Note 20 Ultra – peaaegu Samsungi kõige-kõigem

#lipulaevad #note 20 #samsung
6 min lugemine

Kui nii-öelda nišitoode Galaxy Fold 2 kõrvale jätta, on Samsungi hetke kõige-kõigem telefon Galaxy Note 20 Ultra 5G. On ju tegemist ettevõtte kõige kallima, suurema ja ka võimsama seadmega ning sellest tulenevalt on Note õlul ka nii-öelda lipulaeva koorem.

 

Kas ja kuidas aparaat sellega toime tuleb ning kas kõike on üleüldse niipalju vaja, sellest allpool juttu teemegi.

 

Disain

 

Rääkides Note disainist, ei saa kuidagi mööda tema füüsilisest suurusest. Seda seetõttu, et seadme 6,9 tolline ekraan on lihtsalt niivõrd pirakas. Kuigi pilt on viidud igast küljest täiesti telefoni servadeni ja on külgedelt veel ka kaardus, ei peida see tõsiasja, et Note 20 Ultra ostja saab omale igal juhul füüsiliselt suure telefoni. See tähendab, et näiteks teksapükste taskusse pannes jääb mingi osa aparaadist igal juhul välja ning põhimõtteliselt ei saa ka istet võtta enne, kui telefon on jälle taskust välja võetud.

Õnneks aga on Note 20 Ultra kogu oma suuruse juures väga ilus, eriti selle pronksjas versioon. Lamedad ja isegi lakoonilised otsad moodustavad kaarjate külgedega väga hea kombinatsiooni ning igalt poolt jääb mulje kui kvaliteetsest ja kallist seadmest. Eriti püüab pilku rõhutatult suur kaamerate sektsioon. See ulatub korpusest tuntavalt välja, kuid on sellisena isegi ilus. Paraku aga tähendab selline lahendus taas seda, et telefon jääb laua peale asetades ebameeldivalt kõikuma. Positiivse poole pealt aga on korpus seekord mati viimistlusega ning ei kogu seega näpujälgi ning mis veelgi parem, see ei ole libe. Eelmise Note-ga võrreldes on nüüd kohad vahetanud küljenuppude ja stylus-e pooled, ehk nupud on liikunud paremale ja stylus-e pesa kolinud vasakule.

 

Puutepulk

 

Nagu juba mainitud, on Note-l endiselt alles stylus ehk puutepulk ehk S-pen. See mõnele võib-olla mõttetu lisana tunduv pliiatsike on tegelikult nii mõneski olukorras äärmiselt kasulik. Näiteks saab selle abil kaamerat juhtida, ehk piltide tegemisel ei pea vajutama mitte ekraanile, vaid pliiatsil asuvale nupule – nii saab paremaid selfie fotosid või näiteks vee all pilte teha. Veel on see asendamatu Exceli kasutamisel ning muidugi saab sellega ka ekraanile kirjutada, teha väljalõikeid, juhtida YouTube jne. Ka on võimalik S-peni peal olevat nuppu programmeerida ehk ise valida, mida teeb üksik või topelt vajutus.

 

 

Pliiatsi laadimine käib juhtmevabalt ja algab automaatselt, kui see oma pesasse pista. Kui aga telefon ja pliiats satuvad mingil põhjusel üksteisest liiga kaugele, saab kasutaja koheselt sellekohase meeldetuletuse.

 

Ekraan

 

Tehnilise poole pealt on Note ekraan kahtlemata suurepärane. See on teravate värvidega ja tänu 120Hz tehnoloogiale igas olukorras sujuva pildiga. Erinevalt Samsungi varasematest telefonidest, saab nüüd 120Hz värskendussagedust ka iga resolutsiooniga kasutada ning samuti ei piira see enam pildistamisel osa funktsioonidest (S20 seeria telefonidel ei saanud näiteks kõike resolutsioone suure värskendussagedusega kasutada).

Samsungile omaselt on ekraani alla paigutatud ka sõrmejäljelugeja ning ülaossa löödud auk eesmise kaamera jaoks.

Tehnilise poole pealt on seega tegemist kahtlemata igati tippklassiga. Tagasilöök tuleb aga seekord hoopis kasutamise poole pealt. Nimelt on ekraan ühe käega opereerimise jaoks nii mõneski olukorras liiga suur. Kuigi on näha, et tootja on tarkvaraliselt püüdnud paljud funktsioonid (uue sõnumi loomine, kontaktide otsimine jne.) tuua seadme alaossa, on näiteks veebilehtede „tagasi“ nupp ja muud sarnased asjad pahatihti ikkagi paigutatud ekraani ülemisse paremasse nurka. See aga tähendab, pöidla jaoks kaugeimat punkti ja tavainimese sõrm sinna ei ulatu. Lisaks kipub Note kasutamisel tavapärasest palju-palju rohkem ette tulevaid juhuslikke puudutusi, ehk ekraan on saanud servadest liiga kaardu ja reageerib usinalt tahtmatutele puudutustele.

 

Kaamera

 

Kuigi suur ja silmapaistev kaamerate sektsioon tekitab ootuse üliheadest piltidest, tuleb siiski tõdeda, et hea pildi jaoks peab ikka fotograafil endal ka silma olema. Note 20 Ultra kaamera on väga hea ning enamikele telefonidele teeb see silmad ette, kuid ei ole maailma parim.

Zoom-ida saab optiliselt 5x, tehisintellekt sätib tavaolukorras kõik paika ning vahetab vastavalt vajadusele kasutusel olevat objektiivi. Kasutaja saab ise aga kiirelt valida kas tavaobjektiivi, lainurga või zoom-i vahel. Vähe rohkem pusides leiab loomulikult aegvõtte, ülima aegluubi, öörežiimi ja kõik muud lipulaevadelt oodatavad funktsioonid. Endiselt saab telefon aru, kui mõni pilt jäi hägune või kellegi silmad kinni.

 

 

Kokkuvõttes on pildid seega kõrgel tasemel, eriti kui valgust jätkub ja käsi on kindel. Hämaras aga võib aga teatud juhtudel piltidele jääda mõningat müra. Samuti kipub telefon hätta jääma ka liikuva objekti fookuses hoidmisega.

Mis puudutab videot, siis seda saab teha 4k formaadis. Kasutada sealjuures päris head stabilisatsiooni ning abiks on ka vastavalt fookusele toimivad mikrofonid.

Kokkuvõttes – kuigi kaamera sektsioon on suur ja võimas, siis ahhetamapanevalt head pildid ei ole. Samas aga ei saa tulemust kindlasti ka mitte laita ning valdavast enamusest on Note kaamera kindlasti parem.

 

Numbrid

 

Kuna tegemist on lipulaevaga, tuleb üle käia ka kõik strateegilised numbrid ja kasutatavad tehnoloogiad. Ekraanist oli juba juttu. See on 6,9 tolline ja 120Hz värskendussagedusega. Resolutsioon on aga 3080x 1440 pikslit, mis teeb pikslitiheduseks 496ppi. Tehnoloogiliselt on tegemist AMOLED-iga ning toetatud on ka alati sees funktsionaalsus. Kõike seda on kaitsmas Gorning Gorilla Glass 7 ekraaniklaas. Ekraani all on sõrmejäljelugeja ja seda toetab näotuvastus.

Põhimälu leiab pardalt seekord tervelt 12GB jagu. Sisemälu ehk salvestusruumi aga 256GB. Mälukaardi suurus võib olla kuni 1TB. Protsessor on Samungi Exynos990. See tähendab maakeeli võimast kombot ka nii arvutusvõimsust kui ka mäluruumi jätkub piisavalt nii tööks kui ka mängimiseks.

Aku mahutab aga 4500mAh. Seda saab laadida kiirelt ja ka juhtmevabalt. Samuti võib telefon omakorda olla teistele seadmetele juhtmevabaks laadijaks.

Muudest omadustest võiks ära mainida veel veekindluse, 5G toe ja korraliku stereoheli.

 

Kokkuvõtte

 

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et võimekuse poolest on tegemist väga hea telefoniga. Arvutusvõimsust on enam kui piisavalt, kaamera teeb häid pilte ja ekraan on ilusama pildiga kui ükski teine konkurent. Lisaks näeb see seade veel ka väga šikk välja. Ainuke millega tuleb arvestada on füüsiline suurus. 6,8 tolli ei pruugi enam igaühele meelepärane olla. Täpselt nii nagu rohkem kui tuhande euro suurune hinnasilt.