Milline on audioraamatute ajalugu Eestis ja kust neid leiab?


raamat2-heliplaadifirma-melodija.jpgSelles postituses heidan valgust Eestis avaldatud heliraamatute käekäigule minevikus ja tänapäevale. Samuti viitan mõningatele võimalustele, kust leida allalaetavaid raadiosaateid, loenguid ja muid huvitavaid eestikeelseid helisalvestisi.

Esimesed kirjandustekstid salvestati Eestis 1947. aastal
Nagu Ameerikas, hakati ka Eestis heliraamatuid esmalt salvestama pimedatele. Kui esimese eestikeelse heliplaadi salvestas 1901. aastal Peterburis The Grammophone Company, siis esimesed kirjandustekstid salvestati aastakümneid hiljem.

Nõnda asutati 1947. aastal Tallinnas pimedate raamatukogu, kus hakati koguma ja laenutama heliraamatuid. Pea 20 aastat hiljem, 1968. aastal loodi pimedate ühingus spetsiaalne helistuudio, kus hakati salvestama heliraamatuid. Kahe aasta pärast antigi välja esimene nägemispuudega inimeste elu käsitlev heliajakiri „Epüfon

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid