Digitargas on varem olnud teemaks äpid, mis suudavad kiiresti aru saada, mis muusikapala parasjagu taustal mängib. Tuntumad neist on SHAZAM ja SOUNDHOUND. Täna aga teen väikese testi, et näha, kas ja kuidas töötavad rakendused, mis püüavad tuvastada lille liiki lihtsalt taime foto järgi.

Lillede tuvastamise test

Valituks osutusid sellised kaunid lilled, mida võib soojal suvisel ajal hoolitsetud aedades ja parkides kohata.

  • Testis osalevad tulp, sinilill, gasaania, moon ja vesiroos.

lilled1

  • Et tulemus oleks usaldusväärsem, liituvad eelmainitud viiega veel roosbegoonia, päevalill, võõrasema, rukkilill ja roos.

lilled2

Selleks, et tulemused oleksid erapooletud, kasutan igas rakenduses äratundmiseks täpselt samade lillede pilte. Lillede valik ei olnud keeruline ja eksootilised haruldused jäid seekord välja.

LikeThat Garden – Flower Search

Esimesena asub lilli määrama seesama lohisevalt pika nimega äpp. Rakendus kasutab patenteeritud visuaalse otsingu tehnoloogiat ja suudab väidetavalt lisaks lilledele määrata ka liblikate liike. Andmebaasis on väidetavalt tuhandeid lillede pilte, mille hulgast äpp proovib sarnase leida. Rakendus on tasuta saadaval App Store´i ja Google Play rakenduste poes. Teeme proovi ja vaatame, kui hästi lilled määratud saavad.

Kui päris aus olla, siis on pildil alles lahti minev õis. Parema tulemuse saamiseks on mõistlik pildistada täies mahus avanenud õit.

Nii uskumatu, kui see ka ei tundu, saavad lilled paari sekundiga ära tuntud. Rakendus pakub sulle sarnaseid vasteid. Vahel on vasteid vaid üks, mõnikord rohkem. Näidispiltide abil saad kontrollida, kas tegemist on sama lillega. Kümnest pildist üheksa saavad piisavalt täpselt tuvastatud, ilma et peaks peale esimese vastuse järgmisi vaatama.

Millegipärast on rukkilille vasteks garden cornflower ehk aed-rukkilill. Vastuse võib ilmselt õigeks lugeda, sest rukkilillega on ju tõesti tegu. Rakenduse jaoks jääb ainsana mõistatuseks roosbegoonia pilt. Soovitatakse teha mõni pilt veel, et tulemust täpsustada. Kui päris aus olla, siis on pildil alles lahti minev õis. Parema tulemuse saamiseks on mõistlik pildistada täies mahus avanenud õit.

My Garden Answers

Rakendus on tasuta saadaval Apple’i ja Androidi seadmete jaoks. Lisaks taime määramisele saad küsida aiandusekspertide käest nõu taimehaiguste ja soovituste kohta. Väidetavalt suudab see äpp määrata üle 20 000 eri liigi taimi.

Määramise alustamiseks on kaks võimalust. Võid teha ise uue pildi või kasutada varem tehtud pilti telefoni mälust. Kindlakstegemine sujub sama kiiresti kui LikeThat Gardeni äpiga. Tulemus on päris hea, sest kümnest pildist saab tuvastatud üheksa.

Taas jääb määramata roosbegoonia pilt. Sellele pakub äpp vasteks tulpi. Kui rakendus lille tuvastada ei aita, jääb sulle võimalus küsida vastust eksperdilt. Kasutamine on lihtne ja loogiline.

Plantifier

Erinevalt eelmisest kahest rakendusest ei kasuta Plantifier visuaalse otsingu tehnoloogiaid, vaid kasutab sinu huvides ära suurt rakenduse ja Mygarden.org kasutajate kogukonda. Sinu tehtud pildil oleva taime aitab kindlaks määrata teine kasutaja.

Seega, kohe sa kahjuks päringule vastust ei saa. Kuna taime on kindlaks määranud teine inimene, mitte automaatika, võib tulemus olla täpsem. Alustuseks laadin valitud kümne lille pildid üles. Varsti selgub, kui kiiresti ja täpselt Plantifieri abiga lilli tuvastada saab.

Järgmisel päeval rakenduses Plantifier oma varem määramiseks saadetud pilte üle vaadates selgub, et vastused ongi juba olemas. Roos, vesiroos ja isegi begoonia on ära tuntud. Ka gasaania ja moon ei valmista raskusi. Päevalille päevalilleks ükski tegus kasutaja ei ole veel julgenud tunnistada. Küllap peab natuke veel ootama. Ülejäänud lilled on ilusasti ära määratud.

Kuidas pildistada?

  • Arvestama peab seda, et lille paremaks äratundmiseks tuleks pilt teha piisavalt hea valgusega.
  • Lilleõis ja lehed võiksid olla teravad.
  • Õis võiks olla tervenisti näha nii, et äärtest ei oleks midagi puudu. Siis tulevad päris head tulemused.

Seega, kümnest lillest üheksa said järgmiseks päevaks täpse vastuse. Arvatavasti leiab ka päevalill peagi esimese lillehuvilise, kes selle ära tunneb.

Kokkuvõte

Kuigi olin selliste äppide täpsuse osas skeptiline, saan nüüd algajatele lillehuvilistele kevadel ja suvel kasutamiseks kõiki kolme rakendust soovitada. Kahe esimese plussiks on vastuse kohe saamine. Plantifier nõuab veidi kannatust, kuid toimib samuti.

Kuna tegemist ei ole spetsiaalselt meie oludesse tehtud rakendusega, siis võib juhtuda, et mõne lille alamliigiga võib rakendus veidi eksida. Minu arvates on hea tulemus see, kui telefoni abil saad kätte lille liigi, sest edasi saad juba otsida Wikipediast ja vastavatelt veebilehtedelt.

Loos lillede tuvastamiseks kasutatud pildid on pärit: https://et.wikipedia.org ja http://www.piltnik24.ee

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Kommentaarid