mobiil-idNeed, kes Mobiil-ID teenust juba kasutavad, teavad, et Mobiil-ID on väga mugav ja vajalik teenus. Enamik Mobiil-ID kasutajaid ei kujutaks ilma selle teenuseta oma igapäevaelu enam ettegi. Täna aga kirjutan lähemalt sellest, millised on need plussid, miks Mobiil-ID-d võiks proovida ja mida selleks tegema peab, et Mobiil-ID-d kasutama saaks hakata?

Mis on Mobiil-ID?

Mobiil-ID on tavalisel ID-kaardil põhinev digitaalne isikutunnistus, millega on hea, mugav, lihtne ja kiire tuvastada oma isikut elektrooniliselt, siseneda e-keskkondadesse ja anda digiallkirja nii Eestis kui ka välismaal. Lihtsustatult on Mobiil-ID justkui ID-kaart, mis asub Sinu telefonis või nutiseadmes ja on Sinuga igal pool kaasas.

Ainus erinevus – kui on vaja oma isikut tõestada, ei pea sa hakkama seda oma nutiseadmest välja võtma ja näitama. Piisab kui tead ja trükid oma telefoni või tahvelarvutisse vastavalt vajadusele oma Mobiil ID PIN1 ja PIN2 koodi.

Milleks kasutada Mobiil-ID teenust?

1. Mobiil-ID abil saad digiallkirjastada dokumente ja tõendada oma isikut.

2. Saad mugavalt siseneda erinevatesse veebikeskkondadesse, riigiasutuste e-teenustesse ning isegi mobiilirakendustesse (pankade iseteenindused, pangarakendused, DigiDoc rakendus).

Kõige igapäevasem kasutus ongi enamasti ülekannete tegemine netipangas ja vajadusel dokumentide kinnitamine digiallkirjaga. Pangaülekandeid saad mugavalt teha ka oma nutitelefoni või tahvelarvuti pangarakenduses. Mobiil-ID kasutamise võimalus on ülimalt oluline tahvelarvuti kasutajatele, sest sinna külge tavalist ID-kaardilugejat ühendada ei saa. Mobiil-ID abil saab tahvelarvuti peaaegu võrdseks töövahendiks tavaarvutiga.

m-id ekool login

ARK, Maksuamet, pangad, digiallkirjastatud dokumendid

Väheoluline ei ole mugav ja turvaline sisenemine eri ettevõtete iseteenindustesse. Ajakirjanduses on räägitud Paberivaba ARK-ist ja vähemalt kord aastas läheb meil vaja e-maksuametit. Tean ise mitut lapsevanemat, kes on Mobiil-ID-ga liitunud just seepärast, et oleks mugavam siseneda eKooli.

Ka eesti.ee ja DigiDoc portaal võivad mingil hetkel olla igale tavakodanikule vajalikud. Isegi elektrooniliselt hääletada saab Mobiil-ID-ga, lihtsalt Mobiil-ID SIM-kaart peab olema väljastatud peale 01.02.2011. Need olid vaid mõned võimalikud kasutuskohad. Vaata pikemat nimekirja, kus Mobiil-ID-d kasutada saab!

Mida võidad, kui hakkad Mobiil-ID teenust kasutama?

1. Liikumisvabadus.

Ei ole vahet, kas oled pealinna korteris või Abruka saarel. Kui Sul telefon on kaasas, saad kasutada Mobiil-ID-d. Paljud ei tea, aga Mobiil-ID töötab ka välismaal. Tänu Mobiil-ID-le on võimalik dokumente digiallkirjastada kohe otse nutiseadmes ja arvutit avama ei pea.

mobiil-id

2. Lihtsus ja mugavus.

Selgeks tuleb õppida vaid PIN1 ja PIN2 koodid. Need antakse Sulle peale teenuse tellimist koos uue SIM-kaardiga. Kasutamine on mugav, sest ei ole vaja eraldi kaasas kanda ID kaardi lugejat ja ID kaarti.

3. Turvalisus.

Kui kasutad võõrast või vähesel määral turvatud arvutit (avalikud internetipunktid, arvutid mis võivad olla nakatunud mõne viirusega), siis Mobiil-ID-d kasutades ei ole pahavaral võimalik Sinu tuvastamiseks kasutatavaid paroole salvestada. Andmevahetus mobiiltelefoni ja veebikeskkonna vahel toimub mööda turvalist krüpteeritud ühendust.

Mida vajad Mobiil-ID-d kasutamiseks?

Mobiil-ID SIM-kaart töötab mobiiltelefonis, nutitelefonis ja tahvelarvutis. Mobiil-ID kasutamiseks väljastatakse spetsiaalne Mobiil-ID toega SIM-kaart ja PIN-koodid.

Mobiil-ID tellimiseks vajad isikutunnistust või elamisloakaarti. Liituda saad ka passi esitamisel, kui on kasutuses on kehtiv Digi-ID. Selleks, et Mobiil-ID-d saaks hakata kasutama, tuleb see aktiveerida.

Kuidas Mobiil-ID aktiveerida?

Aktiveerimine on lihtne ja loogiline. Seda saad teha Politsei kodulehel kehtiva ID-kaardi või Digi-ID-ga siis, kui oled oma mobiilioperaatori juures juba Mobiil-ID teenuse tellinud. Enne aktiveerimist sisesta ID-kaart kaardilugejasse. Seejärel saad www.politsei.ee avalehelt klikkida Mobiil-ID viitel.

politsei login m-id

Edasi on lihtne – sammhaaval küsitakse Sinult üle, kas kõik andmed Sinu kohta on õiged. Korraks on vaja teada ID-kaardi PIN1 ja veidi hiljem PIN2 koodi. Seejärel tuleb mõni minut oodata ja Mobiil-ID teenus ongi aktiveeritud ja kasutamisvalmis.

m-id taotlemine

Millised on Mobiil-ID kasutusvõimalused?

Kasutamise loogika on eri tegevuste korral sama. Toon ühe näite kasutamisest koos piltidega.

1. Juhul, kui mul ei ole ID-kaarti kaasas, aga soovin siseneda Elioni iseteenindusse, lähen Elioni kodulehele ja vajutan „Sisene“ nupul:

elion sisselogimine m-id
2. Trükin Mobiil-ID kasti oma mobiilinumbri ja vajutan uuesti nupul “Sisene“:

sisenemine e-keskkonda m-id

3. Nüüd kuvab Elioni leht kontrollkoodi. Antud juhul on see 5762, kuid see on iga kord erinev:

m-id kontrollkood

4. Mõne hetke pärast kuvatakse telefoni ekraanil teavitust, et olen alustanud Mobiil-ID kasutamist:

m-id kasutamise teavitus

5. Nõustudes, vajutan „Accept“:

m-id accept

Järgmisena kuvatakse kontrollkoodi ja infot selle kohta, millega päring on seotud. Praegusel juhul on selleks “Elion web“ ja „Elion“. Kontrollkood peab olema sama, mis oli kuvatud sisselogimislehel. Kui kontrollkood ühtib, vajutan oma telefoni ekraanil „Accept“ nupul.

m-id pin1

6. Sisestan oma Mobiil-ID PIN1 koodi ja vajutan nupul „Send“. Telefoni ekraanile ilmub järgnev teavitus, et minu sõnum on saadetud:

m-id sõnum saadetud

7. Mõne hetke pärast näen, et Elioni leht on juba alustanud minu sisenemisega:

sisenemine pärast logimist

ja nii olengi jõudnud sinna, kuhu tahtsin jõuda. Kogu toiming võttis aega umbes 30 sekundit.

Netipanga puhul ja ka mujal, kus sooritatakse mingi kõrgema taseme turvalisusega seotud tehing, nagu ülekande kinnitamine või näiteks digiallkirja andmine, küsitakse alati ka Mobiil-ID PIN2 koodi.

Erinevatel telefonidel võivad ekraaniteavitused olla erineva teksti ja kujundusega. Enamik telefone toetab ka eestikeelseid teavitusi. Mõningate Android telefonide puhul tuleb Mobiil-ID ladusaks toimimiseks enne kasutamise alustamist võtta telefonilt maha ekraanilukk. See on pigem erandiks, aga siiski hea teada.

Vaata Mobiil-ID kasutamise näidisvideot!

Mida võiks teada PIN ja PUK koodidest?

Koos uue Mobiil-ID SIM-kaardiga saad endale Mobiil-ID teenuse tööks vajalikud PIN1-, PIN2- ja PUK-koodid. Nende kasutamise loogika on sama nagu ID-kaardil. Esmalt küsitakse isiku tõendamiseks PIN1, hiljem digiallkirja kinnituseks PIN2 koodi. Kui siestad PIN-koode mitu korda valesti, siis lähevad need lukku.

Lukustunud PIN-koodid saad PUK-koodi abil uuesti avada. Kust seda teha saab? Vastav menüü ilmub telefoni menüüsse peale Mobiil-ID SIM-kaardi sisestamist automaatselt. Kui sisestad PUK koodi kolm korda valesti, siis seda enam uuesti avada ei saa ning tuleb tellida Mobiil-ID uuesti koos uute PIN ja PUK koodidega.

Palju Mobiil-ID teenus maksab?

Mobiil-ID kasutamise hinnakiri on mobiilioperaatoritel erinev. EMT tasub 2014. aasta lõpuni Mobiil-ID-ga liitumise riigilõivu 7 € kliendi eest, seega on praegu liitumine tasuta. Teenuse enda kuutasu on igakuiselt EMT-s 1 €. Kui number on eraisiku nimel, tuleb ka teenustasu samale arvele. Firmanumbri kasutajad saavad firma nõusolekul lisada Mobiil-ID kuutasu oma numbri firma arvele.

Mobiil-ID ja dokumentide digiallkirjastamine?

Digiallkirja saad Mobiil-ID abil tavaarvutis lisada sarnaselt ID-kaardiga. Selleks peaks arvutisse olema paigaldatud ID-kaardi tarkvara. Selle saad alla laadida siit. Allkirjastamise viisiks peaks valima lihtsalt Mobiil-ID. Ülejäänu on juba sarnane ID-kaadiga digiallkirjastamisele.

m-id digiallkirjastamine

Nutiseadmes saad digitaalselt avada ja allkirjastada dokumente Mobiil-ID abil vastava rakendusega. Rakenduse nimeks on DigiDoc ja see on tasuta kõigile kolmele mobiilsele operatsioonisüsteemile (Windows, Android ja iOS). Rakenduse saad alla laadida oma nutiseadme rakenduste poest.

digidoc

Enne kui otsustad Mobiil-ID teenust ise proovida pean siiski korraks hoiatama ka. Kui korra päriselt teenust proovid ja kasutama hakkad, siis sellest on hiljem raske loobuda! Ise kogedes on Mobiil-ID kasutusmugavus ja lihtsus suurepärased ja seepärast ei teki tahtmistki ID-kaardi lugejat sahtlipõhjast välja otsida 🙂

Varasemad Digitarga lood Mobiil-ID kohta

 • https://www.digitark.ee/id-kaart-ja-mobiil-id-on-turvalised-ja-lihtsad-kasutada/
 • https://www.digitark.ee/milleks-id-kaarti-ja-mobiil-id-d-eestis-kasutada-saab/
 • https://www.digitark.ee/mis-teeb-id-kaardi-ja-mobiil-id-koige-turvalisemaks-isikutuvastuse-viisid/
 • https://www.digitark.ee/meeldetuletus-kuidas-osaleda-e-valimistel/

Kasutatud allikad

 • http://www.id.ee/index.php?id=30389
 • http://mobiil.id.ee/mis-on-mobiil-id/
 • https://www.politsei.ee/et/teenused/isikut-toendavad-dokumendid/mobiil-id/
 • https://www.emt.ee/pakkumised/mobiil-id
 • https://www.elisa.ee/et/Eraklient/tugiinfo/artikkel/160
 • http://mobiil.id.ee/kuidas-kasutada/
 • http://et.wikipedia.org/wiki/Mobiil-ID
 • http://demo.digidoc.ee/sign_sample/
 • https://www.emt.ee/era/teenused/mobiil-id#open-4077133-tab-2
 • https://www.elisa.ee/et/Eraklient/mobiilikoned/363/Mobiil-ID
 • http://www.just.ee/39012
 • https://www.valimised.ee/juhis
ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid