Muuda aeglane Androidi telefon taas kiiremaks

#Android #nutitelefon
4 min lugemine

Nutitelefone on erineva hinna ja võimsusega ning sellest tulenevalt on nende omanikel seadmele ka teatud ootused. Paraku aga kipub ka omal ajal päris nobedaid aparaate aja jooksul kummitama aeglaseks jäämise probleem. Selle põhjuseks võib olla Android ise, mis uue versioonina vanemal seadmel nii-öelda võhma välja võtab, aga mitte alati. Seega tasub aeglaseks muutunud telefoni “raviks” proovida alljärgnevaid võtteid.

 

Tee restart

 

Enne kui liikuda muude võtete juurde, tasub telefoni aegluse ravimiseks proovida kõige lihtsamat taaskäivitamist ehk restarti. Seega tuleks nutiseade lihtsalt korra välja ja seejärel uuesti sisse lülitada. Kasutajatel, kes oma telefoni pidevalt sisse ja välja lülitavad, pole mõtet seda proovida, kuid ülejäänud võiksid mõelda, millal nad oma seadme viimati päris välja lülitasid. Kui sellest on möödas juba pikem aeg, siis võib see lihtne tegevus suurt kasu tuua. Seda seetõttu, et nutiseadme näol on tegelikult tegemist pisikese arvutiga, millel jooksev Androidi operatsioonisüsteem kogub aja jooksul vahemälusse mittevajalikke andmeid ja faile, mis lõpuks võivadki seadme töökiirusele mõju avaldama hakata.

 

Sulge rakendused ja veebilehed

 

Teine lihtsam viis seadme seisundi parandamiseks on hiljuti kasutatud rakenduste taustalt sulgemine. Selleks tuleb vajutada hiljuti kasutatud rakenduste nuppu ja avanenud nimekirjas rakendused kinni panna.

 

 

Tähele tasub aga panna, et see võib aidata juhul, kui selliseid rakendusi on palju ja pigem nende puhul, mida kasutatakse väga harva, kuna rakenduse täielik sulgemine pikendab teiselt poolt selle taaskäivitamise aega. Samamoodi võiks aeg-ajalt kontrollida veebilehitsejat. Ka sinna kipub kogunema erinevaid sakke, mis taustal oma aega ootavad ning seega tegelikult midagi juurde ei anna. Seega tuleks leida vahekaartide nupp ning avanenud nimekirjas mittevajalikud aknad sulgeda. Aeg-ajalt on sirvija kiiruse huvides mõistlik kustutada ka selle ajalugu ja vahemälu.

 

Eemalda üleliigsed rakendused

 

Kui eelnevad lihtsad protseduurid ei aidanud, tasuks kriitilise pilguga üle vaadata telefonis leiduvad rakendused. Kui neid on kogunenud väga palju, võib ka see olla põhjuseks, miks seade on aeglaseks jäänud. Iga paigaldatud rakendus võtab ju enda alla teatava mäluhulga ning kipub aeg-ajalt ka omatahtsi taustal toimetama. Olgu selleks siis uuenduste kontrollimine või teavituste saatmine. Seega võiks mittevajalikud äpid kustutada ning nii mäluruumi ja taustal töötavate protsesside hulka optimeerida. Lisaks kaasneb sellega ka korrastatum ja vähem ikoone sisaldav ekraan.

 

 

 

Hoia andmeid pilves

 

Rääkides mälumahust, on üks viis selle säästmiseks veel failide, eelkõige piltide ja videote pilves hoidmine. Sellisel juhul ei ole nutiseadme üldise kiiruse kasv vahest küll märkimisväärselt suur, kuid väga täis saanud mälu korral siiski tajutav. Lisaks annab pilve kasutamine kindlustunde, et pildid jäävad alati alles, isegi kui telefoniga midagi juhtuma peaks. Androidi puhul on selleks väga mugav kasutada rakendust Google Photos.

 

Jälgi seadme seisukorda

 

Reeglina leidub ka telefonides endas mingit sorti programm, mis suudab seadme seisukorda hinnata ning vajadusel midagi ette võtta. Olgu selleks siis lihtsalt ülevaate saamine või ka konkreetsed tegevused nagu kasutute failide kustutamine või jõudluse reguleerimine. Samsungil näiteks leiab selle seadete alt, menüüst “Seadme hooldus”. Loomulikult võib ringi vaadata ka rakendustepoes ja sarnase äpi ise paigaldada.

 

 

 

Taasta algseaded

 

See on vahest kõige radikaalsem, kuid sageli ka kõige efektiivsem viis seadme töökiiruse taastamiseks. Teatavasti kustutab see tegevus telefonist kõik sinna kasutaja poolt paigaldatud rakendused ja info ning taastab seeläbi nii-öelda tehasekonditsiooni. Nii muutub aparaat tõenäoliselt jälle nobedaks, aga kas kaasnev andmekadu ka seda väärt on, seda peab igaüks ise otsustama.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."