Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

PDF ehk Portable Document Format (Teisaldatav Dokumendi Formaat) on digitaalses maailmas küllaltki levinud fail. Küll aga ei toeta iga arvuti seda dokumenti iseenesest mõistetavalt. Selleks vaatamegi täna üle, mis tuleb ette võtta, et saaksime luua ja vastu võtta PDF-faile.

Adobe PDF
AdobePDF dokumendiformaadi loojaks on tuntud firma nimega Adobe. Selle faili ajalugu ulatub tagasi 1993 aastasse, kusjuures avatud standardiks sai formaat alles 2008. Adobe andis välja ka tasuta programmi PDF dokumentide lugemiseks (failide loomine jäi tasuliseks) Acrobat Reader’i, mis tänaseks on Adobe Reader.

Milleks on PDF-i vaja?
PDF faili mõte on pakkuda teksti ja piltide üheseks formaadiks muutmist ja olla sõltumatu platvormist. See tähendab, et ei oma tähtsust, kas sa kasutad Windows’i, Linux’it või oled hoopis Mac’i fänn. PDF dokument on kasutatav kõikides keskkondades. Seda nii lugemise kui ka valmistamise mõttes.

Adobe PDFSeejuures on PDF-i heaks küljeks see, et enamasti ei ole seda formaati tagantjärgi enam võimalik muuta. Fail on kaitstud ja seda võiks võrrelda justkui pitseeritud kirjaga. See on ka põhjus, miks näiteks arveid saadetakse PDF formaadis.

Tasuta ja tasuline
Segaduste ärahoidmiseks, mis tasuta ja mis tasuline pool, tuleb kohe mainida, et PDF-i lugemisprogrammid on tasuta. Kõige levinum nende seast on, nagu eespool nimetatud, Adobe Reader. Äramainimist tasub ka Foxit Reader.

Hea ülevaate tasuta kasutatavatest PDF failide lugejatest saab siit!
Seejuures on kohe antud allalaadimislingid ja programmid on jaotatud operatsioonisüsteemide alusel. Kahjuks ei ole hetkel olemas ühtegi eestikeelset PDF-lugejat.

Seevastu raha küsitakse Adobe Professional programmi eest, mis mõeldud eelkõige keerulisemate ja täiuslikemate PDF failide loomiseks. Need failid saavad sisaldada erinevaid pilte, vorme arvutis täitmiseks, turvaelemente ja ette valmistatud dokumendimalle.

Dokumendist PDF-i loomine tasuta
Kõige sagedamini on enamasti vaja luua väga lihtsakoelist PDF dokumenti. Olgu selleks siis arve või miks mitte ka mõni digiallkirjastatud dokument. Selleks võib kõigepealt luua tavalise tekstidokumendi kas siis Microsoft Word’is või OpenOffice Writer’is ning siis salvestada see PDF formaati.

Seejuures paremas olukorras on OpenOffice’i kasutajad: nemad saavad ilma suurema kisa ja kärata oma dokumendi PDF-i salvestada: tuleb vaid valida Save As.. ning otsida vorm PDF. Seega on see võimalus programmis endas juba olemas.

Kehvemal positsioonil on järelikult Microsoft Office’i kasutajad ja neile mõeldes on pakutud välja päris mitmeid lahendusi: alates PDF faili “printimisest” kuni veebiteenusteni välja. Seejuures viimased on muutunud väga mugavaks.

www.word2pdf.comNö printimislahendus on saadaval siit
Pärast dokumendi valmimist tuleb “printeriks” valida Universal Document Converter, võtta lahti Properties (valikud)
Properties

ning valida nimekirjast PDF faili trükkimine.
Valik

Õnnestumise korral avatakse PDF dokument.

Veebiteenused
Hea uudis on see, et PDF-i saab Internetis liigutada mõlemas suunas: nii tavalisest tekstidokumendist PDF-i loomiseks kui ka vastupidi, PDF-i tekstidokumendiks tegemiseks.

Alustades PDF-i loomisest, siis www.doc2pdf.net pakub väga lihtsat ja primitiivset viisi selle toimingu läbi viimiseks. Tuleb vaid valida arvutist vajalik tekstidokument, klõpsa Convert document ja sulle avatakse pea koheselt PDF versioon. Viimane tuleb nüüd arvutisse salvestada.
www.doc2pdf.com

Kui keegi peab vajalikuks, siis on võimalik PDF formaat ka tagasi tekstidokumendiks muuta. Selles osas aitab hädast välja www.pdftoword.com, mis töötab samal viisil eelpool kirjeldatud teenusega.

Turvalisus
Viimasel ajal on palju räägitud PDF dokumendi ebaturvalisest olemusest. Soovitatakse Adobe Reader arvutist kustutada või vähemalt lülitada välja Javascript. Tinglikult võib viimast nimetada effekte lisavaks komponendiks.

Häda on selles, et ründajad on võtnud nõuks jõuda kasutajani läbi Adobe Reader’i. Programmi nõrkusi ära kasutades hõivatakse “kliendi” arvuti ja varastatakse andmeid. Ka teised PDF lugejad ei pruugi olla ohutud, kuid vähemalt ei ole need hetkel ründajate huviorbiidis.

Kui Adobe Reader’i kasutamine on vältimatu, lülita Javascript välja sel moel: vali Edit -> Preferences -> Javascripti vaheleht -> eemalda linnuke Enable Javascript’i eest. Ja mõistagi: kindlasti salvesta kõik uusimad uuendused, mis peaksid sinuni jõudma automaatselt.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid