Spotify oma mitmekesisuse ja sotsiaalsusega võitis muusikateenuste seas loo autori südame. Foto: Spotify

Muusika kuulamine on läbi ajaloo olnud lahutamatu osa inimeste elust. Kuperjanovi ajateenistuses teenides saan iga päevaga järjest enam aru, kuidas muusika võib inimhinge viia täiesti teise maailma. Muusikateosed on olnud lahutamatu osa minu elust ning vajan järjepidevat teenust, mis suudaks endas hoida piisavas koguses uut ja vana helitööd.

Mainstream-muusika raadiotes

Tänapäeval on ilmne see, et keerates raadiolained Uuno peale, kõlab sealt tõenäoliselt mainstream- (põhivoolu) muusika. 21. sajandi inimestele sümpatiseerib kiire rütm ja lihtsate sõnadega laulud, mille kauneimaks kõlaks saab bass, mis kõrvatrummidele kostab.

Muusika on alates aegade algusest muutnud maailma hoopist teiseks paigaks. The Rolling Stones, The Beatles, Led Zeppelin, Nirvana   need on bändid ja artistid, kes enda heliteostega reaalselt maailma muutsid. Nende lugudes võib kuulata reaalset talenti, mida tänapäeval nii tihti ei juhtu.

Ma ei väida, et talendikad muusikud tänapäeval maailmast puuduvad, kuid neid kõlab üha vähem. Sõnad olid tähendusrikkad, ise kirjutatud ja muusikat mängiti mitme instrumendiga. Autotune’ist ei olnud sellel ajal mitte keegi kuulnudki.

Soundcloud ja Youtube saavad tänapäeval meeliskohaks amatööridele

Iga inimene võib tänapäeval lindistada loo, mille ta saab kohe tasuta üles laadida, et jagada maailmaga enda virtuoossust. Enam ei pea ootama stuudio järjekordades ega plaadifirma ukse taga, et jagada enda mõtteid ja musikaalsust maailmaga.

Soundcloud ja Youtube on saanud meelispaigaks muusikutele, sest kogu protsess muusika loomisest kuni salvestatud muusika jagamiseni on muutunud ääretult lihtsaks. Kuigi tihtipeale võib kuulda mõlemalt platvormilt ainult kavereid, leidub seal endiselt isetehtud lugusid.

Soundcloud pakub ohtralt covereid, vähem originaalmuusikat. Foto: Soundcloud
Soundcloud pakub ohtralt kavereid, vähem originaalmuusikat. Foto: Soundcloud

Mõlemal platvormil muutus uute laulude avastamine keeruliseks, sest lugusid ei õnnestunud üles leida. Sellest ülevaatest välistan need kaks platvormi, sest Youtube Redi (muusikale orienteeritud rakendus nutitelefonis) pole võimalik Eestis soetada ja Soundcloud on täis endiselt kavereid.

Tihe konkurents klientide pärast

Maailmas on praegu 7 miljardit elanikku, kellest 42,4% omab reaalselt ligipääsu internetile. Erinevad suurkorporatsioonid üritavad teha internetti tervele maailmale kättesaadavaks, et nende teenustele tekiks rohkem potentsiaalseid kliente juurde. Google ja Facebook on selles valdkonnas olnud kõige aktiivsemad.

Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg avalikustas plaani, millega ta soovib ühendada terve maailma internetiga. Zuckerbergi plaan kannab nime Internet.org. Tegu on Facebooki, Ericssoni, Nokia, Qualcommi ja Samsungi ühisprojektiga. Suurkorporatsioonide soov on pakkuda internetiühendust eelkõige arenevates riikides.

Ameerika suurettevõte Google Inc. jätkab oma projekti interneti levitamiseks mehitamata aerostaatide abil. Projekti eesmärk on toimetada internet kohtadesse, kus puudub traditsiooniline võrgu jagamine kaabli kaudu. Projekti nimeks sai Project Loon, mis soovib muuta maailma veel rohkem ühendatud paigaks.

Muusikaplatvormid

Muusikat pakkuvaid teenuseid on palju, millest kuulsamad – Spotify, Apple Music, Tidal ja Deezer – pakuvad kõik ühte ja sama teenust. Selleks on muusika levitamine interneti teel. Kirjeldan kõiki teenuseid üldiselt ja toon välja, miks need teenused mulle meeldivad. 

Spotify

Roheline kolme triibuga ikoon on saanud üheksa aastaga maailmakuulsaks. Spotifys on olemas peo playlist (esitusloend), jooksu, meeleolu ja žanri valik. Iga päevaga areneb rootslaste loodud rakendus järjest edasi ja muutub veelgi targemaks.

Spotify soovis luua sotsiaalse muusika kuulamise ning tänu sellele olen leidnud väga palju uusi artiste.

Spotify'st sai autori lemmik muusikateenus. Foto: Spotify
Spotifyst sai autori lemmik-muusikateenus. Foto: Spotify

Tidal

Väga kallis muusikateenus, mis pakub kõige paremat helikvaliteeti. Teenus on saadaval nii läbi brauseri kui ka nutitelefonis. HiFi kvaliteedis muusika kuulamine pidi turgu muutma, kuid Tidal tegi end hoopis naerualuseks. Ääretult kalli ja väikese lugudevalikuga teenus jäi minule märkamatuks. Testisin seda rakendust kaks kuud ning pean tunnistama, et parema muusikakvaliteedi kuulamine ei vääri kallist 13,99 € kuutasu.

Tidal pole oma kallist hinda väärt. Foto: Tidal
Tidal pole oma kallist hinda väärt. Foto: Tidal

Deezer

Tele2 poolt Eestis pakutav maailma suurim veebipõhine teenus hõlmab endas 35 miljonit muusikapala. Deezer Premium+ pakub võimalust kuulata piiramatut teenust ka ilma veebiühenduseta. See muudab reisimise ja sportimise ajal muusika kuulamise lihtsamaks. Minule ei meeldi aga selle kujundus ja rakendus ei ole pooltki nii sotsiaalne kui Spotify.

Deezer võimaldab kuulata suurt hulka muusikat ka internetiühenduseta. Foto: Deezer
Deezer võimaldab kuulata suurt hulka muusikat ka internetiühenduseta. Foto: Deezer

Apple Music

Apple Music on muusika striimingu teenus, mis praegu toimib Apple´i ja Androidi nutitelefonides ja tahvelarvutites. Teenus sarnaneb väga Spotifyga ja rohkem polegi selle kohta öelda. Apple lubab artisti ja kuulaja üheks muuta.

Apple Music on mugavasit kasutatav muusikateenus, msi sarnaneb väga Spotify'le. Foto: Apple Music
Apple Music on mugavalt kasutatav muusikateenus, msi sarnaneb väga Spotifyga. Foto: Apple Music

Kokkuvõte

Kõik mainitud teenused pakuvad tegelikult ühtesid ja samu võimalusi. Muusika kuulamine on siin ajateenistuses oluline element, sest selle abil saab kaduda täiesti teise atmosfääri.

Kõik teenused pakuvad kõrgekvaliteedilist muusika kuulamise võimalust, kuid teenuste hind erineb. Soovitan kõigil esmalt proovida neid teenuseid tasuta. Enamasti saab neid 30 päeva testida. Pärast seda, kui selgub, et teenus tõesti meeldib, saab selle soetada kuupõhise hinnaga. Minu eelistuseks sai Spotify, sest see on ääretult mugav, kiire ja lihtne. Muusika oli, on ja jääb, kuid striimimisteenused muutuvad pidevalt.

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid