Netatmo on juba õige mitu aastat tootnud erinevaid nutikodu lahendusi. Peamiselt on nad tuntud seadmete poolest, mis mõõdavad siseruumi õhu kvaliteeti ja jälgivad väliseid ilmaolusid aga veel leiab nende valikust tuppa ja õue sobivaid kaameraid.

 

Kõiki neid iseloomustab ühtemoodi kena ja stiilne välimus ning nutiseadme abil juhtimine. Nüüd aga on see prantsuse juurtega tootja põneva uudisena oma portfelli lisanud ka targad radiaatorite termostaadid.

 

Põhimõte

 

Idee poolest on tegu väga lihtsate seadmetega. Nimelt on võetud tavaline ja pea igas majapidamises leiduv radiaatorite temperatuuri reguleeriv termostaat ja muudetud see nutitelefonis asuva rakenduse abil kontrollitavaks. Seega on tavapärasele ja lihtsalt asjale lisatud kapaga tarkust. Nii saab luua tubade lõikes erinevaid küttegraafikuid, kellaajaliselt määrata ruumides valitsevat temperatuuri, seda mugavalt muuta ja näiteks ka distantsilt olukorda jälgida. Kokkuvõttes peaks see kõik kajastuma väiksemates küttearvetes. Lisaks on muidu nii igav radiaatori küljes olev jublakas saanud silmatorkavama välimuse.

 

Kuidas see töötab?

 

Teadupärast toimib lihtsa termostaadi reguleerimine seda füüsiliselt keerates. Selle tulemusena surutakse radiaatori küljes olevale klapile ja nii piiratakse või vabastatakse sinna suunduva sooja vee hulka. Kuna aga Netatmo termostaat on ühenduses nutiseadmega ja seda saab seetõttu kaugel juhtida, on tavapärane füüsiline keeramine asendatud mootoriga (kuigi alles on ka vana hea käsitsi keeramise võimalus). Seega on nutika termostaadi sees väike elektrimootor, mis reguleerimise töö ära teeb. Mootorile annavad energiat patareid ja lisaks on kusagil korpuse sees ka juhtmevaba ühenduse toimimiseks tarvilik elektroonika. Välisküljel aga on oma koha leidnud temperatuuri näitav ekraan. See on e-paberi tehnoloogiat kasutav, ehk tarbib energiat ainult siis kui kuvatavat infot muudetakse, samas aga on pilt nii-öelda kogu aeg ees. Hea valik on see ka seetõttu, et ta ei erita ise mingit valgust. Seega jääb näiteks pime ruum endiselt pimedaks.

 

Paigaldus

 

Esimese sammuna tuleb haarata oma nutiseade ja sinna installeerida Netatmo Energy nimeline rakendus. Peale paigaldust tuleb loomulikult läbi käia kõik vajalikud esmased sammud, ehk luua konto jms.

Seejärel tuleb vooluvõrku ühendada stardikomplektis olev keskjaam. Stardikomplektis sisaldubki keskjaam ja kaks termostaati. Hiljem on võimalik termostaate eraldi juurde soetada.

Kolmandaks tuleb paika panna termostaadid. Kuna termostaadid on vaja füüsiliselt asendada, nõuab nende paigaldus pisut julgust ja pealehakkamist. Esiteks on vaja vana eemaldada (see käib tegelikult lihtsalt vastavat kinnitust keerates) ja seejärel uus sama keerme otsa paigaldada (eelnevalt tuleb küll paigaldada patareid).

Kui veab, sobib sama keere ja füüsiline töö ongi tehtud.

Kui veab natukene vähem, siis keere ei sobi ja kasutada tuleb mõnda komplektis asuvat üleminekut. Eestis väga levinud Danfossi termostaadid saab paika tänu kaasas olevale üleminekule. Selleks on karbis ka väike tabel, kus on kirjas millist kasutada. Paraku aga tundub esmapilgul nii, et tegelikkuses sobiv üleminek ei lähe kohe mitte. See on justkui liiga suur ja jääb hoidma imelikult. Pealegi on selle vint küljelt avatud ja tuleb radiaatori küljes oleva keerme ümber vastava kruvi abil pingutada. Aga, kui pisut pusida ja proovida, saab hakkama.

Kui aga kohe üldse ei vea, siis ei sobi ükski komplektis olev üleminek ja suunduda tuleb küttelahendusi pakkuvatesse kauplustesse ning leida sealt sobiv vahetükk.

 

Rakendus ja konfigureerimine

 

Peale füüsilist termostaadi paigaldamist tuleb avada eelnevalt paigaldatud nutirakendus ja seadistused lõpetada. Selles osas juhendatakse kasutajat kenasti ja esmase seadistuse ning termostaadi kalibreerimise saab suurema vaevata tehtud. Nüüd saab rakendusse sisestada täiendava info. Näiteks kirja panna selle, mis toas mingi termostaat asub – juhul muidugi kui neid on rohkem kui üks.

Seejärel saab asuda küttegraafikute koostamise juurde. Täpsemalt saab määrata nüüd soovitavad ruumide temperatuurid. Ehk öelda mis päeval ja kellaajal midagi toimuma peab. Näiteks E-R päevasel ajal olgu temperatuur 20 C. Seejärel alates 18:00 – 07:00, olgu temperatuur 22 C. Nädalavahetustel aga kogu aeg 22 c. Kui mõnes muus toas aga peaksid valitsema teistsugused temperatuurid, saab ka seda määrata. Paraku aga peab nentima, et kuigi kõik vajaliku saab kokkuvõttes tehtud, võiks rakendus siiski lihtsam olla – eriti kui paika on vaja saada erinevate tubade temperatuure.

 

 

Mis puudutab lõpptulemust, siis iga kasutaja peab siin tõenäoliselt veidi aega proovima, et omale sobivad mustrid paika saada. Lisaks on võimalik temperatuurid panna muutuma “ennetusega”. Ehk siis kui soov on saada soojem tuba kella kuueks, hakatakse kütma mõnda aega varem. Kui palju varem, õpib tehisintellekt aja jooksul selgeks. Olemas on ka lahtise akna tuvastus, mis tähendab et tubade tuulutamisel tekkiv järsk temperatuuri muutumine, ei too kaasa kohest kütmist. Kodust üldse, näiteks puhkusele, ära minnes saab taas aktiveerida vastava režiimi, siis hoitakse kõikides tubades eelnevalt selleks puhuks seatud tavapärasest madalamat temperatuuri. Kokkuvõttes peaks säärane nutikas juhtimine andma küttekuludelt kuni kolmandikuni ulatuva kokkuhoiu.

 

Kokkuvõtteks

 

Netatmo targad termostaadid on kokkuvõttes üsna hästi välja mõeldud ja teostatud. Need näevad head välja ja peale paigaldamist ning küttegraafikute seadistamist nii-öelda lihtsalt toimivad ehk teevad oma töö taustal ja märkamatult. Kuigi tõe huvides peab ütlema, et mõnetine surin on mootori käivitamisel on siiski kuuldav ja võib kergema unega isikud esialgu üles ajada. Kas ja kui palju need reaalselt küttekuludelt kokku aitavad hoida, sõltub loomulikult konkreetsest kasutajast.