SIM-kaart on mobiilioperaatorile kuuluv ja kliendi valduses olev klienti tuvastav ning mobiilsideteenuse kasutamiseks vajalik kiipkaart.

Kaasaegsed SIM-kaardid on multifunktsionaalsed ja sobituvad kõikidesse müüdavatesse telefonidesse.
Kaasaegsed SIM-kaardid on multifunktsionaalsed ja sobituvad kõikidesse müüdavatesse telefonidesse.

Sarnaselt kogu muu elektroonikaga on ka SIM-kaardid aja jooksul muutunud ning seda nii oma tehniliste omaduste, kuid eelkõige just suuruse osas. Kui telefone tuli veel sanga abil kaasas kanda ning nad naljalt taskusse ei mahtunud, kasutati neis täismõõtmetes SIM-kaarte, mis on võrreldavad pangakaardi suurusega. Niipea, kui telefonid muutusid pisemaks, sai selgeks, et nii suur kaart ei mahu enam kuidagi seadme korpusesse ära ja kasutusele võeti mini-SIM formaat ehk tavaline SIM (25 x 15 mm), mis on tänaselgi päeval kõige levinum kasutusel olev SIM-kaardi tüüp.

Seoses vajadusega mahutada telefoni veelgi enam nutikaid funktsioone, kippus ka mini-SIM liiga suureks muutuma ning seetõttu võeti kasutusele mikro-SIM kaardi formaat (15 x 12 mm), mis on praegu müüdavates seadmetes kõige levinumalt kasutatav SIM-kaardi tüüp.

Möödus vaid mõni aasta ning osad telefonitootjaid soovisid SIM-kaardi kokku surumisega veelgi äärmuslikumaks minna ning kasutusele võeti nano-SIM(12,3 x 8,8 mm).

Erinevas suuruses SIM-kaartide maailmas orienteerumiseks on levinud hübriidlahendused ehk kombi-SIM-id, kus on samast ümbrisest võimalik välja murda erinevas suuruses SIM-kaart ja seda vastavalt konkreetses seadmes kasutamiseks ette nähtud formaadile.

EMT-s liitumislepingut sõlmides ulatatakse lepinguga kaasa kombi SIM-kaart, milles on täissuuruses ümbrises ühendatud tava-SIM ja mikro-SIM kaart.

Tulenevalt erinevatest SIM-kaardi suurustest, võib uut seadet kasutusele võttes osutuda vajalikuks SIM-kaardi vahetus. Seadmes kasutatava SIM-kaardi suurus on enamasti toodud seadme kasutusjuhendis ning seadme tootja kodulehel ning samuti EMT e-poes seadme omaduste all.

Juhul, kui mingil põhjusel ei õnnestu teada saada, mis suuruses SIM-kaart seadmesse sobib ja liitumisel anti kaasa kombi-SIM, siis tasuks ettevaatlikult katsetades suurest ümbrisest esmalt välja murda suurem kaart (ehk tavasuuruses SIM-kaart) ja kui see seadme SIM-kaardi pesasse ei mahu, alles siis murda temast omakorda välja väiksemas formaadis kaart (ehk mikro-SIM).

Kui vana seadme uue vastu vahetamine toob endaga kaasa SIM-kaardi vahetuse, siis vana telefoni SIM-kaardilt kõigi telefoniraamatu kontaktkirjete salvestamiseks uuele SIM-kaardile saad abi paluda kõikidest EMT ja Elioni esindustest. Peale SIM-kaardi vahetust või uue lepingu sõlmimise järel hakkab uus SIM-kaart reeglina tööle 15 minuti jooksul ning SIM-kaardi vahetuse korral lakkab samal ajal vana SIM-kaart võrguteenuste kasutamise mõistes toimimast, kuid SIM-kaardile salvestatud kontaktandmetele ja sõnumitele saab ka tulevikus ligi.

Ka SIM-kaardid on aja jooksul nutikamaks muutunud ning lisaks telefoniraamatus olevate mälukohtade arvu ja talletatavate sõnumite suurenemisele leiavad SIM-kaartidel kasutust erinevad infomenüüd või erinevad keerukamad lahendused, nagu näiteks personaalse digitaalse isikutunnistusena kasutatav Mobiil-ID.

Sarnaselt igale elektroonilisele seadmele ei ole ka SIM-kaardi eluiga igavene ja seetõttu tasub telefoniraamatu kontakte lisaks SIM-kaardile hoida ka telefonimälus või kopeerida need pilveteenusesse või arvutisse. Lisaks võiks mõelda iga paari aasta järel SIM-kaardi vahetamisele uue vastu.

Autor: Tanel Peep – Tehnilise teeninduse juht

ehk Rainu, Digitarga pere pesamuna soetas oma esimese 465 Microlinki arvuti siis, kui oli alles 15 ja Eestis laiatarbe personaalarvutitest veel vaid unistati – alles esimesed katsejänesed suutsid ja soovisid sellise koletisega nagu koduarvuti toona tegeleda. Ei läinud aga aastatki, kui Rainu leidis üles ka telefoniliini ja ühendas arvuti dial-up-ühendusega algelisse internetti. Nii see digitarklus hoo sisse sai, aga õpib ja katsetab ta läbi argikogemuste ja töö digitarkusi muidugi senini.

Kommentaarid