Kätte on jõudnud värske aastanumber ning kombe kohaselt on see olukorrast ülevaadete tegemise aeg. Nii oleme meiegi siin Digitargas kogunud kokku värskeid viiteid uuel aastal ees ootavatele huvitavatale digitrendidele. Kas võidukäiku hakkavad tegema Google prillid? Või muutuvad asendamatuks erinevad pilveteenused? Sellest tänases postituses lähemalt juttu tulebki.

Digitaalne elu kujundab meie igapäevast elu järjest enam ning eriliselt terava tähelepanu all on kõik nutiseadmetega seonduv. Need pideva internetiühendusega tehnikavidinad ja nende poolt genereeritav info mõjutab pea kõiki eluvaldkondi.

Nutiseadmed

lgTechspot.com’i trendide nimekirja kohaselt toob 2014. aasta meile uued nõgusate ekraanidega nutitelefonid, milledest esimeseks saab ilmselt LG G Flex. Nutiseadmed hakkavad kasutama 64 bitist süsteemiarhitektuuri ning ekraanidel hakkame järjest enam kohtama täislahutusega 1080p HD-d. Kogu andme-edastuse tagamiseks töötatakse välja kiiremaid mobiilivõrke ning “4G”, aga täpsemalt LTE võrk muutub standardiks. Kauaoodatud uued tehnoloogiad akude eluea pikendamiseks lasevad ennast aga veel oodata.

xperia-z-ultraThe Guardian ennustab 2014. aastaks klassikaliste lauaarvutite allajäämist erinevatele nutiseadmete arvule ning oodata on tahvelarvuti ja nutitelefoni hübriidi, phablet’ite, populaarsuse tõusu. Samal ajal viitab Businessnewsdaily.com “päris” multitask’ingu tulekut nutiseadmetesse, mis annab rakenduste kasutamisele uue dimensiooni.

Sotsiaalmeedia

ID-100152998Jeffbullas.com usub, et laiemalt hakkab levima hakkab mobiilne sotsiaalvideo. Selle kinnituseks on Facebook’i omanduses oleva Instagrammi uus videolahendus ning Twitter’i poolt avaldatud Vine rakendus lühiklippide loomiseks.

Facebook’i kasutamise eest tuleb aga tõenäoliselt erinevaid tasusid välja käima hakata. Eelkõige ettevõtete jaoks, kes Favebook’is oma ettevõtte lehekülgi peavad. Sarnaselt Facebook’is kasutusel olevale reklaamilahendusele on taolisest lahendusest teatanud ka Twitter ja Pinterest.

Traditsiooniline massimeedia hakkab oma osatähtsust sotsiaalmeediale kaotama. Sellest andis aimu näiteks Beyonce uue albumi reklaamikampaania – uue albumi avaldamisest andis lauljatar teada vaid läbi oma Twitter’i konto ning 14 muusikapala ja 17 videot olid kättesaadavad läbi iTunes’i. Tõenäoliselt näeb meelelahtusäris taolisi avaldusi läbi sotsiaalmeedia järjest enam.

Üldised digitrendid

medium01Nii The GuardianJeffbullas.com kui ka informationweek.com viitavad 2014. aastal kehal kantavate nutiseadmete suuremale kasutuselevõtule. Nende hulka kuuluvad näiteks Nike+ Fuelband’i nime kandev nutikas randmepael, erinevad nutikäekellad ning muidugi Google prillid. Sarnaseid tooteid on oodata ka Samsung’iltLG-ltMicrosoft’iltSony’lt ja Apple’lt, kes kõik on teada andnud keha näitajaid salvestavatest ja neid andmeid siis teiste nutiseadmetega sünkroniseerivatest seadmetest.

Computer.org artikkel toob meieni aga üldised järgmise aasta digitaalsed trendid:

 – Internet muutub seadmete võrgustikuks
Järjest enam lisandub internetti seadmeid, mis sensorite abil oma ümbrust tunnetavad ja seda koos teiste seadmetega jagavad (kasvõi eelpool mainitud nutikas käepael). See kõik tekitab suurel hulgal uusi andmeid, mille töötlemiseks on oodata uusi nutikaid lahendusi.

– 3D printimine muudab traditsioonilist tootmismudelit
Kui seni oli uute toodete välja töötamine kallis ja ajamahukas tegevus, siis 3D printimine ja seda toetavad tehnoloogiad võimaldavad igaühel edaspidi märksa odavamalt füüsilisi prototüüpe luua ja neid reaalses elus katsetada.

– Identiteedi ja privaatsuse tasakaalu otsimine
ID-100207531Erinevad sotsiaalvõrgustikud ja nende lai kasutamine annab võimaluse nende kümnel uuel erineval moel kasutamiseks, kuid samal ajal tõuseb sellega seoses ka erinevate riskide oht. Järjest enam mõjutab inimese digitaalne jälg ka tema päris maailma elu, samas on igasugune digitaalne info inimese kohta aga tavaliselt liiga lihtsalt kompromiteeritav. Lahing individuaalse privaatsuse ja üldise huvi vahel on alanud.

– E-valitsuse laiem levik maailmas
Ehkki eestlast võib jutt e-valitsusest ja selle levimise trendist 2014. aastal kulmu kergitama panna, siis tegelikult on selline lahendus kasutusel veel vähe vähesel määral. Uus aasta peaks selles valdkonnas aga mitmeid põnevaid uudiseid tooma.

Lõpetuseks aga Ericson’i poolt koostatud huvitavad tarbijatrendid, mis annavad aimu muutuva digitaalse maailma sisust meie igapäevaelule:

Video: 10 põnevat tarbijatrendi 2014. aastal

Postituses kajastatud artiklid:

Techspot.com: 10 Mobile Tech Predictions for 2014

Theguardian.com: Top 10 Trends for 2014

Jeffbullas.com: The 10 Big Social Media Marketing Trends in 2014

Informationweek.com: CES 2014: 8 Technologies To Watch

Computer.org: Top Technology Trends for 2014

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid