Suures plaanis on sülearvutite maailmas valitsev olukord lihtne. Müügil on erinevate tootjate Windowsi tarkvaraga seadmed ja neile täienduseks või pigem alternatiiviks, macOS-i kasutavad Apple masinad. Nii on see olnud juba aastakümneid ja kõik muud variandid on olnud pigem nišitooted ning jäänud entusiastide pärusmaaks.

 

Viimastel aastatel aga on üha jõulisemalt levima hakanud Chromebook-i nime kandvad ja soodsamasse hinnaklassi kuuluvad sülearvutid. Nendest räägitakse üha rohkem ja tänu koroonakriisile on siin-seal kuulda isegi selliseid jutte, et tootjad ei jõua neid nii palju valmistada, kui on ostusoove. Seetõttu vaatame meiegi pisut lähemalt, mis imeloomad need Chromebook-id siis on ja mida nendega teha saab.

 

Tarkvara

 

Kõige suurem erisus, võrreldes muude arvutitega, peitubki kasutatavas tarkvaras. Ehk Windowsi või macOS-i asemel leiame Chromebook-i seest hoopis Google Chrome OS nimelise operatsioonisüsteemi. Oma olemuselt on see aga, nagu nimigi viitab, tegelikult hoopis üks isemoodi versioon Google Chrome-i internetisirvikust.

 

Arvutit hoiab töös ja juhib kõiki funktsioone hoopis maskeeritud välimusega Google Chrome veebibrauser

 

Olgugi, et juurte poolest internetisirvik, on tarkvara välimus üsna sarnane traditsioonilistele arvutitele. Olemas on nii desktop ehk töölaud, vasakul all olev otsingu nupp, kui ka otseteed Gmaili, Google Docs failidele ja muudele põhiasjadele. Paremal on aga kiirseaded heli reguleerimiseks, WiFi jaoks jms. Seega ei teki kasutajal suurt võõristustunnet ja süsteemi tundmaõppimiseks ei kulu palju aega.

Lisaks aga on see näiteks windows-iga võrreldes äärmiselt „kerge“ ja vähenõudlik. See aga tähendab, et esiteks piisab ka tagasihoidlikumast raudvarast ning teiseks kestab aku väga pikalt.

 

Raudvara

 

Mis puudutab kasutatavat raudvara, siis siin on tegemist iga tootja enda äranägemise järgi kokku pandud komplektiga. Üldplaanis aga keskendutakse pigem sellele, et tulemus oleks soodne ning tänu vähenõudlikule tarkvarale on seda ka lihtne saavutada. Seega on välimuse ja materjalide poolest reeglina tegemist sarnase tulemusega nagu on masina tootnud ettevõtte soodsamad mudelid.

 

 

Võrreldes tavalise sülearvutiga, on Chromebookil aga sageli puuteekraan. See tähendab, et neid saab veel ka nii-öelda tagurdpidi keerata ehk kasutada neid tahvelarvutitena.

 

Kasutamine

 

Tänu juba mainitud puuteekaanile, ongi seade mõeldud kasutamiseks pigem selle abil ning välist hiirt ja klaviatuuri ei pea tingimata ühendama. Kindlasti jääb esmakordsele proovijale veel silma väga kiire käivitusaeg ning süsteemi üldine nobedus. Seda siis seetõttu, et arvutil ongi vähe asju, mida „käima tõmmata“. Lisaks asuvad veel paljud tarkvarajupid pilves ja on sünkroniseeritud kasutaja Google kontoga.

Samas aga on võimalik enamikke asju kasutada ka siis, kui internetti käepärast ei ole. Selleks tuleb need küll eelnevalt seadmesse alla laadida. Hea uudisena on kasutatavad ja toetatud ka Microsoft Office, ehk Wordi-i, Excel-i ja PowerPoint-i failid.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks võib seega öelda, et Chromebooki näol on tegemist sülearvutiga, mis on mõeldud lihtsamate toimingute tegemiseks. See on soodne, kiire ja tegelikult ka turvaline. Lisaks on andmed pidevalt pilve varundatud, seega ei lähe ka midagi kunagi kaotsi. Nii võib üsna kindlalt öelda, et tõenäoliselt hakkavad need seadmed õige pea ka Eestis rohkem levima ning jõuavad erinevate kaupluste lettidele.