Allikas: Shutterstock

Alates aastast 2007, mil Google Androidi tarkvaraga turule tuli, on see plahvatuslikult levinud ja suurema osa nutitelefonide turust enda kätte haaranud. Loomulikult on olemas ka Apple ja iOS, kuid on tõsiasi, et praeguse seisuga kasutab Androidi tarkvara u 85% kõikidest nutitelefonidest. Seega on tegemist tõesti kõigile teada ja tuntud operatsioonisüsteemiga. Küll aga ei pruugi paljud teada või teadvustada, et Androidi tarkvara võib leida veel päris mitmest seadmest. Seega teemegi tutvust seadmete ja valdkondadega, kus Androidi tarkvara ennast peidab.

Telefonid

 

Kuna valdav osa seadmeid, mis seda operatsioonisüsteemi kasutavad, on ikkagi nutitelefonid, siis mainime nutitelefonid siin veel kord ära. Peale Apple’i ei ole tänapäeval tootjat, kes saaks endale naljalt lubada selle opsüsteemi mittekasutamist. Android on turuliider ja jätkab sellel positsioonil ilmselt veel pikalt. See on kättesaadav väga paljudel turgudel ja keeltes ning nii kallimates kui ka odavamates seadmetes. Praegu kasutavad uusimad telefonid Androidi versiooni 8.0 Oreo. Samas on loodud ka odavametele aparaatidele ja turgudele mõeldud Android GO.

 

Tahvelarvutid

 

Oma olemuselt on enamik tahvelarvuteid teatavasti ju tegelikult nagu suured telefonid. Nipet-näpet on neile võrreldes telefonidega ühelt poolt lisatud ja üht-teist teiselt poolt ära võetud, kuid põhimõtteliselt on nad telefonidega sarnased. Seega on Android väga levinud ka tahvelarvutites. Natukene on siin küll iPad ja iOS tugevamas positsioonis, omades u 25% turust ning u 15% turuosaga segab kaarte ka Windows, kuid kõige suurem tükk on ikkagi ka tahvelarvutite maailmas Androidi päralt.

 

Nutikellad

 

Nüüd aga vähem tuntud seadmete ja teemade juurde. Viimastel aastatel on palju ilma teinud kõiksugu nutikellad ja aktiivsusmonitorid. Ja kuigi nende seadmete funktsionaalsus võib väga suures osas erineda, siis nii-öelda nutikellad kasutavad taas Androidi tarkvara. Siin on selle nimi nüüd küll Wear OS ning tegelikult on sellise kella puhul tegemist kõige tavalisema Androidi seadmega, mida võib vabalt võrrelda telefoniga. Ideaalis on need mõeldud toimima küll koos telefoniga, kuid saavad hakkama ka iseseisvalt. Nendega saab helistada, lisada erinevaid rakendusi ja muidugi näitavad need ka aega. Seega peidab Android ennast ka paljudes nutikellades ning koos igipõlise konkurendi Apple’iga jääb see sinna arvatavasti veel pikkadeks aastateks.

 

Autod

 

Ka autodesse on see operatsioonisüsteem hakanud vaikselt pesa tegema. Praegu on asjad küll veel sealmaal, et sõiduki peamisi süsteeme juhib tootja arendatud tarkvara ja sõidab ikkagi inimene. Aga kuna telefonid on sageli võimekamad kui sõidukid ja kasutajad on sellega harjunud, siis on Android auto nimeline tarkvara paljudes sõidukites juba täitsa kasutatav ning levib kindlasti lähitulevikus veelgi.

 

Telerid

 

Aasta-aastalt on ka meie kodudes olevad telerid muutunud nutikamaks. Enam ei piisa ainult pildi näitamisest, vaid teler peab oskama ka internetis käia, suhtlema meie telefoniga ning kasutajad paigaldavad sinna rakendusi. See tähendab, et ka telerites peab toimetama mingit sorti operatsioonisüsteem. Ja kuigi osa suuri tootjaid, nagu näiteks Samsung ja LG, kasutavad seal väga edukalt enda loodud tarkvara, siis leidub tegelikult ka telereid, milles on kasutusel opsüsteemina Android. Näiteks Philips ja Sony on enda mudelites selle kasutusele võtnud.

 

Arvutid

 

Chromebook on arvuti, mis näeb välja nagu arvuti ikka, kuid kasutab tavapärase Windowsi või macOS-i asemel operatsioonisüsteemina Androidi. Praegu ei ole need seadmed küll veel oma levikult võrreldavad eelnimetatud konkurentidega, kuid alternatiiv on loodud ning aeg näitab, kas ja kuidas Androidi kasutavad nn päris arvutid levima hakkavad.

 

Muud seadmed

 

Külmikud, mängukonsoolid, digiboksid. Nutikus ja asjade internet tungib suure hooga meie ellu ning kõiksugu selliseid seadmeid, mis muutuvad targemaks, saavad endale sageli operatsioonisüsteemiks Androidi. Nii on näiteks nutikülmikud omale sageli Android tarkvara saanud ning ka digiboksid, mis erinevaid veebiteenuseid vahendavad, kasutavad seda samuti. Loodud on ka miniarvuteid, mis samuti Androidi kasutavad ning millede abil saab samuti oma muidu mitte nii targa teleri nutikamaks muuta. Veel on turul mängukonsoole, mis seda tarkvara kasutavad jne.
Seega võib kokkuvõtteks öelda, et Android on tulnud selleks, et jääda. Kindlasti levib see märkamatult üha rohkematesse ja rohkematesse seadmetesse ning mingil hetkel ei imesta enam keegi kui tuttava operatsioonisüsteemi leiab nii telefonidest, kui autodest aga ka külmikutest.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid