Mis on audioraamatud ja milline on olnud nende areng?


1955_grundig_tk820_lintmagnetofon.jpgKaasaskantavate helimängijate kasvav populaarsus ning mobiiltelefonide kiire areng just meediamaastikul on vesi muusika- ja filmitöösturite, aga ka kirjastuste veskile. Tutvustan siin postituses, mis on üldse audioraamatud ja millistes formaatides neid välja on antud.

Iga aastaga võidab omale rohkem kuulajaskonda audioraamat, mille levikut on avardanud just mitmekordistunud allalaadimisvõimalused vastavatest veebikataloogidest, aga ka laenutamine veebipõhistest audioraamatukogudest. Audioraamatuks võib nimetada helikandjale salvestatud tekstikogumikku.

Audioraamatud kasutuses eri tööstusharudes
Internetist allalaetavate audioraamatute potentsiaali on oma toodete tutvustamisel avastamas ka muud tööstusharud, nagu näiteks autotootja BMW, mis on Põhja-Ameerikas loobumas klassikalisest printreklaamist ning üllitas selle asemel neli erinevat audiojutustust, kus muude tegelaskujude vahel astuvad esinduslikes rollides üles tehase autod.

Audioraamatute formaadid läbi ajaloo
Kui Thomas Alva Edison (1847–1931)  tegi 1877. aastal esimese helisalvestuse, siis esimesed audioraamatud anti välja alles 55 aastat hiljem, 1932. aastal samuti Ameerikas, Kongressi algatatud programmiga – „Täiskasvanud pimedate raamatuprojekt

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid