NFC logoKüllap on tähelepanelikumad nutitelefoni kasutajad märganud, et juba mōnda aega on osadel uutel nutitelefonidel teiste omaduste seas välja toodud NFC tugi. NFC lühend tuleneb inglisekeelsest lühendist Near Field Communication ja see vōimaldab raadiosageduslikus lähiväljas (sagedusel 13.56MHz) toimivaid kontaktivabasid autentimis- ja makselahendusi.

Selleks, et selline raadioside oleks vōimalik, on telefoni sisse ehitatud spetsiaalne kiip. Erinevalt Bluetooth ühendusest, mis levib tavaliselt kuni 10 meetri kaugusele, on NFC lähivälja levimise kauguseks parimal juhul mōni sentimeeter. Lühike leviulatus on taotluslik. Tänu lähiväljale on NFC voolutarve väga väike ning ühendus turvaline.

Mida NFC toega nutiseade teha võimaldab?

NFC kasutusvaldkond on mitmekülgne, alustades NFC toega telefonides oleva info vahetusest lähiväljas ning lōpetades keerukamate turvaliste autoriseerimissüsteemidega, mis vōimaldavad kasutada pangateenuseid ja läbipääsusüsteeme.

Kui lihtsustada, siis saab NFC infovahetus toimuda kolmel eri viisil – seadmelt seadmele, seadme ja NFC märgise vahel, seadme ja makseterminali vahel. NFC abil saab vahetada visiitkaarte, jagada fotosid, avada mugavalt veebiaadresse, avada uksi, tasuda pileti eest, avada telefonis olevaid rakendusi, saata sōnumeid ning helistada määratud numbrile. Lisaks saad lugeda ja kirjutada NFC märgiseid ja palju muud.

Vaata videot NFC kasutusvõiamluste kohta!

Kuidas NFC toimib?

NFC märgised ehk tag-id kannavad infot, mida saab mugavalt NFC telefoniga kasutada. Tegemist on pisikese antenniga mälukiipidega, mille kuju, suurus ja otstarve on erinevad.

NFC tagid

Eestis müügilolevatest nutitelefonidest on NFC märgised kohe kaasas olnud osade Sony (vana nimega SonyEricsson) ja LG mudelitel. Neile saab telefoni omanik ise telefonis oleva spetsiaalse rakenduse abil kindlaks määrata kindla ülesande vōi tegevuse.

Näiteks saad määrata kindlaks, et edaspidi, kui telefon ühe kindla märgisega kokku puutub, aktiveerib telefon alati hääletu helinaprofiili. Sellise ülesandega märgise vōid asetada magamistuppa öökapile ning edaspidi ei pea sa telefoni hääletuks seadmiseks tegema muud, kui asetama telefoni hetkeks märgisele piisavalt lähedale.

Vaata videot MNFC märgiste kasutamise kohta.

Millised NFC-ga seotud teenused on lähiajal tulemas?

2013. aasta algus on eriline selle poolest, et varsti on NFC maailma lisandumas mugav turvaline pangateenus „Minu Rahakott“, mis vōimaldab poes maksta pangakaardi asemel NFC toega nutitelefoniga.

"Minu rahakott" teenus

Selline vōimalus avaneb peagi siinsamas Eestis, vastav pilootprojekt on hetkel katsetamise faasis. Pilootprojekti eesmärgiks on testida kontaktivaba virtuaalse pangakaardi loomist, mobiilse rakenduse turvanōudeid ja kasutajaliidest ning maksete edastamist kasutuseloleva infrastruktuuri vahendusel.

Teenus “Minu Rahakott” – mis see on ja millal saab kasutada?

Esitasin ise paar täpsustavad küsimust EMT eriprojektide osakonna juhatajale Kuno Peekile.

• Millises faasis on testimine ja millal saavad EMT kliendid “Minu Rahakoti” teenust kasutama hakata?

Uut teenust testitakse täna veel arenduskeskuse tingimustes. Kui uus turvaline SIM-kaart, telefon koos mobiilse rahakotiga, makseterminal ja teenust toetav maksevahenduse võrk saavutavad piloodi läbiviimiseks vajaliku valmiduse, testime lahendust piiratud hulga kaupmeeste ja testklientidega. Hinnanguliselt saab see toimuma aprillis-mais 2013.

Kui pilootprojekt õnnestub, siis mobiilse pangakaardi reaalne turuletoomine toimub 2014. aasta keskpaigas. See sõltub paljuski ka pankade ärilistest otsusest. Muude mobiilse rahakoti teenustega nagu kliendikaardid ja mobiilsed piletid saab põhimõtteliselt alustada varem.

Kuidas toimib pangakaart nutitelefonis?

• Teenuse jaoks on vaja NFC toega telefoni ja erilist uut SIM-kaarti. Kas teenust saavad tulevikus hakata kasutama ka need, kelle nutitelefon täna veel ei toeta NFC ühendust?

Jah, uute turvaliste NFC teenuste kasutamiseks on vaja NFC toega telefoni ja uut turvalist SIM-kaarti (SWP SIM card – Single Wire Protocol SIM card).

NFC funktsionaalsust ei saa “pilvest” telefoni alla laadida, see on tootjatehase poolt telefoni lisatav funktsionaalsus. Uue telefoni ostul võiksid kliendid sellega arvestada.

Silmas tuleks pidada veel ka seda, et osa NFC-telefone toetavad ainult lihtsaid teenuseid nagu näiteks NFC-märgiste lugemine ja kirjutamine, osa aga toetavad SIM-kaardi turvaelemendil põhinevaid teenuseid (nagu näiteks virtuaalne
pangakaart).

• Ajakirjanduses on ilmunud väide, et kuni 20 € suurust makset saab teha ilma PIN-koodita. Kas see on ühekordne vōi ööpäevane limiit?

Eesti pangad on täna aktsepteerinud oma mobiilse pangakaardi standardis lahenduse, kus alla 20€ makseid saab sooritada ilma PIN-koodita. Küll aga ei ole selliste tehingute arv lõpmatu – teatud algoritmi järgi tuleb kliendil vahetevahel ka alla 20€ maksete korral PIN-kood sisestada.

Samas on mobiilne rahakott sellise ülesehitusega, et klient saab turvalisuse huvides ka ise oma rahakotile igakordse PIN-i päringu aktiveerida. Lisaks võib m-rahakott olla kaitstud ka parooliga. Kõik need abinõud on tarvitusele võetud, et tagada kliendile ja tema “mobiilsele varale” maksimaalne turvalisus.

Kuidas “Minu Rahakott” teenus toimima hakkab?

1. Vajalikud on spetsiaalse SIM-kaardiga NFC toega telefon ja NFC toega makseterminal.

2. Telefoni peab olema paigaldatud „Minu Rahakott“ rakendus, kuhu on aktiveeritud kehtiv pangakaart.

3. Makse tegemiseks piisab kui asetada telefon korraks terminali vastu või umbes paari sentimeetri kaugusele.

4. Kui ostusumma on alla 20 €, siis kostub makseterminalist helisignaal ja makse sooritatakse. Kui makse on suurem kui 20 €, küsib telefon kindlasti PIN-koodi. Õige PIN-koodi korral makse sooritatakse.

NFC terminal

Virtuaalsesse rahakotti ka kliendikaardid

Selline toiming võtab väga vähe aega  ning on lihtne ja mugav. Lisaks on lootust, et pangakaartide kõrvale saab virtuaalsesse rahakotti paigutada ka mitmed tülikad kliendikaardid, mida seniajani on pidanud füüsilisel kujul kaasas kandma.

NFC makse sooritamiseks ei pea telefonis olema aktiivne netipakett, sest internetti telefonis ei kasutada. Pangaga suhtleb kaupmehe makseterminal.

Neile, kes plaanivad järgneva aasta, paari jooksul oma telefoni välja vahetada, soovitan tulevikuvõimalusi kaaludes ka NFC toe olemasolu kontrollida.

Loe lisainfot NFC kohta

NFC toega nutiseadmed

NFC EMT kodulehel

NFC World

NFC Forum

Visa ja Mastercard poolt heaks kiidetud telefonide nimekiri

Videosid Youtube’s NFC kasutamise võimalustest

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid