Allikas: Henry Jakobson

Kes meist ei teaks vana klassikat NOKIA 3310. Selle vastupidavusest räägitakse tänaseni legende. Kuidas see oli üks tõhusamaid enesekaitsevahendeid ja kuidas see maha pillamise teste üle elas. Ka selle aku oli põhimõtteliselt igavene. Arvestades seda, kui kiiresti tehnoloogia uueneb ja kuidas uus on enamjaolt täiustatud vana, on see fenomenaalne, et vanale telefonimudelile sellise nostalgiaga järele vaadatakse.

 

KUI SEE OLI NII ARMASTATUD, SIIS MIKS MITTE SEE TAGASI TUUA?

 

Ja just seda tehti ning üle aasta on vana kooli inimestel olnud võimalus soetada endale vana hea 3310. Sain ka endale paariks nädalaks nuppudega kaaslase ja ütleme nii, et see oli kogemus.

Allikas: Henry Jakobson
Allikas: Henry Jakobson

 

Esiteks tuleb mõista, et Nokia 3310 ei ole tagasi toodud. Tagasi on toodud sarnane kuju, aegunud tarkvara ja nimi. Seda telefoni ei pandud enam kokku Soomes ja Nokia nime omanikudki pole enam meie põhjanaabrid, vaid nüüd toodetakse ja omatakse nime õigusi kaugel maal, kus Andres Raid Chiri Biri Binni ära võrgutas. Seda on ka tunda, kui see endale kätte võtta. Kui vana 3310 võrreldi tellisega, mis rihmata ringikõndijal püksid rebadele sikutas, siis uus 3310 on ülimalt kerge ja selle võib taskusse unustadagi.

Ka värvivalik vihjab, et midagi on uuenenud. Värve telefonile leiab igale maitsele ja ka sellele, kel maitset ei ole. Kes soovib endale igapäevaseks kasutuseks erkkollast telefoni, saab selle endale osta, ja kes punast, siis ka see võimalus on olemas. Ka see eristab uut vanast Nokia 3310-st, sest too oli kõigil sama värvi.

Vana Nokia 3310 oli hästi loogilise menüüga ja telefonivõõrale inimesele lihtne käsitseda. Uue menüü on kohmakas ja laialivalguv. Sellel on esmapilgul mitmed arusaamatud ikoonid, mis ei selgita kuidagi seda, mis selles kaustas peidus võiks olla. Kuigi sisu on võrreldes vanaga läbi teinud uuenduskuuri, siis ma ei julgeks küll öelda, et paremuse poole. Tõenäoliselt ütlen ma seda, sest ma võrdlen seda vanaga, ja kui vana järele nostalgitsetakse, siis originaali ei tohi muuta. Ometi oli isegi klassikaline ussimäng täiesti teistsugune ja teistmoodi juhitav. Ma sain küll kiirelt selle juhtimisele pihta, kuid miks muuta midagi nii triviaalset nagu ussimäng? See on umbes sama, kus sa igatsed ema tehtud õunapirukat ja ta teeb seda iga kord, kui sa tal korra aastas külas käid. Lähed taas ja hammustad pirukat ning selles pole mitte õunaviilud, vaid kuivanud aprikoosid. Välimuselt sama, aga sisemuselt uus.

Kaamera on telefonil umbes sama hea kui vanal Nokia 3310 telefonil. Vanal ei olnudki kaamerat? Uuel ka põhimõtteliselt pole. Pildid jäävad sarnase kvaliteediga, nagu on need, kui keegi on kunagi üritanud lumeinimest pildile saada – hägused, värvitud. Lihtsalt halvad. Ainus viis, kuidas telefon talutavaid pilte teeb, on sillerdava päikese valguses.

Kui ma telefoni esimest korda pakendist välja võtsin ja lastelt küsisin, et mis see on, siis täitis toa hetkega vaikus. Kõik kolm lihtsalt vahtisid seda ja murdsid pead, milleks see veider riist küll kasulik võiks olla. Kuna mu vanim on nelja-aastane, siis vanim telefon, mida tema näppinud on, oli Sony Xperia Z3, mis aga ei näe välja kuidagi selline nagu see veider klahvidega asjandus siin karbis. Küll pakuti pulti ja pakuti ka ninjade laserit, aga keegi ei tulnud selle peale, et sellega võiks helistada. Kui ma teatasin, et tegu on telefoniga, siis kogunesid nad taas selle ümber ja hakkasid kui ühest suust Youtube’i videot paluma. Teada saades, et sel telefonil pole Youtube’i äppi, kaotasid kõik kolm huvi, sest eks ta siis üks paras pult ole.

 

Kuid kellele see telefon hea oleks?

 

Telefon on ideaalne inimesele, kes ostab telefoni, et sellega helistada. Inimene, keda ei huvitagi selline tilulilu nagu Instagram ja Facebook. Inimene, kes tahab interneti ja sotsiaalmeedia avarustest puhata. Kes tahab, et telefon oleks ka järgmisel ja ülejärgmisel päeval töövõimeline, kui laadimiseks võimalus puudub. Inimesele, kelle telefon ei pea pildistama, sest selleks on tal fotoaparaat. See on üks väga kahetisi tundeid tekitav telefon, sest see on küll püütud valmis teha vana Nokia 3310 põhjal, aga see siiski ei ole too Nokia 3310. Kui oma ootusi mitte liiga üles kruttida ja mitte oodata telefonist rohkem sarnasusi kui väline kuju, siis võib nii mõnigi ka selle telefoniga täitsa rahul olla. Mina seevastu ei jõudnud ära oodata, millal see katsetus lõpuks läbi saab.

Henry peab ennast suureks digihuviliseks, kuid algajaks asjatundjaks. Õigemini ta polegi asjatundja, vaid ta on mees, kes vaimustub tehnoloogia uuendustest ja uutest võimalustest, mida kõik see endaga toob. Eriti huvipakkuv on tehnika, mis on mõeldud tavatarbijale, kuid mis heades kätes, võiks ka proffide õue peale juhatada. Tehnikat soetades, teeb ta seda alati varuga - see peab vastama kõikidele tema soovidele, pluss natuke veel, sest ajalugu on näidanud, et täpselt paras tehnika jääb peagi väikseks. Telefoniks on Henryl Samsung S8+, pilte ja liikuvat pilti teeb ta lisaks telefonile aparaadiga Nikon D500 ja Sony Rx 100 IV, arvutiks on vinge Apple MacBook Pro ja ei suuda ära otsustada, kas soetada tuleks endale DJI Spark või DJI Mavic droon. Tehnoloogia huvist suurem on tal vaid vaimustus enda perekonnast, kus on abikaasa Kerstin ja kasvab kolm last ning kellega tegemistest Henry ka üpris tuntud blogi peab www.amidahenryteeb.eu

Kommentaarid