Üks lunavara tüüpidest on police ransomware, mis väidab, et seade on lukustatud õiguskaitseorgani poolt ja et seadme omanik on läinud seadusega vastuollu ja peab tasuma trahvi. Foto: Scanpix

Mobiilsete seadmete rünnakute sagedus on kahe aastaga neljakordistunud. Pahavara alamliike on mitmeid, kuid üks ohtlikumatest on lunavara, mis muudab seadme täiesti kasutuskõlbmatuks.

Telia SAFE kaitseb nii era- kui äriklienti

 • Üks kaitse nii süle- ja lauaarvutile, tahvlile kui ka nutitelefonile
 • Mida rohkem seadmeid, seda soodsam kuutasu ühe seadme kohta
 • Kiire ja optimaalne teenus ei muuda sinu seadmeid aeglasemaks
 • Teenuse tellimiseks ei pea sa liituma ega kasutama ühtegi teist Telia teenust
 • Tasuta prooviperiood 3 kuud

Telia SAFE teenuse tasu on alates 1,85 €/kuus (ärikliendile alates 1,54 €/kuus KM-ta)

Mis on lunavara?

Telefonides ja tahvelarvutites leviv lunavara on nagu ekraanilukk, mis blokeerib ligipääsu seadmele. Ligipääsu taastamiseks nõutakse seadme omanikult lunaraha. Nõutud raha maksmine ei tähenda aga, et ligipääs seadmesse taastatakse.

Kuidas lunavara minu nutiseadmesse pääseb?

Lunavara loojad meelitavad inimesi klikkima SMS-i või e-kirja teel saadetud pealtnäha kahjututele linkidele. Samuti leidub ohtlikke linke foorumites ja paljudel veebilehtedel.

Lunavara maskeeritakse tihti rakenduseks, sealhulgas antiviiruse rakenduseks – avanenud aknas näidatakse viirustõrjeprogrammi imiteerivat reklaami, mis väidab, et telefon või arvuti on nakatunud. Bännerile klikkides jõutakse Google Play keskkonnaga sarnasele lehele, kus soovitatakse allalaadida nakatunud programm. Samuti võivad häkkerid halbade veebilehtede linke kuvada ka täiesti kahjututes rakendustes, nagu näiteks WhatsApp.

Üks lunavara tüüpidest on police ransomware, mis väidab, et seade on lukustatud õiguskaitseorgani poolt ja et seadme omanik on läinud seadusega vastuollu ja peab tasuma trahvi.

Keskmiselt nõutakse ligipääsu taastamiseks 300–500 eurot.

Mõnikord nõutakse “vastutasuks” ka nakatunud lingi jagamist. Sageli aga ei taastata ligipääsu pärast makse teostamist või siis taastatakse see näiliselt (viirus tegutseb seadmes edasi ja on valmis uuesti aktiveeruma). Varjatud lunavara suudab seadmes tuvastada vaid tõhus turvatarkvara.

Mida teha, kui nutiseade on nakatunud?

Kui sinu seade on juba nakatunud ja blokeeritud, ei ole selle päästmiseks midagi teha. Soovitame lunarahanõuet mitte täita, sest see toetab süsteemi jätkusuutlikkust. Kui seadmes paiknevast on tehtud varukoopia, on kaotus mõnevõrra kergem: soovituslik oleks seadmes paiknevat infot (pildid, dokumendid jm) regulaarselt kopeerida näiteks välisele kõvakettale. Kindlasti tuleks lunarahanõudest teavitada politseid.

Kuidas oma seadet pahavara eest kaitsta?

 1. Vii läbi operatsioonisüsteemi uuendus, kui seade seda pakub.
 2. Laadi rakendusi alla vaid ametlikest poodidest (Official App Stores).
 3. Enne rakenduse allalaadimist uuri teiste kasutajate hinnanguid.
 4. Rakendust alla laadides vaata kriitilise pilguga üle, millistele seadme funktsioonidele rakendus ligipääsu soovib. Taskulamp ei tohiks vajada ligipääsu kontaktidele ja asukohale.
 5. Ära vajuta lingile, mida sa ei usalda!
 6. Tee oma seadmes paiknevast materjalist regulaarselt varukoopiaid.
 7. Kasuta usaldusväärset turvatarkvara nagu näiteks Telia SAFE.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid