Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Märkmeid ja meeldetuletusi peavad kõik inimesed tegema - kuidas need aga kasulikuks ja nähtavaks muutuksid? Foto: Unsplash

Kuidas pidada oma uusaasta lubadusi digitargalt ka terve ülejäänud aasta? Ning vajadusel ehk kauemgi. Mõistagi oma nutitelefoni abil.

Esimese sammuna teel lubaduste täitmisele tuleb oma lubadused, ülesanded ja muu sarnane kraam üles kirjutada. Sest mugavale inimloomusele on omane ebamugavaid asju ja ülesandeid lihtsalt unustada.

Lisaks on teaduslikult tõestatud, et enda kirjutatust püüab inimene ka kinni pidada ja seda järgida.

Igatahes märgatavalt rohkem kui mittekirjutatust. Tähendada oma lubadused üles juhuslikele paberitükkidele on põhimõtteliselt sama hea kui need unustada. Pabermärkmik aga on ülimalt 19. sajand. Seega jääbki järele nutitelefon, mis on praktiliselt ööpäev ringi meiega ning loodetavasti (erinevalt paberitükist) ei kao ega unune kuhugi.

Telefoni n-ö mäluabilised jagunevad põhimõtteliselt kolme suurde gruppi: kalendrid, tegevuste nimekirjad (to-dolist) ja märkmerakendused.

Kalendrid

NUtikalendrid aitavad argitoimetustel ja -lubadustel silma peal hoida ja neid õigeaegselt meelde tuletada.
Nutikalendrid aitavad argitoimetustel ja -lubadustel silma peal hoida ja neid õigeaegselt meelde tuletada.

Tänapäeval on oma kalendrid kõikide telefonide operatsioonisüsteemidel juba sisse ehitatud. Lisaks nendele aga on saadaval hulgaliselt eraldi rakendusi, nii tasuta kui ka tasulisi, mis erinevad üksteisest funktsionaalsuse ning graafilise kujunduse poolest. Tavakasutajale peaks täiesti piisama operatsioonisüsteemipõhistest kalendritest. Tegelikult võib iPhone’ile soovitada Google’i tehtud kalendrit, kui Apple’i enda kalendrist mingil veidral põhjusel ei piisa.

Kalendritesse saab endale üles märkida nii kuupäevaliselt kui ka kellaajaliselt kohtumisi, ülesandeid, telefonikõnesid jms. Ülesannetele saab lisada meeldetuletuse või isegi mitu.

Enamasti teevad kalendrid koostööd ka teiste rakendustega telefonis. Nii leiavad nad näiteks Facebookist üles teie sõprade sünnipäevad ning tuletavad neid õigel hetkel meelde. Mõistagi teeb seda ka Facebook ise, kuid mitte kõik inimesed ei istu 24/7 näoraamatus.

  • Juhul kui aga opsüsteemiga kaasasolevad kalendrid sind mingil põhjusel ei rahulda, võib valida mõne eraldiseisva kalendrirakenduse. iPhone’idele võib näiteks soovitada suurepärast Phantastical 2 rakendust, mis ületab õunafirma kalendrit nii disaini kui ka funktsionaalsuse poolest.
  • Androidi-kasutajad aga võivad proovida CloudCali rakendust, mille graafiline kasutajaliides nii oma välimuselt kui ka funktsionaalsuselt Google’i omale silmad ette annab. Põhifunktsioonid on CloudCalil tasuta, kuid soetades endale vähem kui kolme euro eest CloudCal Pro, saate kaasa portsu lisafunktsioone, mis kalendri kasutamise veelgi mõnusamaks teevad.

Tegevusnimekirjad ehk to-do-list’id

Korrastatatud ja tegus inimene teeb oma eesseisvatest töödest-tegemistest nimekirja. Esiteks annab see ülevaate eesseisvatest tegevustest ning samas lisab rahulolu, kui nimekirjast võib järjekordse ülesande maha kriipsutada.

Tänu tegevusnimekirjade populaarsusele võib päris julgesti väita, et nii App Store kui ka Google Play kubisevad erinevatest to-do-list’idest. Neid on igasuguse välimuse ja funktsionaalsusega, kuid mõned neist on tänu heale välimusele ja kasutusmugavusele populaarsemad kui teised. Kõige menukamad on saadaval nii Androidi kui ka iOS-i jaoks.

Google Keep - lae alla Digitarga rakenduste poest tasuta!

Google Keep
Google Inc.

Android Apple

Ka tegevusnimekirjade seas on liidrite hulgas Google Keep. Nagu valdav enamik Google’i rakendustest, on ka see tasuta ning integreerub kõigi teiste Google’i rakenduste ning teenustega, mis muudab selle suurepäraseks sissejuhatuseks tegevusnimekirjade maailma. Disainiteadlik ja pisut edasijõudnud kasutaja võib aga valida populaarse Any.DO-rakenduse. Lisaks nutitelefonidele võib Any.DO-d kasutada ka lauaarvutis tänu Google Chrome’i veebilehitseja lisafunktsioonile. Any.Do valmistanud meeskonna käe alt on tulnud ka nägus Any.DO Cali kalender, mis sobib suurepäraselt kokku Any.DO tegevusnimekirjaga.

Wunderlist-tegevusnimekiri on samuti populaarne mitmel põhjusel. Eeskätt seetõttu, et seda saab kasutada nii mobiilsetes seadmetes kui ka lauaarvutis, eraldi rakendused on nii Androidi, iOS-i, Windowsi, OSX-i kui isegi Linuxi jaoks.

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=LJV-GGVH_7k” width=”300″ height=”160″ align=”right”]

Nii Any.DO kui ka Wunderlist toetavad ajaliselt (Any.DO ja Google Keep ka asukohaliselt) määratletud ülesandeid ning saadavad kasutajale meeldetuletusi saabuvatest tähtaegadest.

Mõlemad sünkroniseerivad mugavalt erinevate seadmete vahel, mis tähendab, et info on alati käepärast. Nii Any.DO kui ka Wunderlisti jaoks on olemas ka kuutasulised Pro-versioonid, kuid tavakasutajale on tasuta variandist enam kui küllalt.

Tegevusnimekirjade üheks populaarsemaks ja igapäevasemaks kasutusalaks on ostunimekirjad, kus on mugav ära märkida juba ostukorvi lisatud kaubad ning keskenduda nimekirja n-ö aktiivsele osale.

Nutitelefoniga on märkemeid mugav teha sõltumata asukohast. Foto: Unsplash
Nutitelefoniga on märkmeid mugav teha sõltumata asukohast. Foto: Unsplash

Märkmerakendused

Tegelikult võidutseb ka selles segmendis Google Keep, kuid maailmamastaabis on tõenäoliselt populaarseimaks rakenduseks Evernote eeskätt tänu oma ajalisele edumaale, see tähendab, et see edestas Google Keepi õige mitme hea aasta võrra.

Kui argised märkmed on kasulik hoida sünkroniseerivas rakenduses nutiseadmes, siis vahel on muidugi hea ka oma käega mõtteid läbi kirjutada. Foto: Unsplash
Kui argised märkmed on kasulik hoida sünkroniseerivas rakenduses nutiseadmes, siis vahel on muidugi hea ka oma käega mõtteid läbi kirjutada. Foto: Unsplash

Ehkki vahepeal muutus Evernote arenduse käigus keeruliseks ja komplitseerituks, siis praeguseks on arendajad taastanud selle intuitiivse ja meeldivalt lihtsa kasutajaliidese. iPhone’i kasutajatele aga soovitan enne lisarakenduste allalaadimist proovida operatsioonisüsteemiga kaasas olevat Note’si rakendust, mis on iga iOS-i uuendusega muutunud üha kasutajasõbralikumaks, võimaldades samuti lisada märkmetele fotosid, kritseldusi või luua näiteks ostunimekirja.

Kokkuvõtteks

Ülalpool on välja toodud vaid populaarseimad rakendused nende seast, mis aitavad kasutajal oma lubadusi ja ülesandeid meeles pidada. Reaalsuses on neid aga kokku ilmselt tuhandeid, nii et loodetavasti leiab iga kasutaja endale nende seast sobiva. Olgu siis välimuselt või funktsionaalsuselt.

Meelespidamisest lubaduste täitmiseni on aga väga lühike tee.

Eriti kui olete need lubadused oma käega üles märkinud. See on teaduslikult tõestatud fakt. Nii et esimene samm oleks oma lubadused väga konkreetselt üles märkida. Seejärel aga tuleks muuta ülesmärkimine harjumuseks ning ma luban teile, et elu muutub märksa sujuvamaks ja talutavamaks, teie ise aga tõenäoliselt edukamaks ning rahulolevamaks. Mõelda, et selleks polegi vahel vaja enamat kui mõnda rakendust, mis ei maksa mitte midagi.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid