Mis on domeen ja kuidas seda saada?

#domeenid
3 min lugemine

Tänasel päeval leidub internetis lugematul arvul erinevaid veebilehti. Väga erinev on ka nende sisu ja eesmärk, kuid üks mis neid kõiki ühendab, on aadressi ehk domeeni olemasolu. See tähendab, et lehekülje külastamiseks peab sellel olema aadress. Näiteks www.telia.ee või www.neti.ee.

Seega on domeen lihtsustatult veebilehe aadress.

 

Kuidas domeeni saada?

 

Domeen ei pea tingimata kuuluma ettevõttele, vaid seda võib omada igaüks. Esimese asjana tuleb aga domeeni soovijal välja uurida kas tema poolt endale tahetud domeeni nimi on ikka vaba. Seda saab väga lihtsalt vastava teenusepakkuja lehelt kontrollida. Näiteks Telia sellekohane leht asub siin. Kui otsingutulemus annab tulemuseks info, et domeen on vaba, saab järgmise sammuna siirdudagi domeeni endale soetamise juurde.

 

 

Pea silmas domeeni aadressi lõppu

 

Eelnevalt tasub aga tähele panna ka domeeni lõpus olevaid tähiseid, mis viitavad reeglina riikidele või pakutavale sisule. Näiteks .ee tähendab tavaliselt Eesti domeeni, .ru aga Venemaa oma. Samas on siin ka erisusi ja Eestis olles ei pea tingimata .ee lõpulist valima. Keegi ei keela .com või ka .eu lõpuga domeeni soetamist ning kasutamist. Oluline on aga see, et registreerides enda nimele .ee lõpuga domeeni, ei mõjuta see kuidagi sama nimega .com, .ru jne. aadresse. Nii võib samasuguse nimega kuid erineva lõpuga veebileht pakkuda ka väga erinevat sisu. Näiteks www.zoo.eu viitab euroopa loomaaedadele, www.zoo.se aga Rootsis asuvale lemmikloomatoite müüvale ettevõttele.

 

Mis domeen maksab?

 

Kui sobiv nimi on olemas ja vaba, saab selle järgmise sammuna endale soetada. Selleks tuleb valida koht ehk teenusepakkuja, kelle juurest domeen osta. Tavaliselt pakuvad samad ettevõtted, mille kaudu saab domeenide saadavust kontrollida, vabu domeene ka müügiks. Telia lehe puhul tuleb soetamiseks jälgida vaid kuvatavaid juhiseid ning täita vajalikud väljad. Kui kõik on korras saab tasuda küsitud summa, mis on tegelikult vägagi mõistlik. Eesti ehk .ee lõpuga domeeni hind aastaks on ilma käibemaksuta 8,50 eurot, ning .eu lõpuga maksab kõigest 6,50 eurot.

 

 

Aasta möödudes tuleb domeeni omamise jätkamiseks sama summa uuesti tasuda või siis domeen kohe pikemaks ajaks soetada.

 

Domeen on olemas, mis edasi saab?

 

Kui kinnitus domeeni soetamise kohta on olemas, saab järgmise sammuna luua sobiva sisuga kodulehe. Seda võib ise teha, kasutades näiteks populaarset WordPressi platvormi või osta kodulehtede valmistajatelt see teenusena.

Võimalus on domeeni kasutada ka lihtsalt e-posti aadressi jaoks ja ilma koduleheta. Sellisel juhul kuulub domeen küll selle omanikule, kuid selle nimeline koduleht ei avane. Samas on ikkagi võimalik kasutada näiteks omanimelist e-posti aadressi. Eeldusel, et perekonnanimeline domeen oli vaba, saab see endale registreerides hakata kasutama e-posti aadressiga eesnimi@perekonnanimi.ee. Selleks tuleb samuti leida vastav teenus ehk e-post ilma kodulehe majutuseta ning see teenusepakkujalt tellida.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.