Eestis oleme harjunud, et ülikiire 4G võrk on praktiliselt igal pool, nii et vajaliku info leiab internetist ülehelikiirusel, meilid saavad siuh-säuh saadetud ning sotsiaalvõrgustikesse laaditavad meeleolupildid on hetkega sõpradeni jõudnud. Nii et kui välismaal lööb telefonil ette 3G, tundub ühendus talumatult aeglane ja piinarikas.

Miks ei anta mulle välismaal 4G-d?

EMT klient saab 4G teenuseid saab kasutada 29 riigis ja piirkonnas

Nimekirjas on enamik eestimaalaste levinumateks reisisihtkohtadeks olevaid Euroopa riike, lisaks USA, Kanada, Hiina, Jaapan, Venemaa, Puerto Rico ja Neitsisaared. Uue riigina lisandus äsja ka puhkuseveetjate seas ülipopulaarne Tai.

Riikide ja operaatorite nimekiri, kus saab 4G teenust kasutada:

 

Austria A1
T-Mobile
Belgia Mobistar
Proximus
Hiina China Mobile
Hispaania Xfera
Orange
Holland KPN
Horvaatia VIPnet
Itaalia TIM
Jaapan DOCOMO
Kanada Telus
Bell
Leedu Omnitel
Luxemburg Tango
Monaco Prantsusmaa Orange
Neitsisaared AT&T
Norra Netcom
Poola Orange
Prantsusmaa Orange
Puerto Rico ATjaT
Rootsi Telia
Rumeenia Orange
Saksamaa Telekom Deutschland
San Marino Itaalia TIM
Soome Sonera
Suurbritannia EE UK
Taani Telia
Tai TriNet
Ungari T-Mobile
USA AT&T
Vatikan Itaalia TIM
Venemaa Megafon

 

Ja muidugi pole see nimekiri lõplik, vaid täieneb pidevalt.

Kõikides riikides ja kõikide operaatorite võrkudes ei olegi veel 4G-d kasutusele võetud. Eesti on siin tõesti eesrindlik: EMT 4G võrk on meil olemas juba aastast 2010 (maailma kõige-kõige esimene 4G avati kõigest aasta varem ning olime 11. riik maailmas, kus 4G klientide kätte anti!) ning see katab tervelt 97% Eesti territooriumist. Mujal maailmas, eriti territoriaalselt suurtes riikides, pole pilt kaugeltki mitte nii hea.

EMT 4G leviala ulatus täieneb ja kvaliteet ning stabiilsus suureneb päev-päevalt.
EMT 4G leviala ulatus täieneb ja kvaliteet ning stabiilsus suureneb päev-päevalt.

Lisaks võib olla välismaal 4G kasutamise takistuseks ka operaatoritevahelise vastastikuse 4G-roaming’u ehk rändluslepingu puudumine. Ilma selleta ei saa aga ühe operaatori kliendid teise operaatori 4G võrku, isegi kui see on olemas ja isegi, kui selle operaatori 2G ja 3G võrke seal riigis kasutada saab.

Seepärast ongi Eesti Telekomis roaming‘u ehk rändlusega tegelevad spetsialistid pingutanud ja teinud ära suure töö, et avada 4G-rändlus võimalikult kiiresti võimalikult paljudes Eesti ränduritele olulistes kohtades.

Mida pean veel arvestama välismaal 4G-d kasutades?

Välismaal mobiilse interneti (ükskõik millise G) kasutamine ei lähe Eesti-sisese internetipaketi sisse. Välisriigis teenuse kasutamise eest tuleb maksta välisriigi operaatorile (sina maksad muidugi Eesti Telekomile nagu ikka, meie ise maksame välisoperaatorile edasi) ning konkreetses välisriigis kehtivate hindade alusel. Seepärast on see arvel tavaliselt internetipaketist eraldi reana ja eraldi summana.

Kui palju see maksab?

4G internetile kehtivad välismaal täpselt samad hinnad mis 3G või 2G internetile.

Ei pea kartma, et 4G piiri taga on hirmus kallis! Eesti Telekom on oma klientidele teinud soodsa, selge ja konkreetse interneti päevalae, mis hoiab kulud kontrolli all ka välismaal – hinnad algavad 2,94 eurost 100 MB eest ning pikemaajalise välismaal viibimise (või seal suuremamahulise internetikasutamise) korral saad valida ka kuutasulise paketi.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Kommentaarid