Vaid mõni aasta tagasi oli ilmselt iga õige eestlase autos Regio Eesti atlas, mille välimus usinast kasutamisest iga aastaga ühe aukartustäratavamaks muutus. Tehnika võidukäik asendas legendaarse atlase nii mõneski autos moodsa GPS-seadmega. Eriti kui sõidud Eesti piiridest välja ulatusid.

Suvel tekib miljonitel inimestel üle kogu maailma tugev rännukihk minna avastama oma kodumaad või ka kaugemaid paiku. Erandiks pole siin ka eestlased. Õnneks või õnnetuseks GPS-seadmed üldist populaarsust ei saavutanud, jäädes pigem professionaalsete kaugsõiduautojuhtide pärusmaale. Lisaks omaette raudvarale vajab enamik GPS-seadmeid ka eraldi tarkvara, mille eest tuleb tihti välja käia päris kopsakaid summasid.

Ideaalse, see tähendab mugava ja säästliku lahenduse, jõudmaks punktist A punkti B, pakuvad tänapäeval erinevad nutitelefonid. Täpsemalt nende kaardirakendused – mida on ohtralt, nagu hääletajaid Viljandi folkfestivalile. Ehkki need kõik erinevad üksteisest mingite nüansside poolest, käsitleme siin ainult parimatest parimaid: nelja vaala, millel põhimõtteliselt kaardimaailma nutiosa püsib.

Esimene neist on mõistagi

Google Maps

Google Maps tuleb juba installituna Android-operatsioonisüsteemiga telefonidesse ja tahvlitesse. Täiesti tasuta, mõistagi, nagu kõik teised Google’i pakutavad hüved. Ning nagu kõik need teised, on ka Google Maps põhimõtteliselt väga hea rakendus, mis on populaarne kõikjal maailmas.

Õigemini pole ühelgi teisel kaarditootjal sellist ressurssi, nagu on olnud Google’il ja tulemus on sellele vastav.

Lisaks teedele näitab Google Maps ka väga palju seda, mis teede kõrvale jääb, ehk ajaloo- ja kultuurimälestisi, söögi- ja joogikohti, vaatamisväärsusi ning tarvilikke asutusi. Seda nii Eestis kui ka kogu ülejäänud tsiviliseeritud maailmas.

Google Maps kokkuvõtlikult

+ suurim ja täpne andmebaas

+ satelliidivaade

+ laialdane info infrastruktuuri kohta

Lisaks tavalisele kaardivaatele võib kasutaja jälgida oma liikumist ka satelliitvaatena.

Ühtlasi näitab Google Maps sedagi, kui palju kulub aega sihtpunkti jõudmiseks erinevaid liiklemisvahendeid kasutades, olgu siis jalgsi, ühistranspordiga või auto roolis. Rakendus pakub alati välja parima, st optimaalse marsruudi sihtpunkti.

Google Maps on tasuta saadaval kõigi kolme operatsioonisüsteemi – Androidi, iOS-i ja Windows Mobile’i – jaoks. Google’i suhtumist oma n-ö lemmiklapsesse näitab see, et Google Maps on ainuke Google’i rakendus, mille ta on teinud Windows Mobile’i jaoks saadavaks.

Waze

Waze on suure tõenäosusega samuti üks populaarsemaid navirakendusi. Ja on seda olnud juba mitmeid aastaid. Rakendus oli sedavõrd populaarne, et Google selle 2013. aastal ära ostis.

Rakendused aitavad lahendada kiiresti muutuvaid olukordi. Näiteks Waze aitab navigeerida nii, et ummikuid vältida. Foto: Waze.com
Rakendused aitavad lahendada kiiresti muutuvaid olukordi. Näiteks Waze aitab navigeerida nii, et ummikuid vältida. Foto: Waze.com

Waze’i populaarsus põhineb selle sotsiaalsel küljel: suure osa selle kasulikest omadustest tekitavad kasutajad ise.

Nii informeerivad Waze’i kasutajad teisi liiklejaid reaalajas teel toimuvast – ummikutest, avariidest, kiirusmõõtjatest, teeremondist jms.

Kaardid on tänu sellele täpsed ning suuremaid üllatusi üldkasutatavatel teedel ette ei tule. Waze pakub aga sihtpunkti jõudmiseks erinevaid marsruute, näidates igaühe juures ära ka teekonna ajalise kestuse.

Waze võimaldab kasutajal kontaktide seast otsida teisi Waze’i kasutajaid, koguda virtuaalpunkte ja -staatust rakenduse kasutamise eest. Rakendus näitab kaardil teisi aktiivseid Waze’i kasutajaid ning isegi nende meeleolu vms, mida kasutaja ise võib rakenduses ära määrata.

Waze'i plussid

+ kiire, aja- ja asjakohane info

+ võimalus valida erinevate marsruutide vahel

+ infovahetus teiste juhtidega

+ mängulised ja meelelahutuslikud elemendid pikemateks teekondadeks

+ erinevates keeltes hääljuhendid

Teistele kasutajatele saab saata sõnumeid, näiteks kui vastassuunas möödunud kasutaja autoga on väliselt midagi lahti, võib talle sellesisulise sõnumi saata.

Rakenduse meelelahutuslikku tähtsust tõstavad erinevad hääljuhiseid andvad hääled, kelle seas on mitmeid kuulsusi nagu Shaquille O’Neill, Morgan Freeman või T-Pain.

Kasutaja võib sisse lülitada ka meelelahutusliku suunitlusega häälteated, mis aitavad üksi sõites elavdada pikemat teekonda.

Paraku pole rakendusel eesti keele tuge, lähim, mida valida võib, on läti keel.

Ka Waze on saadaval tasuta kõigile kolmele peamisele nutitelefonide operatsioonisüsteemile. Kõigi eelnevate hüvede kasutamine eeldab Waze’i kasutajakonto loomist.

Nokia Here Maps

Algselt just Windowsiga telefonide jaoks loodud kaardid on jõudnud oma populaarsuselt sellisesse staadiumisse, et lähiajal neile Windows Mobile-opsüsteemi kasutavates telefonides enam uuendusi-värskendusi ei pakuta ning tulevikus neid enam Windowsi jaoks ei tehtagi. Küll aga on need juba mõnda aega saadaval nii iOS-i kui ka Androidi jaoks.

Nokia Here Maps on hinnatud oma täpsuse poolest, kuid tema peamiseks ja suurimaks eeliseks konkurentide ees on tema offline-kaardid, mis erinevalt konkurentidest ei vaja mitte mingit andmesidet, vaid ajab läbi ainult GPS-signaaliga.

Here Mapsi tugevused

+ offline-kaardid, mis ei vaja andmeside olemasolu

+ lai ja täpne andmebaas, mis hõlmab nii transporti kui ka infrastruktuuri

+ pakub erinevaid marsruute

See omadus on ülimalt soodne ja mugav näiteks suurlinnas oritenteerumiseks ilma kohalikku andmesidet kasutamata. Here Maps ei näita mitte ainult marsruuti punktist A punkti B, vaid suudab ka offline’is pakkuda nii mõndagi kasulikku: päralejõudmiseks vajaliku ühistranspordi liiki ja liininumbreid või siis lähedal asuvaid toitlustusettevõtteid ja kauplusi.

Meeldivaks detailiks on see, et Here Maps annab online-režiimis helisignaaliga märku, kui sõitja ületab vastavas kohas kehtivat piirkiirust.

Tõsi, offline-kaardid võtavad telefoni mälust päris priske portsu, kuid piisab, kui neid kasutada ainult suvistel reisidel ning muul ajal võib need lihtsalt telefonist eemaldada, et vajadusel need uuesti alla laadida.

Kuigi Here Mapsi saab kasutada ka ilma kasutajakontot loomata, siis rakendusest maksimumi võtmiseks tasub tasuta konto siiski luua. Kõik kaardid, sh ka offline-kaardid on kasutajale täiesti tasuta.

Apple Maps

Apple Maps oli vahepeal pikalt kogu maailma naerualune oma kõige uskumatumate teejuhiste tõttu, mis on kasutajatele ohtralt probleeme tekitanud. Tänaseks on see rakendus siiski läbi teinud märkimisväärse arengu ning kuuldavasti on Apple äsja palganud Indias veel 10 000 programmeerijat ja muud spetsialisti just kaardirakenduse arendamiseks.

Mis teeb Apple Mapsi heaks?

+ sujuv ja ressursisäästlik kasutajaliides iOS-seadmetele

+ lihvitud graafiline kujundus

Sarnaselt enamiku iOS-põhiste rakendustega on ka Apple Maps saadaval vaid Apple’i enda nutiseadmetele. See tähendab, et ta on neisse seadmetesse eelinstalleeritud.

Olles optimeeritud just iPhone’ide ja iPadide jaoks, nõuab ta neilt seadmetelt vähe ressurssi, selle kasutamine on mugav ja sujuv.

Lisaks tavalisele kaardivaatele näitab Apple Maps ka satelliitpilti nagu ka Google Maps. Peale selle pakub rakendus ka mingit 3D-võimalust, kuid vähemalt Eestis sellel suuremat efekti pole.

Kaardi täpsus on mõnevõrra küsitav. Nii näiteks ei leidnud see ainukesena Eesti kaardilt üles Arvo Pärdi keskuse aadressi (Kellasalu 10). Ometi sai tema abil kohale kõige kõrvalisemasse Lõuna-Eesti kolkasse, kui kasutada olid vaid geograafilised koordinaadid.

Nutitelefon tuleb puhkusereisil kasuks mitmel eri viisil. Foto: Unsplash
Nutitelefon tuleb puhkusereisil kasuks mitmel viisil. Foto: Unsplash

Kindlasti pakub Apple Maps võrreldamatult enam infot oma sünnipaigas Ameerikas ning kindlasti ka Lääne-Euroopas.

*

Kuna kõik ülaltoodud navirakendused on saadaval tasuta, siis on kasutajal kõige arukam neid kõiki lihtsalt ise järele proovida. Olgu, Apple Maps on saadaval vaid iOS-iga seadmetele, aga suurem kaotus see vähemalt esialgu pole.

Igal rakendusel on oma eelised ja kiiksud ning selle, mis just teile kõige mugavam ja intuitiivsem kasutada on, selgitab välja aeg. Mitte mingil juhul aga ei asenda eelloetletud rakendused professionaalsetele autojuhtidele mõeldud navigeerimisseadmeid, mille pakutavad võimalused ületavad märgatavalt tavatarbijatele loodud rakendusi.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid