Mis on klaasi taga? Huawei lipulaev Mate 20 Pro

#huawei #huawei mate 20 #lipulaev #nutitelefon
6 min lugemine

Aastaks 2018 on nutitelefonide tootjad jõudnud seisu, millest edasi minna on väga keeruline. Keeruline selles mõttes, et nutitelefoni väline kuju on lõpuks vist valmis saanud: see on pealtvaates ümarate nurkade ja servadega must ristkülik. Keegi ei taha eristuda, keegi ei soovi olla omanäoline. Ka Mate 20 Pro näeb välja täiesti klassikaline – kahel pool klaas, keskel peenike alumiiniumraam. Ja aksessuaariks punast värvi ON/OFF nupp.

 

 

Vaatame klaasi alla

 

Kui väliselt eristuda ei julge või ei saa, sest siis ei ole sinu mudel trendikas, tuleb ette võtta sisemised muutused. Ja Huawei Mate 20 Prol on neid mitmeid. Üheks silmatorkavamaks muutuseks on sõrmejälje sensori kolimine otse ekraanile.

 


Tavapäraselt on sõrmejälje tuvastamiseks eraldi sensor. Enamjaolt telefoni tagaküljel või Sony moodi ON/OFF nupuga ühildatud. Nüüd piisab sõrme asetamisest ekraanile ja lukust lahti ta ongi! Mis omakorda seab kasutaja dilemma ette – millised sõrmed tuleb telefonile selgeks õpetada. Kõik taandub lõpuks ikka sellele, kummakäeline kasutaja telefoni vaates on. Hoides telefoni tavapäraselt vasakus käes, sobib mulle kõige paremini vasaku käe pöial: võtad telefoni kätte ja pöialt ekraanile surudes on ta automaagiliselt lukust lahti. Erinevalt konkurentidest peab Huawei puhul ekraanile väikest survet avaldama, sest muidu sõrmejälje lugeja korrektselt ei toimi. Kes näpu või pöidlaga ekraani surkida ei soovi, saab kasutada telefoni avamiseks infrapuna kaameraga näotuvastust. Huawei on panustanud mõlema lukuviisi arendamisse hulga aega ning ressurssi – telefoni avamine on ülikiire ja usaldusväärne.

 

Tehnika osakond

 

Huawei Mate 20 Pro klaasi alt leiab kaheksatuumase Kirin 980 protsessori ja graafika eest hoolitseva kümnetuumase Mali-G76 MP10. Vaadates erinevate testide tulemusi, jääb vaid nentida, et praegu on Kirin 780 Android-turul kõige kiirem toimetaja. Samas, GPU poole pealt jääb veidi tipust puudu, sest  Qualcommi kõige värskem Adreno 630 on suutlikum. Pikaajalisel video vaatamisel muutub tagapaneel mõnest kohast veidi soojemaks, kuid mitte kuumaks. Eks näita ka see 7 nm tehnoloogia plussi. Kui juba videovaatamisest jutt, siis 4200 mAh aku võimaldab filme vaadata üle 15 tunni jutti. Kiita saab telefoni aku ka tavapärasel kasutusel – Tallinna – Tartu – Tallinna teekond on laadimata läbitav ja seda ilma kasutamise piiranguteta – Waze näitab teed, meilid liiguvad ning päevaks jagus kõnesid ka üksjagu.

Uus superlaadija on suuteline laadima 40 W ehk siis 10V x 4A, mis lahti seletatult tähendab poole tunniga 70% ja tunniga 100%. Seda laadijat võib kasutada tavalaadijana teiste tootjate telefonide laadimiseks, sest olemas on ka tavapärane 5V kahe ampriga laadimine.

 

 

Aku menüüst leiab uuendusena juhtmevaba teiste seadmete laadimise, mis lubab Mate 20 Prod kasutada juhtmevaba akupangana. Samsung Watch laadima ei hakanud, kuid iPhone XR sai poole tunniga 40% pealt 55% peale. Pole paha, nagu ütleks üks tuntud poliitik.
Inimene harjub mugavustega, mida pakuvad näiteks Apple ja Sony, nii võiks ka Huawei lubada akule automaatse säästurežiimi, kui aku tase langeb alla 20%. Mates tuleb teavitus ja säästurežiimi aktiveerimiseks pead andma nõusoleku. Rohkem AI-d, paluks!

Huvitava lähenemise on Huawei valinud SIM-kaardi pesale. Võimalik on sisestada kaks tavapärast nano-SIM kaarti ja kasutada neid helistamiseks ja/või andmesideks. Võimalik on ka teine valik: ühes pesas SIM-kaart ja teise kaardipesasse saab lisada Nano Memory Cardi nimelise mälukaardi. Mõõtmetelt on see 45% väiksem kui tavapärane MicroSD, kuid murekohaks on praegu see, et ükski teine mälukaardi tootja ei paku veel NMC-tüüpi mälukaarte. Nüüd jääb üle vaid oodata, kas võetakse Huawei uus standard omaks või mitte.

Kui keegi lugejaist märkab ekraanitõmmistel VoWiFi ikooni, siis selgituseks nii palju, et Huawei Mate 20 Pro on praegu ainus nutitelefon, mis toetab mobiilikõnesid WiFi võrgus.

Ja sellest teenusest saavad abi need, kel hoovis küll korralik 4G ühendus, kuid tuppa see läbi maja seinte ja pakettakende ei jõua.

 

Kaamera osakond

 

Selles valdkonnas jätkub koostöö tuntud kaameratootjaga Leica. Kaameraid on endiselt kolm ja nüüd on kõik kolm varustatud värvisensoriga. Kadunud on monokroomne sensor, millest oli abi vähese valgusega oludes. Kuid võime tõdeda, et kolmikkaamera 40 MPix (lainurk, f/1.8 ava) + 20 MPix (ülilainurk, f/2.2 ava) + 8 MPix (teleobjektiiv, f/2.4 ava) koostöö on muutunud paremaks, mitte halvemaks. Põhikaamera jäädvustab algseadetes fotosid 10 MP resolutsiooniga, kuid seadetest saab käsitsi valida ka maksimaalse 40 MP.

 

 

 

Fookuskauguste erinevus teeb kolmikust korraliku 5-kordse suumiga kaamera ning nende juhtimiseks ekraanilt piisab vaid suumi valimisest – ülilainurk, vali suumi aste 0,6 x, lainurka valides on suumiks 1 x ja tele osas saab valida kahe suurenduse vahel 3 x (80 mm) ja 5 x (135 mm). Kui kolme esimese puhul on tegemist optilise suumiga ehk Huawei järgi kaamerate ümberlülitamisega, siis neljanda puhul on tegemist miksiga optilisest ja digitaalsest suumist. Kõike režiime toetab kiire ja toimekas Huawei tehisintellekt koos optilise pildistabilisaatoriga.

 

 

Heli osakond

 

SIM-kaardi pesa kolimisega USB-laadimisliidese kõrvale tuli leida uus asukoht alumisele kõlarile. Ning selle ülesandega tuli Huawei välja taas uuendusliku lähenemisega. Alumine kõlar on koha leidnud USB-liideses. Stereokõlarid teevad valju heli, mis kvaliteedilt on pigem väga hea kui suurepärane. Kuid vaid seniks, kuni ühendad laadimiskaabli – siis jääb helist alles vaid 50% ja see ei ole positiivne.

Heli osakonnast ootaks üht tehnoloogilist uuendust, mis muudaks Bluetooth-kõrvaklappide kasutamise rohkem kõrvasõbralikuks. Prooviks sai kasutatud nii JBL kui ka Lindy kõrvaklappe, mis näiteks Sony ja iPhone’i erinevate mudelitega on end juhtmevabalt õigustanud. Mate 20 Pro suudab edastada lõigatud heli, kus puudu on nii sügav bass kui ka kõrged toonid. Täpselt sama tulemuse annavad ka kahe erineva auto helisüsteemi katsetused, kui ühendus oli juhtmevaba. Ühendades samad kõrvaklapid aga juhtmega ja valides autos juhtmega AUX-sisendi, on helipilt palju laiem ja kõlalt paremini tasakaalus. Eks oma rolli mängib heliseadete piirang, mis võimaldab kasutada ja seadistada sisemist ekvalaiserit vaid juhtmega ühendustega.

 

 

Ostusoovitus

 

+ Kui soovid tipptelefoni ja ei taha selle eest maksta üle 1000 euro, siis Mate 20 Pro on väga õige ja mõistlik valik. Aku kestab pea kaks ööpäeva ja superlaadija suudab 15 minutiga juurde anda 30% mahtu. Väga hea kolmikkaamera koostöö ning juhtmetega kõrvaklappide heli.

– Veidi peab harjuma Huawei kasutajaliidesega ja rakenduste omapäradega. Samas saab Exchange’i kasutaja asendada algse kalendri ja meilirakenduse näiteks Microsoft Outlookiga.