Milliste programmidega oma faile arhiveerida?


Failide varundamine on lihtne töö, kui me oskame selleks programmide kõiki võimalusi ära kasutada. Täna vaatamegi üle mõned programmid, mida kasutatakse failide arhiveerimiseks nii Windows XP’s kui ka Windows Vista’s

Digitargas on ennegi juttu olnud failide arhiveerimisest, näiteks Heigo teemal Millel säilitada ja transportida olulisi faile? ning Andri teemal Kuidas arvutis olevaid andmeid varundada? 

XP
XP Varundus ja taasteWindows XP-le operatsioonisüsteemiga kaasa antud varundaja võib leida vajutades Start-menüüd, edasi Accessories (tarvikud), System Tools (Süsteemiriistad) ja sealt valida Backup.

See programm kujutab endast Wizard’it (võlurit), millega saab samm-sammult edasi liikuda. Alguslehel antakse valida varunduse (backup) ja taaste (restore) vahel. Mõistagi ei saa viimast enne varunduse läbiviimist teha. 

Edasi tuleb valida failid või kaustad, mida te soovite varundada, siis valida andmekandja (CD, DVD, mälupulk, kõvaketas) ja kogu ülejäänud töö teeb programm sinu eest ära.

Taastamine
Failide taastamine käib sama programmi kaudu, esimesel lehel tuleb siiski valida korraldus Restore (taasta). See asendab või lisab uuesti kõik arhiivis olevad failid.

Vista
Vista varundus ja taasteVista varundusprogramm on juba veidi edasi arendatud. Selleni pääseb Start menüü, Accessories (Tarvikud), System tools (Süsteemiriistad) ja valida Backup and Restore Center (Varundus- ja taastekeskus). Juhul, kui sa oled käivitanud automaatse varundamise, siis ilmub selle asemel Backup status and configuration (Varundamise olek ja häälestus).

Selle programmiga on väga lihtne oma faile või kaustu kasvõi igapäevaselt arhiivi lisada ning seda tehakse automaatselt sinu poolt valitud ajal (automated backup).

Võimalik on arhiveerida ka kogu kõvaketas, mis võib kasulikuks osutada viimse rikki minekul (Complete PC backup). Mõistlik on valida automaatne varundamine oma põhilistest failidest ja teha seda näiteks kord nädalas. Varundatud failid on võimalik salvestada erinevatele andmekandjatele, mida arvuti parajasti kasutada saab (CD, DVD, väline kõvaketas).

Taaste toimub täpselt samamoodi nagu XP-s, valides programmi esimeselt lehelt Restore valiku.

Online varundamine
DriveHQOnline varundamine tähendab failide koopiate salvestamist otse Internetti. Põhimõtteliselt tasuta pakub sellist teenust DriveHQ.com, kuhu tuleb ennast registreerida. Arvutisse tuleb ka programm laadida, mis võimaldab oma arvutist turvaliselt faile saata Internetis asusse serverisse.

Sisuliselt puuduvad igasugused piirangud failide suuruse ja tüübi kohta, küll on aga piiratud Interneti serveris asuva kettaruumi maht – 1GB. Ainult tähtsamate dokumentide jaoks on see tegelikult piisav. Suuremate mahtude tarvis tuleb juba raha välja käia.

DriveHQ toonitab, et on rohkem mõelnud ärikasutajatele, kellel on rohkem vaja nn online-dokumente. See tähendab ligipääsu oma dokumentidele ja failidele igal ajal igast kohast ilma andmekandjaid kaasas kandmata.

Lisaks pakub DriveHQ automaatset varundamist oma valikul automaatse teenusena või lausa reaalajas. Ei tohi unustada, et selline teenus vajab küllaltki korralikku interneti ühendust.

Teisi programme
SyncBackSyncBack
Programm pakub lihtsat teenust oma andmete arhiveerimiseks. SyncBack on tasuta ning temas on olemas piisavalt võimalusi nii algajatele kasutajatele kui ka kogenud arvutikasutajale. Samuti pakub programm krüpteeritud (võõrastele peidetud informatsioon) andmete salvestamist.

Simply Safe BackupSimply Safe Backup on samuti tasuta varundamisprogramm, mis on suhteliselt sarnane SyncBack’iga – toetab krüpteerimist, võimaldab varufailid Internetti saata, automaatselt arhiveerida jne. Programm pakub ka MySQL andmebaaside varundamist.

Nende programmide eelistamine ühele või teisele on rohkem maitseküsimus. Siiski on selge, et tänapäeva digitaalsel ajastul on mõistlik oma hinnalisemaid faile kindlasti tihti varundada ja ülejäänud failidest teha vähemalt kord poole aasta jooksul tagavarakoopia.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid