Inglise ning ameerika teadlased on kindlaks teinud, et su mobiiltelefonil elutseb rohkem baktereid kui WC prill-laual. Foto: Scanpix

Kevad on aeg, kui igas korralikus majapidamises viiakse läbi kevadpuhastus. Aga piirduma ei peaks vaid akende ja põrandate, pottide ja pannidega, vaid tasub vaadata ka oma taskusse. Täpsemalt siis oma mobiiltelefoni.

Inglise ja ameerika teadlased on kindlaks teinud, et su mobiiltelefonil elutseb rohkem baktereid kui WC prill-laual. Kole lugu, aga enamasti me sellele ei mõtle. Õnneks pole telefoni puhastamine kosmoseteadus, kuid ka siin on oma nipid ja trikid, mida tasub silmas pidada.

Kui tihti?

Esimese asjana võiks mõelda puhastustsükli tihedusele. Mikroobide ja lihtsalt mustusega efektiivseks võitlemiseks jääb päris kindlasti vaid ühest korrast aastas väheks. Sõltumata kasutaja tööst ja elukommetest. Ideaalis võiks bakteritega võidelda näiteks korra nädalas, tavapärasest mustusest võib aga telefoni vabastada vastavalt olukorrale. Need, kes näiteks näppudega söövad, võiksid seda teha märgatavalt tihemini kui nuga ja kahvlit kasutavad kontoriametnikud. Kindlasti tasub telefonile viisakam ilme anda enne iga tähtsamat kohtumist. Olgu see siis tööalane või romantiline, räpane telefon kasutajast head ja usaldusväärset muljet ei jäta.

Millega?

Nutitelefonide uhkete ekraanide puhastamisel tasub ahvatlusest hoolimata vältida ammoniaaki sisaldavaid aknapesuvahendeid, mis pikemas perspektiivis mõjuvad ekraanile halvasti. Nende asemel on saadaval laias valikus erinevaid vedelikke, mis on mõeldud arvutiekraanide puhastamiseks. Sellised alkoholi sisaldavad vedelikud sobivad suurepäraselt nii telefoniekraani puhastamiseks kui ka telefoni üldiseks desinfitseerimiseks. Samas ei pea leppima poes saadaval olevate puhastusvahenditega, vaid neid võib ka ise valmis tempida. Piisab, kui on käepärast piisavalt isopropüülalkoholi ning puhast vett, mida tuleb segada vahekorras 3/5 vett ja 2/5 alkoholi.

Telefoni puhastamisel tasub vältida paberit (isegi niisket), milles sisalduvad kiud võivad telefoniekraani siiski kriipida.

Selle asemel tuleks eelistada mikrofiiberkangast lapikest, mida võib saada nii tehnika- kui ka optikapoodidest.
Telefoni ühendusportide ja kõlarite puhastamiseks tuleb kasutada balloonides müüdavat suruõhku, igasuguste orkide ja orade kasutamisel tuleb ilmutada äärmist ettevaatust, et õrnu ja hinnalisi detaile mitte kahjustada.
Juhul kui sa eelistad bakterite hävitamiseks midagi sama kõrgtehnoloogilist nagu su telefon, nuhvel või tahvel, tasub vaadata ultraviolettvalgust kasutavate seadmete poole, nagu näiteks see SIIN. Ka neid seadmeid on saadaval suures valikus ning erinevate lisavõimalustega, nagu näiteks telefoni desinfitseerimisega samaaegne laadimine.

Kuidas?

See on ilmselt kõige lihtsam punkt, kus tasub tähele panna ühte ja kõige olulisemat: puhastades telefoni või tahvlit puhastusvedeliku ja lapiga, ei maksa kunagi pihustada vedelikku seadmele, vaid ainult lapile. Igasugused vedelikud on targem eemale hoida isegi veekindlatest seadmetest.

Telefoni sisehügieen!

Kui juba telefoni puhastamiseks on läinud, siis vähemalt korra aastas tasub tähelepanu pöörata ka seadmes pesitsevatele rakendustele. Kui su ekraan on erinevate rakenduste ikoonidest ummistunud ning vajaliku leidmine on tüütu ja aeganõudev, siis võib ka siin ette võtta väikese koristustöö. Algatuseks võiksid eemaldada oma telefonist rakendused, mida sa viimase poole aasta jooksul kasutanud pole, sest suure tõenäosusega ei tee sa seda ka edaspidi. Kui aga rakendusi on ikka liiga palju, siis võiks need tõsta vastavalt oma funktsioonidele eraldi kaustadesse. Häbiga pean tunnistama, et algusaegadel oli mul üle kümne ekraanitäie ikoone ning sealt vajaliku otsimine oli tõepoolest tüütu ja piinarikas protsess.

Kokkuvõtteks

Et kordamine on tarkuse ema, siis võtame veel lühidalt kokku, mida telefoni puhastamisel oluliseks pidada.

• Väldi ammoniaaki sisaldavaid aknapesuvahendeid
• Väldi paberiga puhastamist
• Kasuta puhastamiseks mikrofiiberkangast
• Kõlarite ja portide puhastamiseks sobib suruõhk
• Desinfitseeri vähemalt korra nädalas
• Tähtsatele kohtumistele mine puhta telefoniga

Kena kevadist suurpuhastust soovides!

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid