Juhtmega või juhtmevabad

 

Kõrvaklappe valides tuleb ühena esimestest asjadest välja mõelda see, kas need peaksid olema traditsiooniliselt juhtmega või siis hoopis juhtmevabad. Juhtmega klappide puhul on asi selge, kuid juhtmevabad variandid võivad kasutada erinevaid tehnoloogiaid ning seega peaks neid soetades veenduma, et neid saab ikka kindlasti plaanitud seadmetega kasutada. Kantavate seadmete, näiteks telefonide jaoks mõeldud klappidel kasutatakse peamiselt bluetooth-ühendust. Samas aga toimub sellisel juhul alati heli mõningane pakkimine ning seetõttu esineb ka teatud kadu kvaliteedis. Lisaks on bluetooth-ühenduse puhul tegevusraadius üsna piiratud.

Seetõttu kasutatakse koduste seadmetega ühendamiseks mõeldud klappidel ka muid ühendusviise (2,4 GHz, WiFi). Nii on võimalik saavutada suurem tegevusraadius ning parem helikvaliteet, kuid raskendatud on kasutamine näiteks telefoniga, kuna signaali edastav osa vajab elektri näol toidet.

 

Kõrvasisesed

 

Lihtsustatult võib kõrvaklapid jagada suurteks ja väikesteks. Väikesed klapid jagunevad veel omakorda nööpideks ja kõrvasisesteks. Nööbid, nagu nimigi ütleb, on nööbikujulised pisikesed klapid, mis käivad kõrvade peale. Neid on küll odav valmistada, kuid sellise disainiga on head heli tagada keeruline. Seega on väikestest kõrvaklappidest levinum kõrvasisene tüüp. Sellisel juhul käivad klapid nii-öelda kõrva sisse ehk nende ots asetatakse kuulmekanalisse. See tagab paigalpüsimise ja heli, eriti bassi, otse kõrva suunamise. Kuna aga inimeste kõrvad on kõigil pisut erinevad, siis on mugavamaks kandmiseks nendega tavaliselt kaasas mitu paari eri suurusega otsikuid. Kõrvasisesed klapid on väga pisikesed ja sobivad inimestele, kes soovivad tagasihoidlikke ja võimalikult vähe segavaid klappe. Neid saab kanda ka mütsi all ning kerge vaevaga kasvõi taskus kaasas kanda.

 

Kõrvapealsed

 

Kõrvapealsed klapid aga asetatakse erinevalt kõrvasisestest kandja kõrvade peale ning neid võib pidada suurteks kõrvaklappideks. Hoolimata sellest on kõrvapealsed kõrvaklapid ikkagi suhteliselt mõistliku suurusega, ning pigem kerged ja sageli mugavama kaasaskandmise huvides ka kokkukäivad. Samas suudavad need edastada küllaltki kvaliteetset heli, kuna tänu suurematele mõõtmetele on neisse võimalik paigutada ka suurem heli edastav element.

 

Ümber kõrva

 

Kõrvaklapid, mis asetuvad ümber kõrva nii, et kõrv jääb täielikult ja vabalt klapi sisse, on suured ja seetõttu ka kõige kohmakamad. Samas aga on selliste klappidega võimalik saavutada suurepärane helikvaliteet ja Hi-Fi suunitlusega klappide puhul sinna poole ka püüeldakse. Nagu eeldada võib, saab tulenevalt suurusest kasutada ka korralike mõõtmetega elementi ning kuna kõrv on klappide all vabalt, siis on ka nende pikemaajalisem kandmine mugav. Tavaliselt ongi seda tüüpi kõrvaklapid mõeldud kasutamiseks koduste seadmetega nagu võimendi või ressiiver, ehk muusika kuulamiseks võetakse eraldi aeg ning palad. Tähele tasub veel panna seda, et nii mõnedki ümber kõrva klapid vajavad piisava võimsusega sisendsignaali, mida näiteks telefonid alati pakkuda ei suuda (sellisel juhul võib helitugevus vaikseks jääda ning elamus pole see, mis ta olla võiks).

 

Hi-Fi, mängu-, spordiklapid jms

 

Lisaks eeltoodule võib kõrvaklappe jagada veel ka kasutusvaldkondade järgi. Nii pakutakse spetsiaalselt melomaanidele mõeldud ja eriti kõrget helikvaliteeti, aga ka hinnataset võimaldavaid Hi-Fi klappe, aga ka mänguritele suunatud mikrofonidega seadmeid, millel on lisaks veel mitme helikanali tugi ja teinekord ka erinevad valgusefektid. Mikrofon on ka kontoritööks ja telefonikõnede jaoks mõeldud klappidel. Veel leidub eraldi sportimiseks mõeldud kõrvaklappe, millel on erilist rõhku pandud korralikule kõrvas püsimisele ning mis taluvad ka niiskust.

 

 

Tinglikult võib siin eraldi välja tuua veel ka mobiiltelefonidega kaasas olevad kõrvaklapid, kuna nendega saab nii muusikat kuulata kui ka kõnesid teha, ehk need on kasutatavad hands-free-seadmena. See tähendab, et neile on lisatud mikrofon ning tavaliselt ka mõned nupud kõnedele vastamiseks või helitugevuse reguleerimiseks.

 

Aktiivne mürasummutus

 

Lisaks erinevale disainile leidub kõrvaklappides ka mitmeid omadusi ja tehnoloogiaid, millest üks olulisemaid on aktiivne mürasummutus.

 

Sellisel juhul “kuulavad” kõrvaklapid ümbritsevat keskkonda ja tekitavad tuvastatud mürale vastupidiseid helilaineid. Seega muutub ümbrus kuulaja jaoks klappe kandes justkui vaikseks ning kosta on vaid parajasti kuulatav muusika või siis lihtsalt alguses veidi kummaliselt mõjuv vaikus. Eriti mugavad on sellised kõrvaklapid näiteks lennukis või muudes mürarikastes keskkondades, kus pidev välismüra muidu väsitaks. Teadma peaks aga, et aktiivse mürasummutusega kõrvaklapid vajavad selle funktsiooni toimimiseks alati eraldi toidet, mis tähendab, et neis on kas patarei või siis laetav aku.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid