rsslogo.pngTänaseks on ilmselt iga vähegi internetis ringi hulkunud kodanik teadlik, et eksisteerib selline nähtus nagu RSS. Tõsi, räägitakse, et on olemas, aga tegelikult väga ikka ei kasutata. Või kasutatakse vähe. Proovingi siinkohal anda ülevaate, mis  asi see RSS on, kuidas ta töötab ja mida head temaga teha saab.

RSS (Really Simple Syndication) on tehnoloogia, mis võimaldab saada värsked uudised, blogisissekanded ja pildid vahetult peale nende avaldamist algallikast otse Sinu arvutisse või veebipõhisesse RSS-lugejasse.

Milleks RSS vajalik on?
rssfeeded.jpgTegelikult on päris mõnus ju internetis ringi surfata ja oma lemmiklehtedel aega viita. Samas  seab aeg omad piirangud ja tihti on vaja saada teemadest ja uudistest kiire ülevaade. Siin tulebki appi RSS, mis toob värsked uudised vahetult peale nende sündi otse Sinu RSS-lugejasse.

Peale seda kui hakkasin RSS-i kasutama, olen päris palju aega säästnud. Eriti hea on RSS just blogide puhul, sest säästab sind igapäevasest veebilinkide klikkimisest ja otsinguribade kerimisest. Tavaliselt alustangi hommikut oma meilide ja RSS voogude lainetel.

Miks ei võiks need teavitused meilli peale tulla?
Kui aus olla, siis veebis toimuvatest uuendustest teavitamine oligi algselt meilidega lahendatud. Aga kujutame nüüd ette, et Sa soovid saada teateid näiteks 200 veebilehe uuenduste kohta  – tuleks luua järgjekordne kaustade ja reeglite süsteem. Kui kogu see materjal tuleks igal hommikul oma töö või erameilidest lahti harutada, siis võiks lausa halliks minna. Lisaks eksisteerib ka võimalus, et meilile tulnud teavitused lähevad spämmifiltri tõttu musta auku.

RSS-i hea külg ongi see, et lisaks teadete kohaletoimetamisele saavad need ka organiseeritud.

Kuidas RSS töötab?
rss-feedreader.jpgSiin on vastutus pandud veebikeskonna loojale, kes peaks huvilistele pakkuma RSS-standardil söödavat uudistevoogu. See tähendab seda, et veebikeskonnal on spetsiaalne RSS-aadress, mille taga peituvad viimased uuendused ja mis on söödav spetsiaalsetele RSS-lugejatele.

Sellist RSS-voogu kutsutakse inglise keeles RSS Feed või RSS Channel ja RSS-lugejat, mis käib Sinu poolt määratud intervalliga seda voogu kontrollimas, kutsutakse RSS aggregator või lihtasalt RSS Reader.

Sellise RSS-voo lisamine oma veebikeskkonnale on tänapäeval imelihtsaks tehtud. Tavaliselt on blogimootoris või veebikeskonna haldusliidesesse juba sisse ehitatud RSS-tehnoloogia viimaste uudiste ja kommentaaride jagamiseks.

Millist infot RSS pakub?
RSS-voog koosneb kõige elementaarsemast, mida Sul vaja, et ennast uudistega kurssi viia.
1. Esimesel tasemel kuvatakse RSS-lugeja poolt viimaste uudiste pealkirjad.
2) Teisel tasemel kuvatakse kokkuvõte või sissejuhatus koos pildiga. Tavaliselt on nähtav ka kogu artikkel ja alati on RSS-uudisega kaasas uudise veebilink, et saaksid soovi korral minna Sinule tuntud veebikeskkonda uudist lugema ja nautima.

Samas piisab tihti RSS-lugejas pealkirjadele pilgu heitmisest, et saada selgeks, kas on mõtet edasi lugeda või mitte – jällegi ajavõit. Järgmises postituses räägin täpsemalt, millised on erinevad RSS-lugejad ning millised on nende erinevused.

Ajaveebide konkursi idee autor ja korraldaja. Mees, kes teab palju moodsatest interneti kaudu toimivatest suhtluskanalitest ja jagab neid teadmisi ka Digitargas. Tema teine lemmikteema on fotograafia ja kõik sellega seonduv. Oma igapäevatöös tegeleb Tõnis selliste oluliste asjadega nagu kodulehed, e-post ja veebimajutus.

Kommentaarid