Kõrvaklappidest on Digitargas ka varem mitmel korral juttu olnud. Sel korral ei räägi me pikalt klappide suurepärasest helikvaliteedist, vaid uurime lähemalt aktiivse mürasummutusega klappe, mis sobivad hästi valju helifooniga üritustele, aga ka reisile kaasa võtta.

Nagu nimi ütleb, on need klapid mõeldud selleks, et vähendada taustamüra ja seepärast otsustasin klapid proovile panna inimesterohkes ja avatud kontoris ning 13 tundi järjest kestval lennureisil.

Mida tähendab aktiivne mürasummutus?

Kui tavalistel klappidel kasutatakse ümbritseva müra vähendamiseks heli isoleerivaid materjale, siis aktiivse mürasummutusega klapid lähevad siit veel suure sammu edasi. Klappidele on lisatud mikrofonid, mis kuulavad ümbritsevat müra ja selle summutamiseks tekitatakse mürale vastupidine helilaine. Ideaalis on tulemuseks vaikus.

Parrot Zik 2.0
Parrot Zik 2.0

Parrot Zik 2.0

Lühidalt: Parrot Zik 2.0

Plussid

  • Saab kasutada juhtmega ja juhtmeta üle Bluetoothi
  • Uudsed funktsioonid (automaatne paus)
  • Pilkupüüdev disain

Miinused

  • Liiga palju võimalusi seadistamiseks ja vigaselt toimiv tarkvara
  • Pikal kasutamisel hakkab klappide suur kaal segama
  • Vajab sageli laadimist

Toote loojad võtsid arvatavasti eesmärgiks näidata koht kätte kõikidele klappidele, mis maailmas toodetud.

Parrot Zik 2.0 näeb väga hea välja, on juhtmevaba, müra summutav, hea helikvaliteediga ja mitme uudse funktsiooniga.

Näiteks on klappidel nutikas funktsioon, mis reageerib klappide peast võtmisele ja paneb mänginud loo automaatselt pausile. Kui klapid uuesti pähe panna, jätkab lugu samast kohast, kus see pooleli jäi – väga mugav. Klappide nahkne väliskülg on puutetundlik ja ilma telefoni taskust välja võtmata saab muuta helitugevust, liikuda järgmisele loole või vastata sisse tulevale telefonikõnele.

Klappidega kaasa tulev äpp pakub mitmeid huvitavaid võimalusi: kontrollida aku laadimise taset, muuta mürasummutuse tugevust, juhtida heliefekte ja seadistada helipilt täpselt selliseks, nagu kasutajale meeldib.

Parrot Zik 2.0
Parrot Zik 2.0

Esmapilgul tundub kõik suurepärane, aga needsamad ägedad uuendused muudavad kasutuse ka sama palju ebamugavamaks. Et klappidest maksimumi saada, tuleb alla laadida just neile klappidele sobiv Parroti äpp (jah, neid on mitu), luua ühendus ja klapid äpist seadistada.

Androidi-äpp oli kasutamise ajal vigane ja esimeses katsetatud telefonis tööle ei hakanud. Samsung S6-ga õnnestus klapid ja telefon omavahel mitmendal katsel siiski tööle saada. Windowsiga arvutite jaoks mõeldud äppi ei õnnestunudki aga klappidega ühendada.

Olen harjunud klappe kasutama liikvel olles koos telefoniga ja kontoris sülearvutiga. Kuna Parrot Zik 2.0 ei toeta üle bluetooth’i mitme seadmega korraga ühendamist, siis on vaja pidevalt tegeleda klappide paarimise ja resettimisega, et neid teise seadmega kasutada. Loodetavasti parandab selle vea mõni saabuv tarkvaravärskendus.

Automaatne paus ja puutetundlik paneel klapi külgedel on väga mugavad, aga kahjuks ei toimi alati töökindlalt. Muusika võib jääda mängima ja vahel reageerib puutepaneel alles mitmendal korral (harjutamise asi?). Kui klappe aktiivselt kasutada, tuleb nad vähemalt teise päeva õhtul laadijasse ühendada.

 

Bose Quiet Comfort 25

Lühidalt: Bose Quiet Comfort 25

Plussid

  • Väga kerged (196 grammi) ja lihtsad kasutada
  • Muusikat saab kuulata ka siis, kui patarei tühjaks saab

Miinused

  • Ühendatav ainult juhtmega
  • Kõrge hind

Bose kohta on jutt lühike. Innovaatilisi funktsioone neist klappidest ei leia ja läbi äpiga neid seadistada ei saa; lisaks tuleb need muusikamängijaga ühendada tavalise igava juhtmega. (NB! Klappidest on olemas erinevad, Apple’ile ja Androidile sobivad versioonid).

Klapid ise on väga kerged ja näevad head välja. Kuna Bose klappide sihtrühmaks on sageli lennukiga reisivad inimesed, on neid võimalik mugavalt kokku voltida, et nad kotis vähem ruumi võtaksid.

Erinevalt Parrotist töötab Bose tavalise AAA-patareiga. Klappe ei saa küll juhtme külge ühendades laadida, aga reisil olles leiab patareid vajadusel igast poest või kioskist. Ja kui juhtubki, et patarei tühjaks saab, ei pea muretsema, et muusikat kuulata ei saa, sest tühja patareiga lülitub välja ainult mürasummutusfunktsioon ja muusika ise mängib edasi. Mürasummutuse sisse- ja väljalülitamine toimub klappide küljel oleva nupuga.

Kogemus kasutamisel

Bose Quiet Comfort 25
Bose Quiet Comfort 25

Taustamüra, mida summutada, võib olla väga erinev. Näiteks lennureisil on taustamüra väga vali ja ühtlane. Kontoris aga on üldine müratase oluliselt madalam, kuid pidevalt muutuv. Näiteks võib taustal mängida raadio, omavahel rääkida kolleegid või heliseda telefon.

Ühtlase taustamüra summutamisega saavad hästi hakkama nii Bose kui ka Parroti klapid. Veidi ekstreemsemates tingimustes tulevad aga välja klappide erinevused. Kuna Bose klappide heliisolatsiooniks on kasutatud paremaid materjale, tuleb just suure müraga keskkonnas (näiteks rongis või lennukis) erinevus selgelt esile.

Tähelepanu!

Pidage meeles, et mürasummutus võib kaasa tuua ka ohtlikke olukordi. Näiteks linnatänaval liigeldes tuleb ohutuse huvides aktiivne mürasummutus kindlasti välja lülitada.

Müra summutamiseks on vaja kvaliteetseid materjale ja lisaenergiat. Just seepärast on mõlemad klapid veidi suuremad ja raskemad – nende sisse peab mahtuma kas aku või patarei. Just Parroti puhul hakkas pikema kasutamise korral klappide suur kaal häirima.

Kokkuvõte

Kahenädalase kasutamise käigus said minu lemmikuks Bose klapid. Parrotil on küljes lihtsalt liiga palju kellasid ja vilesid, mis on küll tootele lisatud parimate kavatsustega, aga teevad kasutamise keerukaks. Bose klapid seevastu töötasid laitmatult, olid kerged ja mugavad nii kontoris kui ka lennureisil.

 

Kommentaarid