Mis on Google Duplex ja miks see peaks mind huvitama?

#google #virtuaalne assistent

1.–10. maini toimunud Google’i arendajate konverents pakkus seekord palju rohkem kui pelgalt pilguheitu uude Android P operatsioonisüsteemi. Esimest korda näitas Google, mille kallal ta juba aastaid salaja on töötanud ning mida oskab teha oma meeletu andme- ja infokoguga.

 

Mis on Google Duplex?

 

Duplex on Google’i järjekordne samm meid igapäevaselt abistava tehisintellektil põhineva virtuaalse assistendi poole. Me kõik oleme tuttavad Android-telefonides pesitseva Google Now’ga, mis oskab meile öelda ilma, panna äratusi ja meeldetuletusi ning vajadusel isegi anekdoote rääkida. Duplex on aga täiesti teist masti olevus, sest erinevalt Google Now’st, saab see hakkama (või üsna pea hakkab saama) mitu korda keerukamate ülesannetega, olles seega palju enamat kui tore funktsioon, mis aitab meid asjadega, mida tegelikult võiksime teha ka ise. Saamaks aimu, millest ma räägin, soovitan kõigepealt läbi vaadata 2-minutilise video, kuidas Duplex juuksurisalongi helistab ja oma “omanikule” sinna vastuvõtuaja broneerib.

 

Miks see peaks mind huvitama?

 

Ma ei tea, kuidas on lood teistega, aga mina olen juba väiksest peale unistanud nii targast programmist (väiksena tegelikult pigem robotist), millega ma võiksin rääkida nagu teise inimesega, ilma et peaksin lauseid korrektselt vormistama ja neid ümber sõnastama selliselt, et see minust õigesti aru saaks. Ülaltoodud video põhjal tundub, et Duplex on kõike seda, millest ma alati mõelnud olen. Sisuliselt võidki varsti oma telefonile (ilmselt siis ainult Android-telefonile), kõige tavalisemas inimkeeles öelda: “Pane mulle homme lõunaks aeg juuksuri juurde” või “Broneeri rehvivahetus järgmise nädala neljapäeva õhtuks”, ning telefon võtab kätte ja teeb seda sinu eest. Selleks vaatab ta üle sinu kalendri, et miski ei kattuks, arvestab su asukohaga ning ajaga, mille istud ummikus (või siis paneb aja selliselt, et sa ei satukski ummikusse) ning lepib aja kokku puhtas inimkeeles.

See kõik on saavutatud tänu aastatepikkusele arendusele ning tohutule andme- ja infovaramule, mis Google’il meie kohta on salvestatud. Inimest imiteerivad programmid nagu Duplex, tekitavad muidugi terve hulga eetilisi küsimusi, nagu näiteks see, kas inimene või asutus, kes Duplexilt kõne saab, peaks teadma, et ta ei räägi mitte inimese, vaid programmiga. Kui Google selle ühel hetkel kasutajatele saadavaks teeb, järgnevad sellele tõenäoliselt pikad ja keerulised kohtusaagad, mille tulemusel tehisintellektiga programmide kasutamine mingil viisil kindlasti ära reguleeritakse.

Seniks aga kujutagem ette maailma, kus hommikul ärgates võid selili voodis olles tervitada oma isiklikku virtuaalset assistenti, mis ei pruugi töötada ainult sinu telefonis, vaid lisaks ka sinu arvutis, autos ja koduseinte sees. Assistent, mis teab sinu ajagraafikut, mäletab varasemaid vestlusi; kellele sa võidki öelda, et ta broneeriks sulle aja juuksurisse; kes saaks aru ja ütleks, kui kalendris hakkavad asjad kattuma; ning kes telliks sulle e-Selverist või Fresh-n-Go’st ära nädala toidu, sest sa ise liigud parasjagu sõbraga kohtuma ega jõua sellega tegeleda.

Loomulikult on selline maailm veel aastate kaugusel ja võib-olla isegi pisut hirmutav, sest nii tark programm peab sinust väga palju teadma, mis tähendab, et suures pildis omab üks hiigelettevõte väga personaalset informatsiooni sinust ja sinu elust. Kokkuvõttes taandubki kõik usaldusele ja selliste assistentide nutikus meie nõusolekule jagada oma personaalseid andmeid. Aga meeles tasub pidada, et tõeliselt tarka ja meile päriselt kasulikku tarkvara ei ole võimalik luua ilma sellele andmeid jagamata. Ka lihast ja luust assistent ei saa meile panna aega juuksurisse, kui ta ei tea meie kalendrit; tellida meile toitu, kui ta ei tea, mida me sööme; või soovitada, mida lapsele sünnipäevaks kinkida, kui ta ei tea, et meil üldse lapsed on või kui vanad nad on.

Millal Duplex meile kõigile kasutamiseks saadavaks tehakse, ei ole kahjuks praegu teada, kuid kindel on, et kui see ühel hetkel juhtub, siis oleme esimesed, kes seda põhjalikult testima asuvad. Kui tahad aga juba praegu Google’i tarkust oma elu lihtsustamiseks ära kasutada, pead leppima Google Now’ga, mis Duplexi kõrval küll kahvatub, kuid on siiski nutikam kui iPhone’is elav Siri.

 

 

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid