Allikas: Shutterstock

Nutitelefonid pole juba ammu pelgalt vahendid helistamiseks või sõnumeerimiseks, kuid kas sina oskad oma telefoni kasutada nii, nagu selle loojad seda mõelnud on? Loe läbi alljärgnevad nipid ja saa teada. Seekord vaatame läbi nutikad võimalused iPhone’i kasutajale, kelle telefoni tarkvaraversioon on vähemalt iOS11 (kui ei ole kirjutatud teisiti).

 

Control Centre

 

Selleks et olulisemad rakendused ja funktsioonid oleks alati ühe viipe kaugusel, saad nüüd oma telefoni juhtimispaneeli lisada mitmeid otseteid, mida varem teha ei saanud. Selleks ava rakendus Settings -> Control Centre -> Customise Controls ning lisa rohelise plussmärgiga või eemalda punase miinusmärgiga need rakendused, mida sul igapäevastes toimetustes enim tarvis läheb. Rakenduste järjekorda on samuti võimalik muuta, liigutades neid paremal asuvate joonte abil üles või alla.

 

Night Shift

 

Telefonidest ja teistest ekraanidega elektroonikaseadmetest eralduv sinine valgus on üks põhjustest, miks paljudel inimestel on raskusi magama jäämisega. Sinine valgus pärsib melatoniini tootmist ajus, mis meid öö lähenedes uinumiseks ette valmistab. Seetõttu on ka Apple (juba alates iOS 9-st) loonud funktsiooni nimega Night Shift, mis muudab ekraani tonaalsust vastavalt kellaajale, millal päike tõuseb või loojub.

 

Hõlpsama uinumise ja paremate unenägude nimel toimi järgnevalt: ava rakendus Settings -> Display & Brightness -> Night Shift -> lülita sisse valik Scheduled ning vali alt avanevast valikust Sunset to Sunrise. Nii muutub ekraan soojemaks vastavalt päikesetõusule ja -loojumisele just sinu asukohas ning arvestab, et suve lähenedes lähevad päevad jälle pikemaks ja vastupidi.

 

Do not disturb

 

Sinu iPhone võib olla suurepärane abimees tähtsate asjade meeldetuletamisel, maailmauudistega kursis olemiseks ja lähedastega suhtlemiseks, kuid ühtlasi võib see olla kui pidevat tähelepanu nõudev väikelaps, kes iga paari minuti järel ekraani suure lärmiga heledaks lööb, et sulle midagi öelda. Selleks et sina kontrolliksid telefoni ja mitte vastupidi, on välja mõeldud funktsioon nimega Do Not Disturb.

 

Et säästa nii enda kui ka teiste elu ja vaimset tervist, peaks meie kõigi päevagraafikusse mahtuma vähemalt kaks nutitelefonivaba perioodi: autoroolis ja voodis veedetud aeg. “Ära Sega Mind” funktsiooni nutikaks kasutamiseks toimi nii.

  • Parema une nimel: ava rakendus Settings -> Do Not Disturb -> lülita sisse valik Scheduled ning seadista kellaajad, mille jooksul sa ei soovi kuulda ega näha infot, mille tarbimisega kannatab oodata hommikuni.
  • Turvalise liiklemise nimel: samal lehel ava valik Do Not Disturb While Driving – Activate -> ning vali siit kas Automatically (lülitab automaatselt sisse, kui telefon tuvastab liikumise, mida ta peab autoga sõitmiseks) või When Connected to Car Bluetooth (lülitab automaatselt sisse, kui ühendub auto Bluetooth- või käed-vabad-seadmega).

PS. Selleks et päriselt oluline info sinuni jõuaks, aktiveeri valikud Allow Calls from Favourites (telefonirakenduses määra eelnevalt ka lemmikkontaktid), mis laseb läbi kõik kõned lemmikkontaktidelt, ning Repeated Calls, mis laseb läbi ühe ja sama inimese kolme minuti jooksul tehtud teistkordse kõne.

Pea meeles: ükski sõnum, tweet või muu info saabumist tähistav “kõll” ei ole nii oluline, et seda peaks kuulma, nägema või vaatama autoga sõites või öösel kell 3. Tõeliselt pakilise iseloomuga asjade puhul kasutatakse siiani vanamoodsat helistamist.

 

Failide jagamine AirDropi abil

 

Kui oled seni harjunud reisifotosid ja naljakaid videoid sõpradega jagama läbi Dropboxi, Google Drive’i, Facebook Messengeri või muude rakenduste, siis vähemalt teiste Apple’i seadmete kasutajatega ei ole seda enam tarvis teha. iPhone’ide, Macbookide ja iPadide vahel andmete mugavaimaks edastamiseks on Apple loonud funktsiooni nimega AirDrop. See kasutab Bluetoothi ja wifit info ühest seadmest teise edastamiseks.

Allikas: ekraanitõmmis

 

Pildi või video jagamiseks toimi nii: ava rakendus Photos -> vali välja fail, mida tahad jagada -> vajuta sümbolile ning seejärel AirDropi menüüsse ilmuvale nimele (vahel võib sinna ilmuda mitu nime või lihtsalt sõna “iPhone”, mis tähendab, et samal ajal on kellelgi lähedalolijatest veel AirDrop sisse lülitatud. Sellisel juhul saab õigesse telefoni andmete saatmiseks muuta või kontrollida vastuvõtja telefoni nimetust (Settings -> General -> About ja Name). AirDrop saadab andmed teise Apple’i seadmesse kiiremini ja kvaliteeti kaotamata, võrreldes näiteks tihti kasutatava Facebook Messengeriga. Funktsiooni sisselülitamiseks ava rakendus Settings -> General -> AirDrop ning vali, kas tahad nähtav olla kõikidele ümbruskaudsetele “i-seadmetele” või ainult oma telefoniraamatus olevatele inimestele.

 

Teavituste sisu peitmine lukustusekraanil

 

Uue ja kauaoodatud võimalusena lisandus iOS 11 tarkvaraversiooni kasutavatele Apple’i seadmetele ka võimalus peita rakenduste tundlikku sisu telefoni lukustusekraanil. See tähendab, et laual valveta vedeleva telefoni ekraanilt näevad võõrad silmad ainult seda, et telefoniomanikule tuli mingi teavitus, kuid ei näe ridagi sinna kirjutatud sisu. Aktiveerimiseks toimi järgnevalt: ava rakendus Settings -> Notification Centre – Show Previews ja vali When Unlocked, mis peidab automaatselt kõikide rakenduste teavituste sisu. Soovi korral saab rakenduse enda seadistustes teha erandeid, et näiteks e-kirjade puhul oleks sisu ka lukustusekraanilt nähtav, kuid sõnumite puhul mitte, jne.

 

Teavituste sisu peidus

 

 

Boonusnipid

 

3D touch – alates iPhone 6S-ist on lisaks tavapärastele viipe- ja puuteliigutustele telefonile võimalik käsklusi anda ka tugeva vajutusega. Proovi seda näiteks rakenduste ja saabunud teavituste peal või juhtpaneelis olevatel otseteedel.

 

Tehaserakenduste kustutamine  alates iOS 10-st on võimalik telefoni mälumahu säästmiseks kustutada paljusid vaikerakendusi, mis kasutust ei leia. Kustutamiseks hoia all rakendust, mida soovid kustutada, kuni see hakkab värisema, ning vajuta ülemisse nurka tekkinud ristikesele. PS! Päris kõiki tehaserakendusi siiski kustutada ei saa.

 

Sisseehitatud QR-koodi lugeja  alates iOS 11-st ei pea iPhone’i kasutajad enam alla laadima spetsiaalseid rakendusi QR-koodide lugemiseks, kuna kaamera oskab neid lugeda vaikimisi: ava lihtsalt kaamera, suuna see koodile ning seejärel suunatakse sind vastavale internetilehele vaikebrauserit kasutades.

 

Ühekäeline klaviatuur  kui oled väsinud kahe käega kirjutamisest, siis ühekäelise klaviatuuri saad sisse lülitada järgnevalt: ava rakendus Settings -> General -> Keyboard -> One-Handed Keyboard ning vali, kas soovid klaviatuuri ekraani vasakusse või paremasse serva.

 

Hädaabikõne kiirvalik  hädaolukorras ei pruugi olla aega telefoni klahvilukust avamiseks, kõnerakenduse otsimiseks ja hädaabinumbri sisestamiseks ning seetõttu on iOS 11 puhul välja mõeldud kiirvalikud:

  • iPhone 7 / 7 Plus ja varasemad mudelid: vajuta sisselülitamisnuppu kiiresti viis korda.
  • iPhone 8 / 8 Plus / X: hoia all sisselülitamis- ning helinuppu, kuni ekraanile ilmub taimer. Kui taimer on tiksunud nulli, helistab telefon automaatselt kohalikule hädaabinumbrile.

Lisaks on võimalik määrata ka hädaabikontaktid, kes saavad pärast kõnet automaatse sõnumi koos asukohaga. Seadistusi saab muuta rakenduses Settings -> Emergency SOS.

 

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid